Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Modernizarea sistemului rutier și a liniilor de tramvai pe Șos. Pantelimon și pe Șos. Iancului (FINALIZAT mai 2022)

 

Topic: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului

2095 posts, 479737 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 112 113 114 115 116 117 118  ... 150
 
 

📖 Pagination options

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului zapacitu

Poate imi zice si mie cineva de ce a fost introdus acu multi ani pe traseul resepctiv (Baneasa - SfVineri - Granitul), de pe unde mergea el inainte. Presupun ca rationamentul ar fi acelasi.

Platforma nu merge cu 5 pentru ca 5 merge acolo unde e deja metrou (Stefan cel Mare, Unirii), iar metroul e mai aglomerat dar merge mult mai repede.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

zapacitu wrote:
Poate imi zice si mie cineva de ce a fost introdus acu multi ani pe traseul resepctiv (Baneasa - SfVineri - Granitul), de pe unde mergea el inainte. Presupun ca rationamentul ar fi acelasi.

Nu, rationamentul atunci a fost altul.
Terminalul de la Sf.Vineri era in recontructie (deci indisponibil pentru toate liniile care intorc acum acolo), iar Sf.Gheorghe nu avea cum sa mai primeasca atatea linii in plus.

Pentru ca tot circula rar, 5 a fost trecut pe "lista de sacrificiu" si s-a eliminat complet "capatul" din centru.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului iliutu

Tin minte ca o vatmanita a zis atunci ca linia nu era grea in sine, doar extrem de lunga (cca 55 min o semicursa).

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului zapacitu

Bai astia sunt idioti? Ce parcare e aia? Are Cora de doua ori mai multe locuri... in juma de parcare!

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului bercenicity

Terminalul de la Sf. Vineri nici macar nu era pe plansa arhitectilor.
Pana atunci 5 si 16 veneau dinspre Armand Calinescu, si faceau bucla pe Paleologu - Mantuleasa- Coposu - Sf. Vineri - Mosilor - Paleologu. In zona capatului de la Sf. Gheorghe (intersectia Lipscani/Mosilor/Cavafii Vechi) pe directia Mosilor exista linie doar dinspre Sf. Vineri spre Hristo Botev. Invers se putea intra doar in bucla de la Sf. Gheorghe (ceea ce facea 21)

Prin '97 parca s-a facut si cealalta directie si s-au unit 5 cu 33 si 16 cu 40. S-au elimiat timpii petrecuti in capat de 33 si 40.

 


Re: POZE LUCRARI: Tronsonul Sos. Fundeni - Granitul TibiV

PinkyHog wrote:
6 iunie 2017
Partea 1/2

In completarea lui TibiV

:bere:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Sava_6115-6315

Ultima poza e de senzatie! Felicitari autorului!  Pentru urmatorii 3-5 ani, tramvaiele pe Pantelimon vor functiona in sistem "carpeala cu siameze". Sa aprinda cineva lumina la primarie ca e atat de intuneric ca nici capetele rasarite nu mai gandesc.  Mai bine propuneau o solutie cu terminal RATB si parcare etajata in cadrul complexului Cora....

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Sava_6115-6315 wrote:
Ultima poza e de senzatie! Felicitari autorului!

Pinky nu ne-a dezamagit niciodata... ;)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Modificare de traseu la 5, noul traseu va fi Baneasa - Pantelimon.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Youpiiiiiiiiiiiiii  :!:
Cooperativa munca in zadar  :!:
Eu propun sa scoatem şinele de pe Tunari. Tocmai le-am modernizat.  :twisted:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Victor92

@Shoopy: De cand se va produce aceasta modificare?

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Am spus la misto, nu am surse sigure, doar experienta  :) .

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului georgica2704

Eu totuși as încerca cu 3-4 ture reluarea liniei 55 pana la Iancului. Iar linia 5 s-o lăsăm deocamdată la Sf.Gheorghe. Ture care se perinda prin 24/46.

 


Go to page:  1  ... 112 113 114 115 116 117 118  ... 150
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Modernizarea sistemului rutier și a liniilor de tramvai pe Șos. Pantelimon și pe Șos. Iancului (FINALIZAT mai 2022)  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421850 posts in 5255 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use