MetrouTrenurile de metrou din București

 

Topic: Trenurile CAF Inneo (BM3)

3160 posts, 810499 views
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 226
 
 

📖 Pagination options
Re: Trenurile CAF ByOnu

Corect, plus ca nu vad rostul sa amesteci trenurile, mai ales in contextul actual in care IVA is no longer wanted (dar is needed!! :twisted: ).

CAF-urile pe M2 + cateva BM-uri.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Trenurile CAF Utilizator anonim

Cand nu o sa mai am IVA pe M3 o sa beau 3 zile fara oprire  :lol:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Trenurile CAF sab

E bine daca o sa ai pentru ce bea. Din pacate nu o sa ai de ce sa te tii (in BM)  :lol: . Eu le urez mereu de bine celor care le-au achizionat atunci cand nimeresc unul pe M3, fac sauna si "ma tin" de plafon. Pentru ca, asa cum se stie, in zona usilor nu exista nimic, iar la ora de varf nu ai unde sa inaintezi mai mult de zona dintre usi.  Nu mai mentionez ca BM-urile de pe M2 (astea pe care le aduc pe M3...) nu au nici macar acele  2bare exact la usi, s-a discutat aspectul acesta de multe ori, ca si celelalte neajunsuri ale acestor "super-trenuri"..
Intr-un fel este un fel de inselare a asteptarilor. Spui ca le iei pentru a inlocui IVE-le, toata lumea le astepta ca atare pe M3 (magistrala cea mai "oropsita" a Metrorex in ultimii vreo 10-15 ani) si cand colo, ce sa vezi ? Aduci pe M3 tot niste "vechituri", dar unele mai noi.  
In fine, am inteles cum sta treaba, nu mai continui discutia. Te las sa te bucuri de BM-uri , eu oricum ma mut pe M2... :D
Ce n-am inteles este de ce toti dau CAF-urile castigatoare pentru M5, daca se organizeaza alta licitatie. Sau se stie de acum castigatorul ?

 


Re: Trenurile CAF subway guru

sab wrote:
Super tare..Le asteptam pe M3 si se vor introduce pe M2. Iar pe M3, BM-uri vechi de 15 ani.. ;)
"Negociere fara publicare anunt de participare" inseamna...atribuire directa, nu ?

Pe asta cu M3 de unde ai mai scos-o??? :o
La a doua intrebare, raspuns afirmativ...evident!
Seara buna amice...si nu ezita sa intrebi tot ce se poate intreba...
Sa intrebi e usor...sa raspunzi e mai greu! :lol:  :lol:  :lol:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Trenurile CAF sab

subway guru wrote:
Pe asta cu M3 de unde ai mai scos-o??? :o :

Iata doar un exemplu (pag 5 a topicului) :
Ce trenuri noi de metrou vor circula pe M3 VEZI MODELUL
05 Jan, 13:12 / Catalin Doscas
Compania de metrou bucureșteană trebuie să aleagă în ianuarie modelul celor 16 trenuri, care urmează să fie achiziționate într-o primă fază. Garniturile vor fi asamblate la București și vor trebui să intre în probe până la sfârșitul lui 2012.
http://b365.ro/news/ce-tren ... i-modelul/

Cele 16 trenuri noi de metrou, care urmează să fie achiziționate într-o primă fază, le vor înlocui etapizat, pe parcursul a trei ani, pe cele vechi, de tip Astra, fabricate înainte de 1990 la Întreprinderea de Vagoane Arad, care circulă pe Magistrala 3 de metrou.
subway guru wrote:
Cine le da castigatoare???

Pai toate articolele si comunicatele de presa (poti sa recitesti tot topicul), inclusiv site-ul constructorului.
http://www.caf.es/ingles/prensa/noticia.php?id=121

Cat despre intrebari, o sa te cam scutesc te ele, oricum nu prea binevoiesti sa raspunzi la multe.
Sa auzim numai de bine.

