MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2

1522 posts, 396090 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 102 103 104 105 106 107 108 109
 
 

📖 Pagination options
  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 sab

Nu știu care este faza, de ce au pus 2 lifturi la AM, s-or fi gândit ca va fi mare-stație-mare.

Conform statisticii atașate, la Eroilor vor fi 7 lifturi . Eu știu așa :
- liftul interior de la E2 peron-vestibul
- liftul de ieșire din stația E1catre spital, zona fostei librarii
- liftul de la accesul A1 (subtraversare noua bulevard)
- liftul E1 de la capătul liniei 4, către spital
- liftul E1 de la peronul central, către Opera
- liftul din pasajul vălurit, acela pentru 1,5-2m, datorita diferenței de nivel dintre vestibul si derdelușuri
- liftul de la accesul nou de la Opera
Îmi scapă ceva ?
Screenshot 2021-08-18 183257.jpg (126 KB; downloaded 3056 times)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 andrei11

orex wrote:
În zona treptelor dinaintea accesului în zona vestibul a Stației Eroilor 1 este prevăzută o rampă mobilă pentru asigurarea accesului persoanelor cu dizabilități.”

Nu înțeleg unde  e și cum arată.
orex wrote:
Eroilor 2... poate fi evacuata suficient de repede. Toate cele 8(opt) scari rulante se pun pe urcare...

Asta dacă nu "cade" curentul. Generator are cu siguranță stația  dar nu se va găsi cheia de acces la el și absolut sigur nici nu are motorină în rezervor. Și  "bateria" pun pariu că  e descărcată. Și ca să inversezi sensul unei scări rulante  ( presupunând că nu se întrerupe curentul ) trebuie să o facă o tanti care probabil numai de asta nu-i arde, e prima care se evacuează !

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 sab

Asa arata si este la Municipal.
20210821_183903[1].jpg (1.64 MB; downloaded 2906 times)

Revenind la lifturile de la E2, daca sunt doar 7 inseamna ca nu va exista un al doilea lift la linia 4, prin care sa poti face schimb facil Gara-Militari.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 orex

Corect, cu un singur amendament. ”liftul de ieșire din stația E1 catre spital, zona fostei librarii” are iesire la statia STB ”Pod Eroilor” (spre Centru)!
PS
E o ditamai prostia sa fie puse persoane cu dizabilitati sa strabata sute de metri de la L2, inconjurand statia Eroilor, pentru a ajunge la L1-L3, si viceversa!  :headbash:
Mai e un hint, care mi-a scapat deunazi, ascensoare Favorit! Potrivit Mex. sunt 5. Rezulta ca pe langa cele de la accesurile A, C, F mai sunt 2(doua), intre vestibul si peron! E de cercetat, ca sincer nu le-am vazut pe amandoua! :yes:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 andrei11

orex wrote:
E o ditamai prostia sa fie puse persoane cu dizabilitati sa strabata sute de metri de la L2, inconjurand statia Eroilor, pentru a ajunge la L1-L3, si viceversa!

N-am înțeles traseul.      Luminează-mă rogu-te.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 subway guru

Eu am avut mereu mari indoieli privind acele scaune de perete. Daca vine omul in carucior cate persoane trebuie sa-l asiste pentru a strabate cateva trepte si a-si recupera caruciorul?
Se compara asa ceva cu un lift???

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 orex

andrei11 wrote here:
orex wrote:
E o ditamai prostia sa fie puse persoane cu dizabilitati sa strabata sute de metri de la L2, inconjurand statia Eroilor, pentru a ajunge la L1-L3, si viceversa!

N-am înțeles traseul.      Luminează-mă rogu-te.

Simplu!
Ajungi de la Politehnica pe L1, da?
Vrei sa ajungi la Gara?
Zis si facut, iei liftul edificat pe peronul central (L1-L3), urci pe derdelush ca altfel n-ai cum, te indrepti spre E2 cu liftul ala ”mic” (ca si parcurs, nu volum), apoi parcurgi spre dreapta tot vestibulul E1 si te cobori, in fine, la linia 2 cu liftul de la fosta linie 4 ! :(
Probabil ca mai simplu e sa te ”scobori” la Unirii 1, nu, ca-i cel mai mic deranj? :D
Asta intr-un caz fericit! Dar daca ai nevoie la Universitar, venind dinspre Militari ai cam sfeclit-o! Urmezi ”itinerarul” initial, in cea mai mare parte! :headbash:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 andrei11

Ai spus că e lift la linia 4 ? Nu mă pot urca cu  liftul de la liniile 1/3 și să-l găsesc "direct" pe cel de  la linia 4 ?

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 orex

E unul singur, din pacate, doar spre ”Universitar” (L2-Vestibul Eroilor)!
In prezent, nefiind gata liftul de la L4 si nici cele doua stapungeri de la ”derdelus” la L4 vorbim discutii! :(
Dar pentru 4 min. ,mai bine e transbordarea la Unirii, poate sa nu functioneze unul dintre lifturi la Eroilor1 si esti in pom! :yes:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 orex

sab wrote here:
@orex Care este statia cu 2 lifturi la peron?

Iesirea spre Progresul


Iesirea spre Bagdasar, Panduri
20210824_172843.jpg (184.27 KB; downloaded 2699 times)

20210824_172555.jpg (236.96 KB; downloaded 2699 times)

Cred ca si la Favorit sunt doua de la peron ca sa iasa 5(cinci) la numar! Vedem!

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 sab

Stații cu trafic intens, aveau nevoie de 2 lifturi. ;)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 orex

sab wrote here:
@orex Care este statia cu 2 lifturi la peron?

Ai aici totul pentru edificare!

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 ByOnu

Amenajarea parcului se va mai face? Candva era prevazuta in lucrarile complexului de metrou, apoi PMB se bagase ca vrea sa o faca ea, pentru ca "constructorul nu are experienta in amenajat parcuri".

Pana la urma a ramas copilul cu cordonul netaiat. Nu s-a mai ocupat nimeni. Este o mizerie. Un petec de verdeata neingrijit, nicidecum un parc in care sa vrei sa mergi. Parca nici cosuri de gunoi sau banci n-are.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 Bogdan MD

Daca nu ma insel, parcul apartine dpdv administrativ de PS5, deci la ei trebuie sa te plangi. Nu stiu ce treaba a avut PMB sa se bage in discutia asta, cred ca e doar leganda urbana. PMB nu a fost in stare sa isi apere retelele de troleibuz si tramvai afectate de lucrarile astea in dorul lelii (in alte tari, ar fi platit constructorul SCUMP pentru fiecare zi iin care nu pot circula troleibuzele care nu a fost bugetata in calendarul lucrarilor), e foarte putin probabil sa le fi pasat de refacerea unui parc.

 


Go to page:  1  ... 102 103 104 105 106 107 108 109
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421900 posts in 5256 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use