Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Modernizarea sistemului rutier și a liniilor de tramvai pe Bd. Liviu Rebreanu (FINALIZAT octombrie 2018)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

2494 posts, 488995 views
 
Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 179
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si proiectului subway guru

iliutu wrote:
Ce e aia gaigar ?

E 'geiger', n-are nicio legatura cu 'contorul' de particule, e o gura de canalizare pluviala pusa-n drum...absolut banal 'draga Watson'! 8-)

 


Re: Octombrie 2011 subway guru

Saint666 wrote:
Am fost azi intr-o vizita la santierul de pe Liviu Rebreanu, in jurul orei 12.30. Ori era pauza de masa, ori era pauza romaneasca. In afara de excavatorist toti stateau...

Ori esti rau voitor, ori habarnist...intre 12.00-13.00 e pauza de masa pe toate santierele din lume, nu doar din Romania... :x

 


Re: Octombrie 2011 telvanni

subway guru wrote:
Ori esti rau voitor, ori habarnist...intre 12.00-13.00 e pauza de masa pe toate santierele din lume, nu doar din Romania...

La mine e de la 12:00 la 12:30....deh, vointa poporului, au zis ca prefera sa plece mai devreme cu 30 de min.

Pentru cei care nu stiu, pauza pe santier e pauza, nimeni nu mai face nimic. La munca de birou pauza a disparut, de multe ori pranzul inseamna un sandvis luat printre 2 mailuri de trimis si un raport de terminat. Pe santier tot omul lasa munca, se duce sa manance, se odihneste putin (chiar doarme cand se poate) si apoi se reia lucrul. In Franta de exemplu pauza este de 2 ore, se duce omul sa manance o mancare calda si apoi revine la treaba.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si proiectului subway guru

'Tzaranii' (adica Doreii...) trebuie sa manance si ei, cu burta goala si matzele chioraind de foame nu prea faci treaba buna pe santier...
'Shefimea' (adica inginerii...), e alta 'socoteala', astia au 'program ne-normat'...
Din 'propria experientza' totusi, le recomand si lor sa nu se inscrie la proba olimpica de 'sarit peste mese', ca duce la efecte 'nasoale', ulcere, diabete si alte 'nasuleli' ce scurteaza viatza...
Eu n-am facut-o, si acum regret...dar prea tarziu...

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si proiectului Utilizator anonim

Aici in scurt timp apare "grin tracu"  :ugeek:

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si proiectului Chev Celios

Probabil ca prin primavara sa apara Green Trackul. Acum dince am vazut se lucreaza la partea de terasament si la pod iarasi sunt lucrari destul de complexe.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si proiectului Saint666

Chiar nu stiam la ce ora e pauza de masa pe santiere, nu sunt rau voitor, sunt doar inrait de moda romaneasca a lucrului incet si prost tip dorel, las-o ca merge si asa.

PS. mare greseala cand am postat mesajul, pozele sunt facute astazi, 4 noiembrie, si eu le-am postat la rubrica de octombrie.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si proiectului telvanni

Saint666 wrote:
PS. mare greseala cand am postat mesajul, pozele sunt facute astazi, 4 noiembrie, si eu le-am postat la rubrica de octombrie.

Important e ca ne tii updatati, lucru pentru care-ti multumim!

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si proiectului PinkyHog

Dragi colegi forumisti, tin sa va anunt pe aceasta cale, ca si dupa lasarea intunericului, adica pe la ora 7, ieri, si a mai fost o zi saptamana asta, pe sectiunea dintre pod si magazin se excava.
N-am inteles insa ce le-a luat atat sa se urneasca. O mare parte de timp dupa inceperea santierului se miscau cu ochii mortului (scuzati de expresie) si acum lucreaza si seara. Incearca sa scoata parleala? Sau o fi dat municipalitatea ceva banuti?

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si proiectului balaceanur

Utilizator anonim wrote:
Aici in scurt timp apare "grin tracu"  :ugeek:

dupa cate stiu eu proiectul e cu linia de tramvai bagata in asfalt! green track inteleg ca o sa fie ceva de 41? s-a schimbat proiectul cumva?

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si proiectului Dominatrix

De la bun inceput s-a spus ca va fi green-track. Citeste documentele pe care le-am pus in topicul cu datele tehnice ale proiectului.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si proiectului danielstan

subway guru wrote:
'Tzaranii' (adica Doreii...) trebuie sa manance si ei, cu burta goala si matzele chioraind de foame nu prea faci treaba buna pe santier...
'Shefimea' (adica inginerii...), e alta 'socoteala', astia au 'program ne-normat'...
Din 'propria experientza' totusi, le recomand si lor sa nu se inscrie la proba olimpica de 'sarit peste mese', ca duce la efecte 'nasoale', ulcere, diabete si alte 'nasuleli' ce scurteaza viatza...
Eu n-am facut-o, si acum regret...dar prea tarziu...

Scuze de off-topic , dar relativ la problema serviciului si a mesei de pranz, tin minte ca circula pe net candva o povestioara intitulata "Interviu cu Dumnezeu", in care vine urmatoarea secventa de replici:
- Care este cel mai prostesc lucru pe care il fac oamenii?
- Oamenii, la tinerete, isi distrug sanatatea ca sa faca bani, iar la batranete cheltuie banii facuti ca sa isi repare sanatatea.

Recunosc ca si eu, din spatele tastaturii, spun uneori ca 'de ce nu lucreaza Doreii duminica?", "de ce isi iau pauza de masa?" etc.
dar totodata ma felicit ca am o slujba in care am muncit 40 de ore pe saptamana de la angajare si pana azi.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si proiectului Goldmund

subway guru wrote:
'Tzaranii' (adica Doreii...) trebuie sa manance si ei, cu burta goala si matzele chioraind de foame nu prea faci treaba buna pe santier...
'Shefimea' (adica inginerii...), e alta 'socoteala', astia au 'program ne-normat'...
Din 'propria experientza' totusi, le recomand si lor sa nu se inscrie la proba olimpica de 'sarit peste mese', ca duce la efecte 'nasoale', ulcere, diabete si alte 'nasuleli' ce scurteaza viatza...
Eu n-am facut-o, si acum regret...dar prea tarziu...


Multa sanatate, omule!

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si proiectului PinkyHog

Revenind on-topic, la pod, pe sensul spre Titan s-a suprabetonat si probabil saptamana viitoare se apuca de hidroizolatie. Am inteles ca ar trebui sa termine pana la sfarsitul lunii ca la 1 decembrie cel tarziu sa avem si un strat de asfalt ca pe sensul celalalt.
La linia de tramvai se lucreaza destul de sustinut. Joi, vineri râcâiau la linii sa scoata cauciucul, au mai disparut si cateva dale, se lucreaza pe segmente la fundatie si in paralel se cofreaza si se toarna zidul de beton de pe laterale.
"Parcarea" din fata de la magazinul Titan a disparut pentru ca au adus separatoare de beton ca si in restul santierului.

 


Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 179
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Modernizarea sistemului rutier și a liniilor de tramvai pe Bd. Liviu Rebreanu (FINALIZAT octombrie 2018)  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421941 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use