Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim

1057 posts, 270666 views
 
Go to page:  1  ... 35 36 37 38 39 40 41  ... 76
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim Utilizator anonim

Da, sa vedem ce se decide, pentru inceput doar linia 335, dar inca nu e nimic sigur.

In paralel, azi noapte nu s-au montat garduri.

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim shoppy

Pai au loc 2 autobuze sa treaca unul pe langa celalalt?

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim Puss in Boots

Banuiesc ca s-au facut niste masuratori daca tot clameaza chestia asta. Sau nu (ceea ce m-as astepta sincer mai mult) si, absolut tipic romanesc, se vor demonta toate gardurile si muta x cm mai incolo :D basca refacere marcaje etc. Nu m-ar mira catusi de putin si m-as amuza copios. Stiti vorba aia, "gandeste-te la ce e mai rau si vei avea dreptate".

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim WT_fan06

Chiar ar fi o realizare să mute şi autobuzele pe banda tram. Între stații mi se pare că au lăsat loc suficient; am emoții în dreptul refugiilor.

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim alliens

Probabil ca au loc, avand in vedere ca s-a luat 1 m din carosabil. Probleme ar putea fi insa la statii, dar cu reguli clare se poate rezolva cum am vazut in Praga

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim BGP2597

În Praga, în zonele în care autobuzele circulă pe linia de tramvai, spațiul dintre sensurile de mers ale liniei este mai lat ca în București, astfel că au loc 2 autobuze unul pe lângă altul inclusiv în stații.

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim alliens

Am vazut in zona statiilor ca nu aveau loc si se asteptau.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim Utilizator anonim

Au loc in zonele cu garduri. Problema este unde ai scuaruri și statii alaturate. In cazul de fata vorbim de zona Pasaj Obor, si zona statiilor de la Ferdinand unde ai spatiu verde alaturat.

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim cris_m

Spatiul verde se poate scoate la nevoie. Problema reala ramane la Obor, in rest cale libera la circulat pe linie, atat 330, cat si 335. S-ar reduce cu cel putin 15 minute cursa la orele de varf.

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim 3mil

Numai sa fie și politia anunțată dacă se dă liber și la autobuze pe benzile unice, sa nu se lase cu permise ridicate cum a pățit cel puțin un șofer de pe 330 pentru ca a mers pe linia lui 41 proaspăt separată de pe Mărăști. :))

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim WT_fan06

Ce tâmpenie! Ar trebui să fie obligatoriu ca bus să folosească banda tram oriunde se poate...
Legat de Obor, dacă autobuzele nu încap (şi sincer nu cred că au vreo şansă să circule pe acolo), nu e foarte greu să iasă din banda unică la Haşdeu, pe un verde special pentru tram, iar pe sensul dinspre STM la fel, să iasă la ultima intersecție dinainte de Obor.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim Utilizator anonim

Momentan tot pauza la garduri, au ramas la Iancului. Sper sa bage cat mai repede Iancului - Vitan ca e o zona unde pierzi mult timp.

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim oache81

Eu vreau trecere de pietoni intre Iancului si Ferdinand, in dreptul gurii de metrou.
Oricum lumea trece pe acolo foarte des si vor sari gardul mai mult ca sigur.
Ceva mic si util pe modelul celei de la Aleea Circului.
Sunt multe blocuri pe partea cealalta si multi trec pe acolo spre metrou.

 


Re: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim Puss in Boots

Or sa treaca pe propria raspundere si expunandu-se riscului asa cum o fac si acum. Nu se pot face treceri peste tot, o sa mai fie circulatia fluenta din parti. Mai ales ca la 100-200m e semaforul din intersectie. Asa oriunde e o gura de metrou cei de vizavi vor vrea sa treaca direct spre gura respectiva. Nu e posibil asa ceva.

 


Go to page:  1  ... 35 36 37 38 39 40 41  ... 76
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421269 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use