 


Re: Trenurile CAF subway guru

Tu faceai referire la trenurile de M5 si dadeai castigator CAF...dar licitatia aia inca nu s-a 'lansat'...
Cele 16 plus eventual inca opt sunt destinate, conform acordului de imprumut, magistralelor existente, fara o adresare speciala...unde se pun, e treaba Metrorex...si intr-adevar sunt destinate acoperirii 'golului' creat de scoaterea IVE-lor...acum e mai clar???
P.S.
Raspund si eu in masura posibilitatilor si a timpului disponibil, ca painea nu mi-o castig stand pe forum!
Daca nici 4700 de raspunsuri nu sunt de ajuns... :o  ...inseamna ca nu vreau sa raspund???
Iar pe tine in mod special, nu te-am tratat cu 'ignore'...dar daca e o problema vitala ce necesita urgenta clarificare, te rog nu ezita, insista si voi 'replica'...
Toate cele bune pentru unul din cei mai simpatetici interlocutori ai mei de pe aici!  :mrgreen:
Si m-am exprimat public nu o singura data in sensul asta!...
Am si eu dreptul elementar sa am interlocutorii mei preferati, cu care sa pot dialoga, nu? :ugeek:
Si nu trebuie sa-I nominalizez neaparat, se vede de la distanta!!! :lol:

 


  • IK4
  • Posted:
  •  

Re: Trenurile CAF IK4

Utilizator anonim wrote:
Eu vreau BM pe M3. Uniformizarea parcului este un lucru foarte buna atat pentru exploatare si mentenanta cat si pentru "imagine".  8-)


Te referi probabil la o uniformizare a exploatarii. Uniformizarea parcului ar fi insemnat atribuirea contractului pentru cele 16 trenuri tot catre Bombardier, in asa fel incat sa fie mai usoara achizitia pieselor de schimb, sa nu mai fie necesare alte traininguri pentru personalul de exploatare si intretinere, alte utilaje si dotari in depouri, etc. Dar nu mai este cazul, pentru ca licitatia a fost deja castigata de CAF.
Cat despre exploatarea unui singur tip de tren pe o anume magistrala, nu vad ce mari beneficii ar aduce in momentul in care tot personalul de conducere va fi instruit si pentru CAF. La Viena circula amestecate mai multe tipuri pe aceeasi magistrala, la Berlin la fel, nu vad de ce le-ar cadea rotile la noi. Eu unul le vad circuland pe toate magistralele, in functie de necesitati, lucru care se va si intampla cel putin pana in momentul in care vor fi livrate toate cele 16, ca sa poata acoperi in mare parte M2 sau M3. Si despre Mercedes s-a spus ca vor circula doar pe anumite linii, ca nu vor ajunge la anumite autobaze si iata ca pana la urma circula si pe preorasenesti.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Trenurile CAF Utilizator anonim

Designul final...

Untitled.jpg (50.18 KB; downloaded 6529 times)

 


Re: Trenurile CAF George

E foarte reusit!  :D

 


Re: Trenurile CAF subway guru

La sfarsitul primaverii sunt sanse ca sa vedem la Bucuresti prototipul 'in marime naturala'! :ugeek: ... daca lucrurile merg bine... :mrgreen:

 


Re: Trenurile CAF ByOnu

Un lucru cert este ca e mai aratos decat prototipul aparut acum cateva luni.

Imi place pata de culoare, desi nu m-ar fi deranjat sa renunte la alb de tot!! (precum BM-urile din Stockholm)

In rest nimic special, BM-urile au un design un pic mai interesant. Asta e mai mult un tramvai (referindu-ma strict la partea frontala) bagat cu sila in tunel. :lol: Nimic special, nimic unic. La capitolul asta nimic nu bate IVA! :twisted:

In fine, La multi ani romani!! :D

 


Re: Trenurile CAF andrei11

Oho ! Mai e un car de timp pana acolo ( sfarsitul primaverii e prin 21 - 22 Iunie, desigur ! )  :shock:

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Trenurile CAF Utilizator anonim

Probabil mai-iunie. Nu e Logan sa il faci in cateva zile  :lol:

 


Re: Trenurile CAF subway guru

@andrei11:
e ca si maine!!! :P
Pregatiti aparatele de fotografiat!... :lol:  :lol:  :lol:
Lasam suedezii...intampinam spaniolii... :mrgreen:

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 226
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Trenurile de metrou din București  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421826 posts in 5255 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use