MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2

1522 posts, 396179 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 103 104 105 106 107 108 109
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 ByOnu

Parcul nu a fost predat PS5. A fost chiar primarul sectorului pe acolo si a facut show despre cat de rau arata parcul si ca de ce nu-l da lui in administrare.

Totusi, parcul era clar prevazut in proiectul metroului, ca parte a refacerii suprafetelor afectate. Nu vad de ce sa cheltuim bani de la buget pentru asta...

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 andrei11

Banii de la buget sau de oriunde tot din taxe, impozite, amenzi, alte surse de la populaţie vin...Deci pur şi simplu în loc să se ia dintr-un buzunar se ia din altul. Nu văd unde-i problema...S-a mai discutat acest aspect şi nu am  ajuns la nicio concluzie clară, de unde-şi ia MT banii pentru construcţia / susţinerea metroului ? Nu din banii contribuabilor, foarte mulţi din ei nemergând niciodată cu metroul ? Fonduri europene nerambursabile...Deci pe undeva şi neamţul / francezul etc susţine construcţia metroului bucureştean. Hai să nu ne ascundem după formulări ambilicate.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 ByOnu

Discutam discutii, zau. Evident ca este important din ce bani se face, atat timp cat M5 este si pe nerambursabile.

Plus ca din nou:
1. reamenajarea parcului este parte a proiectului M5.
2. de ce sa curete S5 din bugetul propriu mizeria lasata in urma de constructia metroului?

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 subway guru

Nu e chiar asa dar nu conteaza…

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 andrei11

Tocmai ţi-am spus  că nerambursabile înseamnă că şi neamţul, francezul, etc  dau bani pentru M 5. Nu sunt discuţii, este o realitate.
Revenim
Habar n-am  ce scrie în contract, dar s-a prevăzut acest lucru, toate planşele prevăd parc peste M 1(3) / M 5.
De ce nu ne ţinem de contract ? Pentru că în funcţii din instituţii foarte multe persoane sunt puse acolo politik /  pe pile / alte variante oneroase şi dacă sunt ai noştrii la guvernare n-o să-i sancţionăm tot pe ei.  

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 ByOnu

Guru, ce nu conteaza?

*de acord ca poate nu e chiar fix cum am spus-o eu, grosier, dar in esenta nu am dreptate?

Cunosti mai multe detalii?

_______

Andrei ... fiecare institutie publica are alocat un buget pe care sa-l cheltuiasca acolo unde are competenta si autoritatea. Din acelasi motiv pentru care STB nu planteaza copaci si nu inlocuieste tevile de caldura. Si ce, nu-i acelasi buget? Bugetele institutiilor nu-s toate intr-un singur borcan si ia fiecare cat vrea. Fiecare are un buget. Nu mi se pare normal ca PS5 sa cheltuie 1 leu pe amenajarea parcului distrus de santierul metroului. Sa le fie predat un parc refacut, conform asumarilor din proiectul metroului, si apoi sa faca PS5 ce vor cu el.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 andrei11

De acord cu tine, să se refacă parcul  aşa cum prevede contractul, ce am vrut să spun este că acel contract nu este respectat  sau din incompetenţă sau din motive politice. sau  din ambele cauze.
Exemplu
STB - ul nu plantează copaci.  Dacă cei de la << Copaci >> sunt incompetenţi pentru că au fost puşi acolo pe criterii politice / de pile / de cumetrie / etc iar STB - ul poate rezolva problema, eu Primar (General )  iau banii de la << Copaci >>, îi dau STB - ului şi se plantează copacii.
Eu aşa raţionez şi raţionez corect, indiferent dacă o să-mi fluturi prin faţă tot felul de legi ambilicate.
Ăla care este incompetent trebuie să dispară din funcţie dar nu pot să-l dau afară din motive politice / de pile / de cumetrie, etc.
Ai vreo rezolvare la rândul ăsta de mai sus scris cu roşu ? Sau o să-mi  citezi  o lege care apără incompetenţa ?

fiecare institutie publica are alocat un buget pe care sa-l cheltuiasca acolo unde are competenta si autoritatea.

Şi dacă în instituţiile publice se găsesc  persoane incompetente care habar nu au cum se rezolvă problemele  puse acolo pe criterii politice / de pile / de cumetrie şi nu pot să mă ating de ele  cum rezolv ?
Stau  cu parcul pârloagă ? Apelez la Gigi Becali să planteze nişte copaci, să semene iarbă, să << tragă >> nişte alei, să amenajeze un loc de joacă,  o sută de bănci, un chioşc pentru răcoritoare şi cipsuri şi gata. Nu stau după toţi incompetenţii din instituţiile publice. Nici nu costă prea mult ce ţi-am spus eu aici în ultima afirmaţie.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 ByOnu

Asta e pe principiul < hai sa folosim elevii si armata pentru cules cartofii >, scuze! Nu merge asa treaba, oricat de pragmatic ti se pare.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 andrei11

E în regulă, sunt de acord ca toţi incompetenţii să nu poată fi mişcaţi din posturi. Susţin ! Şi, din păcate văd că vin valuri, valuri ( de incompetenţi susţinuţi "politik", pe pile, pe cumetrii ) în Instituţiile publice bucureştene.
Vrei să-ţi prezint  zeci de proiecte bucureştene care stau blocate pe teren / în acte ? Pasajul Doamna Ghica / Colentina de exemplu. După ce şantierul a fost părăsit de un an ( şi ceva ) de zile, proiectul a fost întocmit şi defectuos fără linie de tramvai.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 subway guru

@ByOnu
Nu conteaza in sensul ca insatisfactia cetatenilor e perfect justificata!

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 sab

Oricum, "mulțumită" proiectului M5, acela nu va mai fi niciodată un PARC. Putem, cel mult, sa-l considerăm un spațiu verde.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 orex

Poate sa redevina parc, in ciuda ”omidei cu cârcă”, care a rezultat in urma edificarii statiei EROILOR 2! E loc destul...! :D
PS
Chestiunea e ca PMB nu misca nimic in acest areal, dar nici nu-l da la PS5! :no:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 subway guru

N-are treaba PMB, e in administrarea PS5, mai putin constructiile care ies la suprafata.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 aztec

Cum de PS6 a reusit ca deasupra gaurii de alimentare intre VI si Romancierilor ..in curba aia, sa refaca zona dupa ce o refacusera cei de la metrou?
Arata chiar binisor, au plantat si pomi...
Deci daca se vrea se poate. .

 


Go to page:  1  ... 103 104 105 106 107 108 109
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421959 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use