MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari Statia Academia Militara (PLS)

1661 posts, 396817 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 119
 
 

📖 Pagination options
Re: Razoare Paul

rosetti61 wrote:
Sa adanceasca odata, ca de doua luni tot deretica si gadila, vine noiembrie acu', ca in octombrie vor pozitiona baracile organizarii de santier. Pe vremea cealalta puneau de la inceput gardurile de tabla cu M pe ele si incepeau cu sapatul; acum trag garduri de sarma cu policarbonat sau polietilena ca la saracii din tarile asiatice.

Ai mare dreptate. Daca le-a luat aproape o luna sa demoleze cateva pravalii, cat le va lua sa demoleze cladirea de beton?

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Razoare Dr2005

Stai să vezi, că ăla e beton şi interiorul e de marmură... cred că doar cu TNT or să poată face ceva acolo.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Razoare sab

Relax, racordul M5 pana la Eroilor va fi gata in 2 ani, nu conteaza ce probleme apar...... Doar acesta este termenul avansat de autoritati.  :lol:

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Razoare Utilizator anonim

Un update pentru urmatoarele saptamani - continua demolarile, pe saptamana viitoare va incepe si demolarea catacombelor de beton ramase. Apoi va fi deviat traficul si atacata toata zona.
In cartier vor apare timid organizarile de santier, pentru inceput cu devieri ale retelelor si defrisari/mutari de spatii verzi.

 


Re: Razoare andrei11

Nu ne mai tine asa in suspans, vine anul asta cartita aceea formidabila sau nu ? Asta e intrebarea care ne framanta. Nu vrem sa stim altceva decat daca vine "tunelista". Lasa defrisarile, demolarile, etc, etc. CARTITA cand soseşte in tara si cand se apuca de treaba ? Si la fabricat boltari cand se da drumul ? Ca nu stim nimic. Cartita asta "mananca" destui boltari / zi, de unde - si face rost  de ei ?
PS Stiu ca sunt de fapt 3 cartite, dar parca textul suna  mai frumos cand se vorbeste de CĂRTIŢĂ si nu de Cartite.
Ha ! Ha ! Ha ! Parca vad ca intervine subway si ne spune rabdare, rabdare, toate la timpul lor ! OK, de acord, dar parca ne duceti cu zaharelul, uite ce se face, ce se drege, bla bla bla, bla bla bla. Cate odata am impresia ca se ocoleste esentialul : Cand se apuca "tunelista" de sapat ?
UPDATE : Si de floraresele de la Eroilor cand scapati ? Sau va e frica de ele ?

 


Re: Razoare subway guru

CARTITZA incepe sa vina din aceasta toamna...dar de inceput 'sa rame'...abia din primavara...nu tzi-am spus ca mai intai trebuie 'defrisat, nivelat si...adancit'? Ochii cat cepele pe Academia Militara...
Pt saptamana viitoare...'prezic'...full action...Asa sa ne ajute Dumnezeu...
Boltzarii pe care trebuie sa-i 'rontzaie' cartitza se vor turna si livra 'Made in Bucharest'...
V-am repetat de nenumarate ori ca cel mai important si mai 'chinuitor' lucru e cel de 'paper works' pt a incepe lucrarea in conditii 'de perfecta legalitate'...asa e la orice 'nastere', trebuie mai intai sa treci prin 'chinurile facerii'...
PS:
Tu cu floraresele ce ai??? Sau vrei sa ne feresti de infestarile cu 'puricii olandezi' made in Schengen???
Nu-i nici o problema, cand le vine randul se apasa tasta 'delete'...
La fel si cu 'cipercaria' de la Razoare nr.1...acolo se apasa tasta Backspace... :lol:
Urmeaza inchiderea strazii Razoare si devierea circulatziei dupa care poate incepe 'adancirea' problemei... 8-)  (se apasa tasta 'Shift' la comisia de circulatzie din PMB si Politzia Rutiera)
PPS:
In data de 15 septembrie 's-a produs' Acordul de Mediu nr.3/13 sept 2011...ca sa traduc 'pe romaneste'=ADIO OTZETARI!
Probabil s-a negociat cu Obama ca e vorba tot de 'scuturi'!!! :lol:  :lol:  :lol:

 


Re: Razoare ebujie

Cladirea aia de beton va fi demolata repede si fara TNT. Estimez ca odata ce se apuca de ea in 2 sapt nu va mai fi (maxim). Cel mai probabil o sa foloseasca un excavator la care vor atasa un cleste in loc de cupa (cleste in stilul celui de descarcerare). Fabrica vulcan, de la razoare 1000m spre rahova, au dat-o jos in stilul asta.

Din ce spuneti voi str razoare va fi inchisa in curand, cand se apuca sa faca drumul pentru deviere? Daca mai intai inchid si dupa fac drumul din Dr. Taberei va fi aproape imposibil de iesit, cu masina, cu autobuz, troleu.

 


Re: Razoare Dominatrix

ebujie wrote:
Daca mai intai inchid si dupa fac drumul din Dr. Taberei va fi aproape imposibil de iesit, cu masina, cu autobuz, troleu.
Drumul se va face inainte, pentru devierea circulatiei, dar e e nevoie de aprobarea Comisiei de Circulatie. Cat despre troleu...care troleu? :evil:

 


Re: Razoare Paul

Astazi au terminat cu demolarea pravaliilor.

 


Re: Razoare subway guru

ebujie wrote:
Din ce spuneti voi str razoare va fi inchisa in curand, cand se apuca sa faca drumul pentru deviere?

Dupa ce se lamureste daca drumul de deviere e de 4 sau de 5 benzi...
La cealalta nedumerire ti-a raspuns #Domix...

 


Re: Razoare Aron

Wow...aici se pare ca au folosit un panou zdravan si scris frumos si concret fata de altele :D  :roll:

 


  • GAC
  • Posted:
  •  

Re: Razoare GAC

In ceea ce priveste spatiul cu dughene, a fost curatat destul de bine, dar acum, fara dughene, se vede ca acel spatiu nu este  chiar asa de mare. Problema este ca inca nu s-au apucat si de constructia paraginita si nici nu cred ca se vor apuca curand ca nu era nici un utilaj la acea locatie (care sa prevesteasca o actiune de amploare). In ceea ce priveste celalat spatiu, cel cu copaci, m-am uitat atent si am vazut ca printre acei copacei erau si salcami.
Sper ca nu s-a ivit vreo problema, mai ales ca guru spunea ca saptamana asta vom vedea actiune la acea constructie paraginita.

 


Re: Razoare subway guru

Iar am fost 'super-optimist', recunosc, sunt un 'incurabil'...
Cat priveste panselutzele, trandafirasii, otzetarii si salcamii, mai intai va trebui pus un 'panou' de instiintzare/avertizare publica, pe care va trebui sa-l bata soarele timp de 14zile inainte de orice alta actiune 'la radacina'...
Hai ca suntem super-euro-eco...
Daca ne obliga astia sa nu incepem lucrarile decat dupa ce incepe 'sezonul prielnic de transplantari' vom fi ultra-super-euro-eco...ca deocamdata e 'seceta pedologica'...

 


Re: Razoare andreym24

Se pare ca marile si faimoasele TBM-uri s-au impotmolit in birocratia damboviteana si nu in solul dambovitean cum ar fi fost de dorit.
Cu cat se amana mai mult cu atat vine iarna mai repede si lucrarile se vor amana pana in Martie cand va da coltul ierbii si uite asa se va inregistra primul an de intarziere.

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 119
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421262 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use