MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2

1522 posts, 395273 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 80 81 82 83 84 85 86  ... 109
 
 

📖 Pagination options
  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 Mircea G

Nu are din cauza legii timpe ... In mod normal legea ar trebui sa fie mai flexibila si sa poata beneficia de autorizatie , avind alte masuri atipice , datorate tipului constructiei . Pe actualele norme , nu poate avea .

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 sab

subway guru wrote:
E un pic mai complicat de atat dar...daca vrei sa dezbatem trebuie sa ne mutam pe un topic adecvat!

ok, ne putem muta aici viewtopic.php?f=200&t=5034&start=14

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 subway guru

@Mircea G
Ai perfecta dreptate si as vrea sa-ti povestesc o istorioara suculent de amuzanta. Un prieten, expert PSI a fost rugat sa faca pro bono o expertiza PSI pentru o casa parohiala saseasca veche de 800ani, din piatra si care a supravietuit tuturor nenorocirilor dar necesita ceva lucrari de restaurare pentru ca fusese lasata in paragina, avea si finantare pentru lucrari de la un ONG nemtesc dar nu puteau face nimic fara o expertiza, ca asa e legislatia. Omul nostru, patriot de buna credinta s-a pus pe treaba si a facut rapid si la meserie expertiza care in esenta concluziona ca in cladirea aia nu e nimic care sa poata sa arda si a trimis-o spre avizare la ISU zicandu-si ca in cel mult o saptamana primeste avizul favorabil dar surpriza, raspunsul venit dupa cateva luni suna cam asa, nu putem aviza pana nu ne aduceti planurile originale ale constructiei (el pusese relevee facute cu topografi atestati) si, aici e aici, punctul de vedere al proiectantului initial al cladirii !!!
:rofl:  :rofl:  :rofl:
Cam la fel de rasu-plansu e si cu parlamentul sau cu anumite statii de metrou...

@sab
Eu zic mai bine sa initiezi un topic aparte

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 survola

Tare de tot. Ăștia ar trebui toți dați afară, dar repede, că la 45 de ani ies la pensie.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 Goldmund

^
Cel mai bine ar fi sa fie dati afara inainte de a fi angajati....

 


Re: POZE lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1. andrei11

Stefan28 wrote:









Legaturile de la Accesul D catre liniile 1 și 3 ale statiei Eroilor vor folosi aceleasi "texturi" ca ale statiei Eroilor 2.

Eu nu înțeleg nimic din cele 3 fotografii. Ok, mi-am dat seama ce ai vrut să fotografiezi, dar nu se distinge nimic.  :bere:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: POZE lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1. sab

Sunt placi de alcubond montate la scarile rulante de la peronul central.
Practic au "atarnat" o structura metalica de plafonul statiei E1 pe care o placheaza.

 



  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 sab

Ca sa il poti folosi, ar trebui sa fie functionale si lifturile interioare de la E1. Si lucrarile par sa mai dureze la E1. Poate doar liftul de la E2 catre peron sa fie functional, nu l-am vazut in vreo poza pana acum, dar banuiesc ca este gata.
Oricum E1 este una dintre putinele statii care nu are lift si escalatoare, alaturi de altele, la care montarea este aproape imposibila (gen Obor).

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 orex

In Barcelona la statia Llacuna, despre care stiu, e si, si si arata, parca mai inghesuita ca Obor.
Totul e sa se doreasca sa se instaleze aceste tipuri de echipamente!

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 ByOnu

Asta prevedea proiectul? Arata pur si simplu doar foarte, foarte rau si neuniform, nicidecum edgy sau moden intr.un fel.. :headbash:
Screenshot_20200829-200143_Chrome.jpg (672.59 KB; downloaded 2005 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 sab

Se pare ca la E2 am avut un arhitect non-conformist, care uraste tot ce este traditional , inclusiv stalpii drepti si simetria. O fi adept al lui Gaudi...
Nu este un exemplu singular, ferestrele nu au simetrie nici la alte "derdelusuri".
a3i5Iuq1.jpg (277.27 KB; downloaded 1873 times)

Mie mi se pare de mare "angajament" si podeaua in forma de "roller coaster", care urca in zona geamurilor si coboara in zona galeriilor catre peronul central si liniile 2-4. Daca omul a vrut sa aduca valurile marii in Parcul Eroilor... :?
N-am prea inteles legatura  dintre valuri si tema centrala a statiei, care parca era cea a eroilor neamului, dar, in fine...
roller coaster.jpg (950.69 KB; downloaded 1876 times)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 aztec

Cred că este adeptul ... mai bine zis a curbelor prin linii frânte....
Acum proiectul o fi fost bun...implementarea dezastruoasă..

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 zapacitu

Derdelus iarna, clar, ca doar nu o sa incalzeasca prea mult...

 


Go to page:  1  ... 80 81 82 83 84 85 86  ... 109
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2292 forum members have written 421599 posts in 5252 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use