Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Refacerea infrastructurii pietonale între Unirii - Victoriei

686 posts, 211112 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 17 18 19 20 21 22 23  ... 49
 
 

📖 Pagination options
  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Refacerea zonei pietonale Unirii-Universitate-Victoriei ADY881

Udar wrote:
Nu inteleg de ce nu taxeaza parcarile de la suprafata cu 1euro/ora (4,5lei) ca toti sa se duca in parcarile subterane unde va fi mai ieftin... win-win! Zona Universitate, e plina de masini, cu masini pe trecerile de pietoni, altele parcare in dreptul celor parcare in spic, altele pe trotuar, cum ma asteptam parcarea minunata de la Universitate nu a rezolvat nimic!

Bravo, idee buna, asta a fost solutia aplicata in multe orase, taxa de parcare in centru, pana chiar si in Moscova au facut la fel.

 


Re: Refacerea zonei pietonale Unirii-Universitate-Victoriei AdrianD

Ar fi bine cu parcometre si cu taxa, dar trebuie sa fie si cineva care sa verifice palata taxei si sa-i sanctioneze pe cei care nu platesc sau care parcheaza in afara locurilor delimitate.

 


  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Refacerea zonei pietonale Unirii-Universitate-Victoriei ADY881

AdrianD wrote:
dar si acolo vine multa lume si ar fi fost bine sa aiba acolo locuri de parcare.

Ce punct de interes e acolo de sunt necesare niste locuri de parcare? Acolo nu e nici Sala Palatului, nici Arena Nationala, ar trebui sa ne acomodam cu ideea ca locul de parcare in oras nu este un drept, ci un privilegiu, si pentru el trebuie sa platesti.

AdrianD wrote:
Si in conditiile in care stii ca nu ai mijloace sa-i opresti pe oameni sa parcheze unde nu trebuie, adica nu ai firma de ridicare

Cum sa nu ai, eu am fost martorul cum in foarte scurt timp au "disparut" 15 masini de la o poarta din Regie, a venit un desant de masini speciale... si asta e. Si cred ca firmelor ce au asemenea vehicule nici nu le trebuie sa le platesti, le dai voi sa faca curtenie in locurile necesare si cam asta e.

 


  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Refacerea zonei pietonale Unirii-Universitate-Victoriei ADY881

AdrianD wrote:
Ar fi bine cu parcometre si cu taxa, dar trebuie sa fie si cineva care sa verifice palata taxei si sa-i sanctioneze pe cei care nu platesc sau care parcheaza in afara locurilor delimitate.

Inceputul a fost pus pe Rebreanu, acolo s-au instalat niste dispozitive pe trotuar, ar mai ramane sa invete cativa oameni din Politia Locala sa circule cu un moped si sa imparta amenzi.

 


Re: Refacerea zonei pietonale Unirii-Universitate-Victoriei Radu Stanescu

Nici cu ridicatul nu sunt de acord. Oricum ei ridica masini din locurile in care masinile nu incurca cu nimic, si unde chiar incurca nu se ridica. Sa existe politisti care dau amenzi in parbriz si instiintare prin posta. Iar pentru cei ce stau in zona sa existe abonamente anuale si sa poata parca in parcarile de la suprafata sau subterane. Cei ce vin in centru de la periferie ar trebui sa plateasca in plus, atunci se vor gandi daca e chiar necesar sa mearga cu masina in centru! Eu am mai spus candva pe aici ca orasul trebuie redat oamenilor. Acum tot ce se face este pentru masini, care circula cu cate un singur pasager de regula.

 


  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Refacerea zonei pietonale Unirii-Universitate-Victoriei ADY881

Udar wrote:
Nici cu ridicatul nu sunt de acord. Oricum ei ridica masini din locurile in care masinile nu incurca cu nimic, si unde chiar incurca nu se ridica. Sa existe politisti care dau amenzi in parbriz si instiintare prin posta. Iar pentru cei ce stau in zona sa existe abonamente anuale si sa poata parca in parcarile de la suprafata sau subterane. Cei ce vin in centru de la periferie ar trebui sa plateasca in plus, atunci se vor gandi daca e chiar necesar sa mearga cu masina in centru! Eu am mai spus candva pe aici ca orasul trebuie redat oamenilor. Acum tot ce se face este pentru masini, care circula cu cate un singur pasager de regula.

