Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim

1057 posts, 270703 views
 
Go to page:  1  ... 40 41 42 43 44 45 46  ... 76
 
 

📖 Pagination options
Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim TibiV

Astazi la pranz, pe Mihai Bravu, la intersectia cu Calea Vacaresti.
Tramvaiul din fundal este un 10, dar este irelevant....



Mai relevant este spatiul suplimentar impus de noul gard...



De la Vitan spre Splai...



Ajungem la STB/RATB Penes Curcanul...
In caz ca nu ati observat in poza precedenta... Au FREZAT marcajul dintre benzile 2 si 3...



Gardul a depasit Penes Curcanul si se infreapta amenintator spre pod/pasaj...
Marcajele sunt tot frezate...
De fapt sunt frezate incepand de la Baba Novac...
Iar gardurile trec deocamdata un pic de Penes..



Astazi ajungeau pana aici:


 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim oache81

Felicitari, au desfintat o banda de circulatie ca sa circule tot atatea tramvaie pline de neplatitori.

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim ikarus13

Sa inteleg ca faci parte din grupul cetatenilor orasului care sustin ca era mai bine fara aceste garduri. Iti placea cand tramvaiul era blocat zilnic de masini la toate semafoarele?

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim andrei11

Yess ! S-a revenit la parcarea în spic între Piața Iancului și Ferdinand. O zi a dispărut Poliția Comunitară și s-a revenit la << tradițional >>. Până acum au fost avertismente, o să urmeze amenzile ?
Eu mi-am găsit ( alt ) loc de parcare, pe Maior Coravu, la sensulgiratoriu, n-am mult până acasă, 1,5 km în cea mai nefavorabilă situație.  :)
Trebuie să mă interesez cât o fi un abonament la Parcarea Obor, la pasaj, nu la Piață.

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim oache81

ikarus13 wrote:
Sa inteleg ca faci parte din grupul cetatenilor orasului care sustin ca era mai bine fara aceste garduri. Iti placea cand tramvaiul era blocat zilnic de masini la toate semafoarele?


Nu, fac parte din aia care sunt blocati de tramvaiul 16 care intra pe rosu in intersectie la Lizeanu desi vede clar ca nu are loc sa intre pe strada.
Sa ofere conditii daca vor sa ma aiba de client.Ca si astia care vor 42% marire cand se uita la filme pe tablete in timp ce intra cu metroul in statie.

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim ByOnu

Scuza-ma ai garduri pe 16 sau ce?

Cu noi, restul, platitorii, ce faci? Si de fapt, platitori sau nu, vorbim despre miscarea maselor de oameni, restul priveste doar primaria si STB-ul, nu pe soferi.

Btw, nu vrei sa nu mai stai blocat "dupa tramvai" si sa mai incerci si transportul public? Ce traseu frecventezi? Iti zic un secret, si tramvaiul e blocat la randul lui de o masina.

