Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim

1057 posts, 270667 views
 
Go to page:  1  ... 61 62 63 64 65 66 67  ... 76
 
 

📖 Pagination options
Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim TibiV

Seara (dar dupa ora 21) este relativ liber langa biserica...

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim andrei11

:lol:  :lol:  :lol:
Cred că într-o lume paralelă. Sigur  e vorba de altă biserică, nu Bălăneanu. Dau două ture ( ca să spun că nu le-am dat ) apoi direcția Maior Coravu. Crede-mă pe cuvânt. Sau spre Hurmuzachi, aproximativ în dreptul lui Maior Coravu.

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim CosminP

Puss in Boots wrote:
Sa vedem cum o sa fie cu masinile parcate aiurea. Mai ales ma gandesc la gatuirea aceea din dreptul Lidl/hotel Corvaris (cred ca statiei ii zice Stadion) unde se parcheaza in spic la hotelul respectiv. Acolo si fara garduri si e complicat de trecut la dublu.


Acolo chiar nu ai cum sa treci la dublu indiferent de ce masina ai avea. Acum cateva zile , chiar saptamani, politia locala nu ii mai lasau pe clientii hotelului sa parcheze in spic ,ci paralele cu bordura, dar iar s-a revenit la spic.

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim Mihaitza07

Acelasi lucru se intampla si mai sus pe Oltenitei intre Sudului si Husi spre Brancoveanu. Masini parcate in spic, altele direct pe banda 1 sau paralel cu cele parcate lateral.
Prostia si mai mare, pe langa montarea acestor graduri este ca sunt inalte si reduc extrem de mult vizibilitatea daca trebuie sa le traversezi si sa intrii pe alte strazi. Si daca ai " norocul " dupa ce ai asteptat o gramada sa treci si a mai venit si vatmanul care s-a nascut cu sonerie, e si mai bine. Am observat multi ce se panicheaza si sa grabesc cand il aud pe disperat in spate cum suna intr-una si atunci se intampla beleaua..
Este bine totusi ca de la Brancoveanu spre Eroii Revolutiei pana la intersectia cu Stoian Militaru sau spre Sudului pana la intersectia cu Paduroiu, nu-ti interzice nimic sa mergi pe linia de tramvai intre garduri. Sau cum cred ca o sa puna de la Ira spre Popesti..

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim Puss in Boots

Am mai vazut cazuri dar rare :D (cu trecutul la dublu ma refer).

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim cris_m

Reveniti, va rog, la discutii despre linia lui 1(0). Multumesc! Despre parcari, s-ar putea sa vedeti discutiile in alta parte.

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim 1689

Mihaitza07 wrote:
[...]
Este bine totusi ca de la Brancoveanu spre Eroii Revolutiei pana la intersectia cu Stoian Militaru sau spre Sudului pana la intersectia cu Paduroiu, nu-ti interzice nimic sa mergi pe linia de tramvai intre garduri[...]


Nimic altceva decit art.42 din Codul Rutier (ca de bun simt nu se pune problema):

Art. 42
Când circulaţia se desfăşoară pe două sau mai multe benzi pe sens, acestea se folosesc de către conducătorii de vehicule în funcţie de intensitatea traficului şi viteza de deplasare, având obligaţia să revină pe prima bandă ori de câte ori acest lucru este posibil, dacă aceasta nu este destinată vehiculelor lente sau transportului public de persoane.


Detalii aici

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim Nenea_titi

Valabil la toate liniile : decât gardurile astea, mai bine făceau din capul locului Green track. Acum e cam târziu, dar poate pe viitor așa vor face cu Basarabia, Chișinăului, Pantelimon, Barbu Văcărescu, etc.

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim punmeister

Initial proiectul lui 34 era sa-l modernizeze pe CF, doar ca n-au avut cum datorita Spitalului Floreasca.

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim andrei11

Gardurile sunt FOARTE BUNE pentru salvări / pompieri /  poliție. Pentru nesimțiți -  până s-o realiza schimbarea de modalitate a întocmirii PV - ului pentru amendă - o soluție simplă e să stea o patrulă în capul unde vrea să ajungă nesimțitul și să-l întoarcă din drum...Altă soluție care să  respecte și legislația în vigoare eu nu văd...

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim Tom

Art. 42
Când circulaţia se desfăşoară pe două sau mai multe benzi pe sens, acestea se folosesc de către conducătorii de vehicule în funcţie de intensitatea traficului şi viteza de deplasare, având obligaţia să revină pe prima bandă ori de câte ori acest lucru este posibil, dacă aceasta nu este destinată vehiculelor lente sau transportului public de persoane.
Tocmai că acum cu gardurile, nu mai este posibil să revină pe altă bandă. :D
Dar legal vorbind, suficientă era și o linie continuă și camere de supraveghere și pe urmă să-i trimită amenda acasă. Gardul nu are funcția legală a liniei continue.
Deja am văzut că există petiții pentru demontarea acestor garduri.
Dar legal, o soluție ar fi amplasarea unui semn de circulație la începutul gardului, cu semnificația: "ocolirea prin dreapta obligatorie". Și atunci se rezolva problema și legal.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim Utilizator anonim

Sunt acele semne peste tot la capatul gardurilor. Iar petitiile sunt rezultatele unor cocalari frustrati care vor sa intoarca si sa circule peste tot, genul ala care forteaza la rosu, intra pe contra-sens si alte nenorociri, pe care mai devreme sau mai tarziu il vezi intr-un capat de gard, spatiu verde, alt vehicul etc.

LRM_EXPORT_464265146782726_20190228_131309221.jpeg.jpg (1.34 MB; downloaded 3188 times)

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim punmeister

petitia anului 2019 wrote:
Vreau sa strangem multe semnaturi pentru a putea da jos gardurile care au umplut bucurestiul. Garduri care ne fac sa ne aglomeram mai mult , chiar sa ne sufocam si sa ramanem si fara putinele locuri de parcare. Suntem dusi pe niste drumuri alese de ei , nemaiavand posibilitatea sa o luam stanga sau dreapta , putand merge doar inainte ca niste roboti. Mie unul asta mi se pare o ingradire a libertatii. Voi ce credeti ?[/b:1mdktveb][/quote:1mdktveb]
Ce sa cred? Ca petitia e cat se poate de cringeworthy

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim Andrei98

"ne fac sa ne sufocam"-eu zic ca se sufoca singuri, gardurile au ca scop imbunatatirea transportului cu tramvaiul pentru a atrage mai multa lume, nu ca sa imbunatateasca circulatia auto
"nemaiavand posibilitatea sa o luam stanga sau dreapta"- atata timp cat exista linii continue, indicatoare care iti obliga sa faci asta in multe locuri, de ce le-ar lua cineva petitia in calcul?
"putand merge doar inainte ca niste roboti"- pe unde exista green track, sau pe poduri de ce nu se plang ca trebuie sa mearga inainte? Daca niste legi iti interzic sa faci stanga/dreapta in anumite zone, de ce te-ar lua cineva in seama pe tine ca vrei sa mergi pe unde vrei? Sa li se permita sa faca dreapta de pe vreun pod, de preferat deasupra Dambovitei :popa:

 


Go to page:  1  ... 61 62 63 64 65 66 67  ... 76
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421269 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use