Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Infrastructura telecom (NetCity)

245 posts, 84290 views
 
Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 18
 
 

📖 Pagination options
Re: NetCity emilacke

De vreo saptamana si ceva se lucreaza la ceva pe sos Giurgiului, spre City Mall, cum vii de la mall pe dreapta. Din ce am vz  in trecere, se pare ca au redesfacut santurile sapate cu ocazia instalarii Netcity. Nu mai retin firma care se ocupa de lucrari, dar nu era Uti sau Vertatel.
Are cineva cunostinta ce se vrea acolo?

 


Re: NetCity becs

in mod normal, faptul ca scapam de cabluri ar trebui sa ma bucure, dar cand vad cum arata trotuarele...
ma intreb cum s-a rezolvat problema cablurilor in alte tari "civilizate". in NY din cate stiu, cablaria este in reteaua de canalizare asa ca nu trebuie sa faca praf trotuarele cand ubla la ele.
la noi nici macar n-au nivelat asfaltul calumea, nici nu vreau sa ma gandesc cum o sa fie cand se defecteaza ceva si o sa bage "picamaru" in ele...

 


Re: NetCity Dominatrix

emilacke wrote:
Din ce am vz  in trecere, se pare ca au redesfacut santurile sapate cu ocazia instalarii Netcity. Nu mai retin firma care se ocupa de lucrari, dar nu era Uti sau Vertatel.
VertaTel lucreaza ca subcontractor pentru UTI la proiectul NetCity.

 


Re: NetCity ANTENA

Dominatrix wrote:
emilacke wrote:
Din ce am vz  in trecere, se pare ca au redesfacut santurile sapate cu ocazia instalarii Netcity. Nu mai retin firma care se ocupa de lucrari, dar nu era Uti sau Vertatel.
VertaTel lucreaza ca subcontractor pentru UTI la proiectul NetCity.


Vin in urma niste tarani care lucreaza pt Romtelecom.
Romtelecomul isi trage tuburi separate, dar nu stiu sa monteze odata cu cele pt. Netcity. Sparg santurile dupa aia.

 


Re: NetCity bercenicity

becs wrote:
ma intreb cum s-a rezolvat problema cablurilor in alte tari "civilizate". in NY din cate stiu, cablaria este in reteaua de canalizare asa ca nu trebuie sa faca praf trotuarele cand ubla la ele.

Si NY a avut problema cu cablurile... pe la sfarsitul sec. XIX. Atunci au dat si ei lege sa le ingroape (in Manhattan). Tramvaiele au ajuns sa aibe alimentarea printr-un plug care ajungea la cablurile de alimentare dintr-un sant intre sine...

Iarna grea din 1888 a dat un impuls ingroparii lor...


 


Re: NetCity DanCld

In New York la sfarsitul secolului 19 a fost o cu totul alta poveste decat cea din Bucurestiul anului 2011. Cablurile din poza sunt de curent electric; alimentarea initiala a orasului s-a facut in sistem de curent continuu ceea ce presupunea ca fiecare locuinta sa fie legata prin perechea ei de fire de centrala electrica. Trecerea la curent alternativ (dupa 1890) a redus masiv numarul de cabluri prin aparitia transformatoarelor.

 


Re: NetCity danielstan

Si cu primele telefoane a fost la fel, pe la 1800-toamna...
Ca sa scoata repede bani din noutatea tehnologica, prima firma a comercilizat telefoane sub forma a 2 aparate legate cu fir si pe distante scurte, pana la vecini.
O familie mai instarita avea chiar si 10 telefoane in casa, iar pe strazi in cativa ani toti copacii s-au umplut de fire.
Apoi s-a dat lege si s-au infiintat centrale de cartier, manuale.

 


Re: NetCity Dominatrix

Prima etapă a reţelei Netcity din Bucureşti va fi finalizată peste patru luni

Prima etapă a proiectului Netcity va fi finalizată în martie 2012, când reţeaua de telecomunicaţii va ajunge la o lungime de 846 km şi se va extinde cu 2.500 km în a doua etapă, a declarat directorul tehnic al Netcity Telecom, Adrian Mihai.

"În prezent, prima etapă de dezvoltare a Netcity este realizată în proporţie de 65%. Iniţial, prima etapă trebuia încheiată până în decembrie 2010, dar declanşarea crizei financiare a dat peste cap termenele stabilite prin contract. Până în prezent, Netcity Telecom a investit câteva zeci de milioane de euro în dezvoltarea reţelei", a spus Mihai, prezent la un eveniment de specialitate. El a adăugat că extinderea reţelei telecom va continua să necesite fonduri semnificative, în acest sens fiind atras un nou partener în structura acţionariatului Netcity Telecom, compania israeliană Elbit.

"Este vorba de Elbit Sisteme, care, pentru un aport în numerar, a intrat în acţionariatul Netcity Telecom", a afirmat Mihai, fără să ofere alte detalii. Potrivit datelor companiei, aproximativ 10.000 de clădiri au fost racordate la reţeaua Netcity, iar operatorii au instalat peste 3.000 km de cabluri, urmând să se ajungă la peste 10.000 km până în decembrie 2012. Contractul pentru realizarea reţelei NetCity a fost semnat în iunie 2008, pe o perioadă de 49 de ani, între Primăria Bucureşti şi UTI Systems, alături de Netcity Telecom, obiectul fiind realizarea infrastructurii pentru telecomunicaţii din surse private. Lucrările au fost estimate la peste 200 milioane euro şi ar fi trebuit să se încheie în 2012.

http://www.zf.ro/business-hi-tech/prima ... ni-9034094

 


Re: NetCity telvanni

Sa inteleg ca astia au venit cu bani de acasa iar costurile (+profit) vor fi scoase din asa-zisa inchiriere a retelei, banii provenind de la oricine doreste sa foloseasca reteaua lor. Zic corect?

 


Apărătorii Patriei misterr

Acum un an - tocmai se terminase de săpat pentru NetCity:



Fotografie0151.jpg (253.85 KB; downloaded 3260 times)




Astăzi - exact în același loc - se trag cu nădejde noi cabluri prin stîlpi și prin copaci:



Fotografie0400.jpg (206.1 KB; downloaded 3060 times)




La ce a folosit pînă la urmă toată tevatura asta cu NetCity, că eu nu mă prind?

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: NetCity Dr2005

NetCity e monopol UTI, prin urmare preţurile chiriei au tot crescut. Evident, la concurenţa acerbă care e pe piaţa telecomunicaţiilor (între RDS, UPC şi Romtelecom), nimeni nu îşi permite să mărească preţurile serviciilor, dar nici să rămână fără profit, aşa că s-a trecut iar la amplasarea cablurilor pe stâlpi, copaci, blocuri şi peste tot pe unde se poate, mai mult sau mai puţin legal. Probabil din toată afacerea asta Romtelecom a ieşit cel mai bine dpdv al cheltuielilor cu infrastructura, că cablurile de telefon are lor sunt pe stâlpii proprii şi prin canalizarea proprie.

 


Re: NetCity florin

Dr2005 wrote:
NetCity e monopol UTI, prin urmare preţurile chiriei au tot crescut.


Poţi să susţii această afirmaţie sau iar vorbim ca să ne aflăm în treabă?

 


Re: NetCity shoppy

Tu macar ai citit la cine se face publicitate la net-city pe site?
http://www.net-city.ro/despre-netcity-telecom/scop

 


Re: NetCity florin

Mă refeream la partea cu "preţurile au tot crescut", faptul că NetCity e făcut de UTI nu cred că e o noutate pentru cineva.

 


Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 18
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421266 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use