Si eu ziceam de masini parcate ilegal, sa fie afisat si un Nr. ptr sesizari, spre ex vine unu cu tupeu, se  pune pe avarii si pleaca sa cumpere la Mega Image niste produse, suni la "organe" in cateva min vine un camion => smecherul ramane fara masina :lol:

 


Re: Refacerea zonei pietonale Unirii-Universitate-Victoriei AdrianD

Pai mai nou se pare ca nu se mai poate.

http://www.romaniatv.net/ridicarea-masi...12885.html

In plus, Primaria Capitalei nu are contract cu o firma de ridicare. Acolo in centru ar putea sa ridice cei de la Sectorul 1, dar se pare ca nu se prea baga si, din cate stiu, chiar era o discutie ca de ce sa ridice masini firmele care au contracte cu sectoarele de pe strazile care sunt in administrarea Primariei Capitalei, cum este si Bd. Magheru. Si e si greu si costisitor sa ridici mereu masini, nu inteleg de ce s-a optat doar pentru aceasta solutie. Mai era si varianta blocarii rotilor si cea a simplei amenzi, care nici asta se pare ca nu prea functioneaza, nu stiu care este problema, procedura este greoaie, amenzile date nu se platesc sau nu stiu.

 


Re: Refacerea zonei pietonale Unirii-Universitate-Victoriei Radu Stanescu

Acum vreo 8 ani in Budapesta am primit amenda de parcare in parbriz, pentru ca am parcat intr-o parcare publica din fata hotelui crezand ca era a lor. Va da-ti seama ce ar fi insemnat sa ridice masina? La noi de ce nu se poate asa? Ce vreau sa spun, e ca la altii se aplica de mult asta. Cat despre plata amenzii, in ziua de azi statul poate sa recupereze amenda direct din contul bancar. Nu mai e o problema!

 


Re: Refacerea zonei pietonale Unirii-Universitate-Victoriei AdrianD

Atunci inseamna ca de fapt nu se prea aplica aceasta solutie. Cei care ar trebui sa dea amenzi tolereaza aceasta neregula.

 


Re: Refacerea zonei pietonale Unirii-Universitate-Victoriei AdrianD

Eu am vazut masini parcate ilegal chiar si pe langa sediile Politiei din zona magazinului Victoria asa ca nu stiu de ce ne mai miram.

 


  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Refacerea zonei pietonale Unirii-Universitate-Victoriei ADY881

AdrianD wrote:
Si e si greu si costisitor sa ridici mereu masini, nu inteleg de ce s-a optat doar pentru aceasta solutie.

Nu e greu si nici costisitor, de pe ridicari se fac bani frumosi, da si ce ar fi important, este ca amenda aplicata ptr parcare, sa fie indexata cu pretul masinii, spre ex pentru un Logan sa primesti amenda de 1.000euro, pentru un Q7 10.000euro, pentru un Bentley 20.000euro. Ca daca avem o amenda comuna, pentru unii pe Logane amenda ar fi simtitoare, iar altii cu bani si-ar permite sa isi faca abonamente anuale pentru amenzi :lol: .

 


Re: Refacerea zonei pietonale Unirii-Universitate-Victoriei AdrianD

E totusi mai problematic cu idicarea masinilor. In multe zone mai inguste nici nu pot sa intre utilajele care ridica masini. In plus, sunt proceduri mai greoaie. Si la cate masini sunt parcate ilegal chiar ar trebui multe utilaje.

 


Re: Refacerea zonei pietonale Unirii-Universitate-Victoriei AdrianD

Bine, ideal ar fi sa-i inveti pe oameni sa nu mai parcheze ilegal si sa stie ca daca o fac li se ridica imediat masina si atunci astfel de cazuri chiar sa fie niste accidente si nu regula, cum este acum.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Refacerea zonei pietonale Unirii-Universitate-Victoriei Mircea G

AdrianD wrote:
E totusi mai problematic cu idicarea masinilor. In multe zone mai inguste nici nu pot sa intre utilajele care ridica masini. ...
Ei , si asta este o smecherie , sa sti cum sa lasi masina , sa nu poata fi ridicata  :!:
Lasind gluma ...
" Zona pietonala " arata perfect pentru anul 1900 ... Peste 113 ani ....trotuarele se vor lati , va apare spatiu verde , " magazinele " de pe bulevard vor deveni mici zone comerciale , nu banci sau firme aiurea , ne vom putea plimba si bea o cafea la o cafenea cu 2-3 mese ...adica o zona pietonala unde chiar sa plimbi , nu sa treci si sa dai sa fugi .
Traficul auto va fi restrictionat la 2 benzi pe sens si poate una transport in comun . De parcari nu este nevoie , vor exista parcari subterane in zone limitrofe .

 


Go to page:  1  ... 17 18 19 20 21 22 23  ... 49
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2297 forum members have written 422412 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use