Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Culoare unice pentru tramvaie, autobuze și troleibuze

1201 posts, 316636 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 76 77 78 79 80 81 82  ... 86
 
 

📖 Pagination options
Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze și troleibuze Serban

Nu s-au terminat lucrarile acolo, o sa se conecteze peronul cu trecerea de pietoni.

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze și troleibuze neoman

Am avut si eu "placerea" de a vedea cum este folosita banda BUS de pe Kisseleff. In principiu mi s-a parut ca este un concurs intre soferi: cine incalca mai repede banda continua. Iar in capat cand se intra la Piata Victoriei  toti cei care erau pe banda BUS le taiau cu voinicie fata celor care voiau sa faca dreapta spre Buzesti, mergand evident inainte. Probabil ca se va ajunge si aici stalpisori.

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze și troleibuze andreiiul

Interesant e ca in Victoriei e mai mereu un echipaj de la Rutiera, dar probabil ca se fac ca nu vad

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze și troleibuze shoppy

Rutiera vede doar mers pe contrasens, trecut pe rosu, neacordat prioritate la pietoni si radar noaptea, restul legea junglei.

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze și troleibuze ByOnu

La Muzeul Satului pare ca asa va arata situatia. Sau?

De ce s-a vrut statia dupa intersectie?
Screenshot_20231212-173850_WhatsApp.jpg (762.7 KB; downloaded 1701 times)

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze și troleibuze alexandru_minciu91

Probabil pentru că brigada rutieră nu accepta amplasarea stației in dreptul semaforului, pentru că obturează visibilitatea șoferilor.

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze și troleibuze Serban

ByOnu wrote here:
La Muzeul Satului pare ca asa va arata situatia. Sau?

De ce s-a vrut statia dupa intersectie?


Traseul nu va fi cel cu galben, ci cel cu albastru.
a.jpg (472.24 KB; downloaded 1509 times)

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze și troleibuze Gabi23

Stația este amenajată decent, cu un buget redus. Au fost montate garduri între trecerea de pietoni și amplasament. Ar trebui relocată și copertina și trebuia tăiat sub nivelul asfaltului stâlpul de iluminat dezafectat. Cei 2 platani au restrâns spațiul de acces dar nu e o tragedie, se poate trece inclusiv cu un cărucior. Cred că era necesar reasfaltarea benzii unice în zona stației. Cât despre participanții la trafic, foarte mulți circulă încă pe această bandă îngreunând circulația autobuzelor.
MUZEUL SATULUI - 13.12.2023 (1).jpg (337.18 KB; downloaded 1498 times)
MUZEUL SATULUI - 13.12.2023 (2).jpg (296.86 KB; downloaded 1498 times)
MUZEUL SATULUI - 13.12.2023 (3).jpg (292.68 KB; downloaded 1498 times)
MUZEUL SATULUI - 13.12.2023 (4).jpg (314.43 KB; downloaded 1498 times)
MUZEUL SATULUI - 13.12.2023 (5).jpg (312.7 KB; downloaded 1498 times)
MUZEUL SATULUI - 13.12.2023 (6).jpg (287.96 KB; downloaded 1498 times)
MUZEUL SATULUI - 13.12.2023 (7).jpg (229.71 KB; downloaded 1498 times)

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze și troleibuze ByOnu

Serban wrote here:
ByOnu wrote here:
La Muzeul Satului pare ca asa va arata situatia. Sau?

De ce s-a vrut statia dupa intersectie?


Traseul nu va fi cel cu galben, ci cel cu albastru.


Inteleg. Pai atunci ar fi trebuit sa lungeasca peronul pana in trecere. Gardurile montate direct pe carosabil dau impresia de nesiguranta si provizoriat.

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze și troleibuze cris_m

Cred ca acolo era un punct unde intrau vehiculele pentru parada militara, de aceea cred ca au lasat acest provizorat...

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze și troleibuze Valentin

Din ce vad din poze:
- De ce nu s-au putut reloca platanii cu acel utilaj (nu par foarte mari din poze)? Eu i-as fi relocat in locul statiei vechi...
- De ce nu s-a realizat un "peron" mai lat? Se vede din poze cat de lata e banda unica de transport, eu zic ca pe lungimea statiei s-ar fi putut face mai lata + linii de ghidaj pe asfalt (sau ceva asemanator) pentru soferi sa poata sa opreasca cat de aproape se poate de bordura
- Nu mi dau seama, e statia la nivelul podelei autobuzelor?

Ar trebui vazut cat de bine e semnalizata banda asta la capatul dinspre Piata Presei Libere ca sa ne putem da seama daca e vorba de nesimtire sau semnalizare proasta.

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze și troleibuze bgd70

Este semnalizata ok, este indicator cu interzicerea virajului la stanga catre banda de autobuz. Pe asfalt sunt si marcaje cu "BUS" . Oricum, peste acele delimitatoare dintre benzi se poate trece lejer cu orice masina pt. ca sunt mult prea scunde. Pacat ca au renuntat la acei stalpisori galbeni.

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze și troleibuze neoman

Fara o interventie mai energica din partea BPR toate benzile BUS vor ramane doar un simplu desen pe asfalt.

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze și troleibuze cosminduru

Cum trece un om în scaun cu rotile pe acel reugiu plin de copaci în mijloc? Ce batjocură!

 


Go to page:  1  ... 76 77 78 79 80 81 82  ... 86
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421697 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use