MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM4 Străulești - Gara de Nord - Gara ProgresulM4 • Tronsonul 1 Mai - Parc Bazilescu • Lucrări în 2000 - 2011

 

Topic: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazilescu

265 posts, 83424 views
 
Go to page:  1  ... 13 14 15 16 17 18 19
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazil mradulescu

Dupa cum v-am aratat, bazat pe cifre;le de pe site-ul MT... din 2007pana in 2011 oferta de transport a metroului (km X calatori) a crescut cu 50%... iar numarul de calatori a ramas practic CONSTANT (in 2001 a scazut chiar cu 5% versus 2010).

Deci ce rost are totusi sa bagama atatia bani intr-o prelungire al carui potential de transport este admirabil, dar lipseste cu desavarsire... (Eventual s-o facem cel mai devreme odata cu M6, ca sa-i asiguram depou....)?

Totusi prelungirea de Straulesti e in faza de analiza oferte, si are termen de finalizare 2-3 ani.. M6 1Mai Otopeni nici nu are SF gata, fiind in curs de realizare... si oricum se preconizeaza un terme de constructie de cel putin 5-6 ani...

Va rog sa ma iertati ca ma repet, da poate sa-mi raspunda si mie cineva RATIONAL la aceasta intrebare? Ce rost are ACUMA?

 


Re: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazil alex230ro

Pai s-a mai discutat,Straulestiul va fi depou ,iar M6 eu zic ca o sa aiba ceva trafic,mai ales ca tot ce era pe Baneasa s-a mutat pe Otopeni :)

 


Re: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazil mradulescu

Pai sigur ca M6 o sa aiba ceva trafic (sper....), dar M6 o sa fie gata la 3-4 ani dupa ce se face Depoul Straulesti....

ASTA nu s-a discuta... OPORTUNITATEA de a face treaba asta ACUM... nu cand va fi NEVOIE...

Plus, ca am intrebat si se pare ca nimeni nu stie care este capacitatea totala a depourilor Metrorex existente, si cat din capacitate este ocupata de trenurile ACTIVE si cat de cele care urmeaza sa fie casate?

 


Re: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazil alex230ro

E simplu,se face acum pentru ca banuiesc ca acum exista bani,e posibil ca in 3-4 bani acei bani sa nu mai fie.A 2-a treaba ar fi si ceva obligatii politice(ca doar suntem in UE acum) .

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazil sab

alex230ro wrote:
M6 eu zic ca o sa aiba ceva trafic,mai ales ca tot ce era pe Baneasa s-a mutat pe Otopeni :)

Da, cred ca de la Otopeni se umple un metrou la jumatate de ora ... ;)

 


Re: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazil Slasher1985

@Utilizator anonim

Multumescu frumos pentru raspunsul dat.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazil andrei11

Desigur, Utilizator anonim a raspuns la intrebare, dar de fapt ne aflam in treaba. Cu M 5 in plina constructie, cred ca pentru M 4 Metrorex nu are nici un ban in pusculita ( Si nici nu va avea ). E gargara la cel mai inalt nivel acest depou si cele 2 statii pana la PLS Zarea. Metrorex blufeaza, nu are nici 5 centi sa-si ia o inghetata. ( ptr M 4, evident ).

 


Re: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazil mradulescu

Bugetul pe 2013, inclusiv al MT si, implicit, Metrorex, va fi facut de un nou guvern si de un nou ministru... asa ca vom vedea la toamna cum sta treaba...

 


Re: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazil ByOnu

O intrebare... cum se va construi tronsolul 3 (Bazilescu - Straulesti)? Tot cu TBM? Daca da, merita sa aduci 1 sau 2 TBM-uri pentru ... NIMIC? :lol:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazil sab

TBM-uri, bineinteles cu exceptia depoului si a celor 2 statii. De meritat, cred ca merita din moment ce au fost 5 "catindati" si 2 "reclamatii"... Cascavalul este rar pe vremurile astea...Mie nu mi se pare ca este "nimic", raportat la distanta de sapat si la sumele de pe M5. Ba chiar as putea sa spun ca este un contract foarte bun pentru constructor. Poate este mica doar distanta, dar valoarea contractului...Gandeste-te ca extinderea asta costa cam cat toata M5 pana la Eroilor facuta tot de Astaldi (fara depou). ;) Pana si firma Astaldi a fost un pic "jenata" si a cerut mai putin decat valoarea estimata de METROREX pentru lucrari.

O mica precizare. Nu Bazilescu-Straulesti, ci este vorba de PLS Zarea-Straulesti, deci  mai putin.
Avand in vedere ca tot ASTALDI construieste si M5, este posibil sa mute un TBM din cele 3 de pe M5.
Daca le iese "pasenta" si castiga si urmatorul tronson din M5, exista sanse mari ca actualele TBM-uri sa sape tot ce se va sapa in Bucuresti in urmatoarea perioada.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazil cornel001

Acum ca s-a semnat contractul de executie, cand incep lucrarile efectiv ?

 


Re: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazil andrei11

La Bazi au aparut infiltratii semificative  deasupra caii de rulare, in directia Strand.
:lol:  :lol:  :lol:
Treaba capitalista romaneasca, si ne laudam pe aici ca cele 2 statii Jiului / Bazi sunt realizate la standarde. Care standarde, cele din Cuba ?
Sa fiti iubiti  :mrgreen:

 


Re: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazil argos

O poza facuta azi dimineata, in jur de 8:20 la statia "BazI", cum ii place lui @andrei11 sa spuna :)
Zilele trecute rastelul era si mai plin, aproape ca nu mai aveai loc.. ceea ce mi se pare laudabil/incanator!
M-as bucura sa vad astfel de 'ciclo-parcari' la fiecare gura de metrou. Eventual si pentru scutere/moto.. de ce nu? :)
DSC_0270.jpg (217.46 KB; downloaded 5132 times)

 


Re: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazil ByOnu

Da, intr-adevar, problema este insa paza lor. Nu zic sa aloce un agent special pt ele, dar macar sa nu fie la dos.

Apropo de ala cu masina invelita. A avut ceva curaj sa dea cu spray pe panza pusa pe masina. Cine stie la ce surpriza te poti astepta cand dai panza jos... daca intelegeti... :lol:

 


Go to page:  1  ... 13 14 15 16 17 18 19
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M4 • Tronsonul 1 Mai - Parc Bazilescu • Lucrări în 2000 - 2011  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421190 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use