Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Modernizarea sistemului rutier și a liniilor de tramvai pe Bd. Liviu Rebreanu (FINALIZAT octombrie 2018)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

2494 posts, 487038 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 179
 
 

📖 Pagination options
  • GAC
  • Posted:
  •  

Re: Modernizare linie tramvai si sistem rutier Bd Liviu Rebreanu GAC

Totusi nu inteleg o chestie, prin aceasta modernizare se va realiza si largirea Bulevardului Liviu Rebreanu intre Barajul Dunarii si 1 decemprie 1918? (portiunea ingusta din dreptul fostei betoniere, lunga de vreo 300 de metrii)

In legatura cu acea poza frumoasa, in care este prezentat acel tramvai futurist, de zici ca e naveta spatiala, nu pot sa nu remarc amageala aproape sadica a celor de la primarie care au selectat acele poze. Nu cred ca vor circula multi ani de acum incolo asemenea tramvaie prin Bucuresti.

 


Re: Modernizare linie tramvai si sistem rutier Bd Liviu Rebreanu Dominatrix

GAC wrote:
In legatura cu acea poza frumoasa, in care este prezentat acel tramvai *****, de zici ca e naveta spatiala, nu pot sa nu remarc amageala aproape sadica a celor de la primarie care au selectat acele poze. Nu cred ca vor circula multi ani de acum incolo asemenea tramvaie prin Bucuresti.
Cineva din Primarie clar are vise erotice cu tramvaie pariziene...si la acest stadiu vor ramane pozele de acest gen, adica de vis. Sper sa gresesc.

 


Re: Modernizare linie tramvai si sistem rutier Bd Liviu Rebreanu cornel001

Drumul Bratarii se va face, cel putin extrindere/largire, problema este cand, probabil asteapta intai sa treaca criza sa prinda din nou avant constructia de case in zona.

 


Re: Modernizare linie tramvai si sistem rutier Bd Liviu Rebreanu shoppy

Nu seamana nici pe departe cu T-ul de la Paris, mai ales ca in poza e ecartament metric sau chiar 740.

 


Re: Modernizare linie tramvai si sistem rutier Bd Liviu Rebreanu Dominatrix

shoppy wrote:
Nu seamana nici pe departe cu T-ul de la Paris, mai ales ca in poza e ecartament metric sau chiar 740.
Imi pare rau sa te contrazic, dar chiar de tramvaiul parizian e vorba. Chiar eu m-am plimbat cu o "naveta spatiala" de la Alstom ca cea din poza pe linia T3 cand am fost in vizita acolo.

 


Re: Modernizare linie tramvai si sistem rutier Bd Liviu Rebreanu shoppy

Aaa, eu am vazut T2-ul, credeam ca sunt toate lafel.

 


Re: Modernizare linie tramvai si sistem rutier Bd Liviu Rebreanu Radu161

In primul rand, ca sa faca din Liviu Rebreanu un bulevard serios, trebuie sa demoleze cate ceva in zona betonierei, si sa faca niste exproprieri ca sa indrepte bulevardul. (asa cum trebuia sa fie de fapt)
Ca sa nu mai zic ca la intersectia cu 1 Decembrie e trantita o biserica cam pe unde ar trebui sa fie bulevardul. Care biserica oricum nu respecta nici o regula de urbanism, mai are putin si intra in bloc. Puteau foarte bine s-o faca in locul pietei, ca acolo nu incurca cu nimic.

 


Intersectia Liviu Rebreanu - 1 Decembrie andrei11

Biserica sta foarte bine acolo unde este. Mai departe de bloc nu au putut s-o faca pentru ca acolo se va construi un ditamai blocul. Deja fundatia este sapata. Doar nu sperai sa se faca "spatiu verde" si loc de joaca pentru copii. Asadar intersectia Liviu  Rebreanu / 1 Decembrie are o cu totul alta rezolvare decat ceea pe care ti-ai imaginat-o. Cat priveste cladiri "trantite" aiurea, ce spui de cea din aproprierea Pietei Victoriei, nu te deranjeaza ?
1-7-2011 12-16-39 PM.jpg (97.67 KB; downloaded 5379 times)
1-7-2011 12-26-37 PM.jpg (79.3 KB; downloaded 5373 times)

 


Re: Modernizare linie tramvai si sistem rutier Bd Liviu Rebreanu Radu161

Ma deranjeaza multe lucruri in Bucuresti, majoritatea rezultat al aprobarilor facute pe genunchi sau pe plic...
Astfel se nasc fel de fel de balarii, precum cea din piata Victoriei.
Astept un cutremur mai mare, sa vedem cate din cladirile astea o ramana in picioare.  :twisted:
Singura solutie pentru rezolvarea acestor aberatii este ca urmatoarea generatie de profesionisti in domeniul arhitecturii si urbanismului (printre care o sa ma numar si eu) sa aiba mai multa coloana vertebrala decat au meduzele de acum!

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si proiectului Utilizator anonim

Va rog insistent (in special pentru lucianho) aceasta sectiune sa nu se transforme intr-o lunga palavrageala despre parcul si vagoanele liniei 19, liniilor depoului dudesti, mutari ale parcului depoului dudesti etc.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si proiectului subway guru

@Radu161:
'Revolutionari' dintr-astia care dezerteaza inaintea primului 'schimb de focuri' am mai vazut o droaie...
Te rog mult sa ne anuntzi cand ai un prim proiect 'indeplinit' si dupa aceea mai 'discutam'...pana atunci esti doar la categoria 'marea speranta alba neconfirmata'...mici pitici de doi bani legatura...
Cat priveste 'meduzele' ia te rog in considerare ca ar putea fi denumiti mai bine cu renumele vestit de 'vechile broaste tzestoase'...capatzanoase si perseverente...
Abia astept sa apari si tu pe firmament pe postul de 'Crocodile rock' care salveaza natzia...
La buna vedere si sa auzim ceva 'de bine' nu laudarosenie 'moca'! :ugeek:

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si proiectului Chev Celios

Am si eu o intrebare stiti cumva unde se va amenja noul terminal de la Auchan?
Stiu ca despre mutarea liniilor 253,330,335 la Auchan este de vru' an luata in discutie.Probabil ca de cand a incepu de facut proiectul acestei lucrari.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si proiectului Dominatrix

Utilizator anonim wrote:
Lucrarile de modernizare a sistemului rutier si a liniilor de tramvai pe Bd. Liviu Rebreanu
Ce se realizeaza in cadrul acestei lucrari [...]
- - modernizarea si extinderea retelei de troleibuz de la Posta Titan - Barajul Dunarii pana la FAUR Poarta 4
Mi se pare foarte interesant acest aspect, avand in vedere ca in Documentatia de Atribuire a lucrarilor, pe care am pus- mai demult aici, nu se sufla un cuvintel despre asa ceva. Informatia o ai de la RATB sau de la Directia de Infrastructura din PMB?

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si proiectului Utilizator anonim

Informatia este de la directia de Infrastructura din PMB.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 179
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Modernizarea sistemului rutier și a liniilor de tramvai pe Bd. Liviu Rebreanu (FINALIZAT octombrie 2018)  • 
Choose destination

Since our 2287 forum members have written 421209 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use