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim andrei11

# Oache81 , în 99,99999999 % din situații în  intersecții autoturismele blochează ca nesimțitele acele intersecții. Ați  putea, voi așii volanelor  care le știți pe toate să nu mai blocați în intersecții tramvaiul / însăși intersecția când nu se mai poate înainta ?
Să-ți spun un secret, era odată un bloc de garsoniere confort II de burlaci, 32 de  garsoniere, P + 3. Săracii își făceau singuri de mâncare, care cum puteau. La un moment dat le-a venit o idee, au vorbit cu o bucătăreasă care să le facă tuturor mâncare. Ce-au constatat ? Dintr'o dată  au început - pe lângă faptul că mâncau mai bine - să facă și economie de bani.
Să știi că niciodată când vrei să faci cumpărături nu o să te duci la magazinul producătorilor să-ți iei brânză, salamuri ( 3 tipuri de salam de la 3 producători diferiți ) roșii, pâine și eventual o sticlă de ceva lichid. O să intrii într-un magazin unde o să le găsești pe toate la un loc.
_________________
Eu nu înțeleg cum raționați voi, așii volanului.
Dacă tramvaiul n-ar forța intrarea pe Lizeanu n-ar intra niciodată pe Lizeanu pentru că Lizeanu ar fi în permanență ocupat de mașinile care fac dreapta / stânga de pe Ștefan cel Mare. Cum vezi rezolvarea ? Fii mai atent la garsonierele conf II, s-ar putea să ai surprize de acolo ! Și nu mai blufa, tramvaiul nu are cum să intre pe roșu în interscție. Și uite cine face observația, evident așii volanului pentru care galbenul și primele două secunde de roșu semifică trecerea prin intersecție.
Am prins odată pe unul care mergea prin Pasajul Unirea cu 40 km / h pe prima bandă ( atâta era pe atunci viteza prin pasaj, acum nu știu cât mai e ). M-am plasat și eu pe banda a doua tot cu 40, în paralel cu el. Să vezi ce cor de claxoane ne-am luat până la Colței, dar n-au putut să ne depășească.  :twisted:
____________________
Am făcut o greșeală gramaticală descoperită de TibiV căruia îi mulțumesc pe această cale. (însăși / însuși)

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim WT_fan06

Mi se pare fascinant că de fiecare dată când se vorbeşte de garduri se face referire numai la şoferi/cât de aglomerat e acum/etc.
Pe pasageri nu îi întreabă nimeni? Cât timp salvează? Poate plătitorii ăia chiar se bucură şi ei că o dată în viață merită să plătească biletul.

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim andrei11

Tramvaiul merge mult mai bine acum. Până s-o prinde nesimțiții și o s-o ia in corpore pe linia de tramvai.
Da, ca și șofer e mai aglomerat acum și repet, Piața Iancului se cam ambuteiază în orele critice. Cretinii însă blochează intersecția deși văd clar că nu au unde să înainteze și blochează și axa E - W.

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim Costin

oache81 wrote:
Felicitari, au desfintat o banda de circulatie ca sa circule tot atatea tramvaie pline de neplatitori.

Gresit, marcajul marunt care delimita linia de tramvai de restul benzilor avea aceeasi semnificatie ca gardurile, si anume "sfarsitul zonei carosabile". Deci ce banda s-a desfiintat? Sau vrei sa zici ca incalcai legea circuland pe linia de tramvai care nu a fost niciodata banda de circulatie?

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim Chev Celios

Eu as vrea sa punctez si faptul ca vatmani sunt mult mai putin stresati odata cu montarea gardului. Asta este un motiv suficient pro gard.

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim oache81

Nici eu nu sunt impotriva gardului dar a fost montat prea in strada in unele locuri si e suficient cat sa dispara o banda pe cativa metri ca sa se creeze blocaje.
In plus vopseaua neagra cu care au dat peste marcajele vechi reflecta lumina si de multe ori se vede ca ai cum ar fi 5 benzi de motocicleta in loc de 3.
Si ar mau fi trebuit sa faca ceva, sa lase locuri libere din cand in cand ca sa poata iesi masinile de acolo in caz de accident sau in incendiu,  etc.Acum daca se busesc 2 si nu mai pot pleca de acolo, toate masinile din spate raman blocate.

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim Puss in Boots

Dar la linia 41 cum e? Daca se busesc doua masini ce se intampla? Nu ai cum sa pui ce zici tu pt ca accidente pot fi oriunde, asa mai bine nu punem gard. Aia e, se pupa doi, se rezolva cumva. Se intra de la intersectia precedenta pe linia de tramvai -daca asa decide politia- si raman blocate mai putine masini. Oricum vor ramane masini blocate sau care se vor misca mult mai greu.

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim ANTENA

Sa vedem ce se va intampla la primul viscol.
Troiene pe garduri? O banda auto lipsa.
Dar plugul RATB cum se va impaca cu gardurile?

 


Go to page:  1  ... 40 41 42 43 44 45 46  ... 76
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421291 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use