Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Culoare unice pentru tramvaie, autobuze și troleibuze

1201 posts, 316718 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 86
 
 

📖 Pagination options
Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB Dominatrix

Prin "ieftina" am vrut sa spun ca nu a avut nici un rezultat, nu ma refeream la pret. Probabil ca asta s-a si vrut, fiindca firma care le producea trebuia sa manance si ea o paine. Stiam cat au costat mizeriile alea.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB Tom

Astazi, pe un bulevard oarecare din capitala, am ratat strada unde trebuia sa virez la stanga (pe unde nu erau inca montate acele limbi galbene :twisted: ) si a trebuit sa merg mai departe, dar acolo am dat de limbile galbene. Pana la urma, dupa mai multe locuri cu intreruperi care pareau a fi fost facute de masini care au calcat pe ele, am dat de un loc unde nu mai erau deloc si am intors pe acolo. Interesant este insa faptul ca acel spatiu era exact cam cat sa incapa o masina pe el, adica parea ca jucariile au fost scoase sau distruse intentionat cat sa incapa o masina pe acolo. Nu stiu daca multa lume vireaza la stanga in acel loc si au incomodat pe cineva care a scapat de ele. Oricum, fata de alte locuri unde erau strambe sau culcate, aici lipseau de tot.
Mai rau este ca oricum si unde sunt linii mai mult sau mai putin separate de trafic, cum este Soseaua Viilor, jeepurile urca pe acolo, iar fraierii stau in fundul camionului de stropit praful, in timp ce prima banda este parcare. Cel putin acolo poti deveni smecher si pe parcurs, dar problema e ca multi smecheri vireaza la stanga si blocheaza si tramvaiele, si pe smecherii din spate :lol:
In afara de solutii ca 41, 32 sau 35, plus benzi dedicate transportului in comun, orice ar face in alte locuri sa nu mai urce masinile nu va avea niciun efect decat cand se vor elibera benzile de circulatie de masini parcate si se vor organiza strazile mari astfel incat sa se poata vira la stanga pe undeva, nu sa mergi 3km ca sa intorci.

 


  • darknight
  • Posted:
  •  

Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB darknight

Este adevarat ,da asta nu inseamna nimic cu culoarele unice.........Nici topicul nu are rost dupa nume suna frumos , dar revenind la realitate a  fost doar o ocazie de ai mai face pe unii sa isi mai bage un ban in buzunar si sa  mai de a o teapa. Topicul trebuie sa isi schimba numele "Cum sa dai o tepa cu bani bucurestenilor?" Ar fi mult mai interesant sa se numeasca asa  si de tepele si parandaratul asta suntem satuli  si cred ca sunt oameni care sunt de acord cu mine. :twisted:

 


  • darknight
  • Posted:
  •  

Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB darknight

Si inca un lucru daca chiar se dorea sa se faca ceva de  genul culuarului unic se facea de cand sau facut linile  se facea ca la 41 ,32

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB smokeone

@gabynet: Linia 41 a fost si ea ca multe alte linii fara culoar unic,pana atunci cand s-a modernizat si s-a facut linia de metrou usor..

 


  • darknight
  • Posted:
  •  

Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB darknight

Stiu frate ca asa era inainte linia 41 :lol:   da nu era asta subiectul am dat niste exemple de  cum s-ar   fi putut face culoarele unice.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB Utilizator anonim

Pe Calea Giulesti la intersectia cu Bd Constructorilor linia de tramvai a fost delimitata cu borduri in zona intersectiei, de asemenea de ceva timp au fost montate semafoare in zona, inca nefunctionale.

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB Gabi23

M-am uitat si eu cand am pozat linia 44 la bordurile alea puse acolo. Vis-a-vis au unii borduri de vanzare din ce am vazut, si m-am gandit initial ca ar fi puse de ei. Dar sunt bagate in asfalt si cred ca are legatura totusi cu montarea singurelor semafoare de pe Calea Giulesti (care tot nu functionau acu vreo 10 zile). Merg numai pe galben intermitent...

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB Utilizator anonim

Au fost montate balize si in zona pietei Unirii dupa reasfaltare...

 


  • darknight
  • Posted:
  •  

Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB darknight

In cate va zile o sa fie praf  =))))))))))

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB ionutz18

Păi  de ce a pus acolo ca acolo nu e linie de tramvai  :|

 


  • darknight
  • Posted:
  •  

Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB darknight

Ce vrei frate cu cat se pune mai mult  cu atat sa ia mai multi bani de catre firma care le pune,stiu explicatia oficiala va fi ca pe acolo trec autobuze :lol:

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB 3mil

In locul militiei as sta la panda unde sunt montate aceste balize, si cum sunt calcate, as da amenda si pentru distrugerea bunului public, si pentru incalcarea liniei continue. Sa vedeti dupa aia cum se pastreaza intregi...  :roll:

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB shoppy

In locul militiei as folosi camerele si softurile alea de la fUTI, care sunt de 3 ori mai destepte decat ar trebuii sa fie dar care nu fac absolut nimic, si le-asi pune sa dea amenzi automat, dar atunci cum isi mai umple militianu buzunarele de spaga si isi face scapate cunoscutii?
Si mai e ceva, firma politica fUTI, mare firma de programare, cu divizie de programare si in Italia, care a facut camerele si softurile alea, se ocupa defapt si de vandut separatoare de trafic, probabil ca de aia nu face nimic cu softurile alea ca abia asteapta sa se strice separatoarele astea ca sa poata sa vanda altele. Pe cat facem pariu ca sunt cele mai scumpe separatoare de trafic din Europa? Si pe cat ca viitorii stalpisori pentru pistele de biciclete tot ei o sa-i vanda?
Stai tu linistit 3mil, ca militia vegheaza si fUTI lucreaza, banii merg acolo unde trebuie, deci totul merge perfect.

 


Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 86
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421753 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use