De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire

1889 posts, 403469 views
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 135
 
 

📖 Pagination options
  • sss
  • Posted:
  •  

Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire sss

Sa nu ne imbatam cu apa rece, Negoita iese fluierand, daca nu-i pune piedica DNA-ul. Si mai trist e ca sectorul 5 nu scapa de Vanghelie, iar speranta dreptei pentru Bucuresti e un trist care va face parte din cartile de istorie, dar nu are nici o competenta pentru managementul Bucurestiului!  :popa:

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Goldmund

Costin wrote:
O sa fiu putin carcotas... situatia o impune, pentru ca suntem in fata celor mai triste alegeri locale pe care eu unul le-am prins. Si am prins cateva.
Goldmund wrote:
1- dezvoltarea intr-un ritm alert al retelei de metrou

Nu tine de primar si fara vointa guvernului, nu va tine niciodata de primar / Bucuresti.

Dar RATB?
Eu nu am scris ca Metrorex  ar apartine de Primaria Capitalei :o
Am scris ca un primar general ar trebui sa fie inconjurat doar de experti(in adevaratul sens al cuvantului) in diferite domenii, mai ales in domeniul transportului in comun de calatori  :idea:
Cum iti inchipui o colaborare de succes intre Primarie si ministerele de resort fara un primar integru si  care este sfatuit de experti?
Plantarea de panselute, asfaltarea a doua-trei strazi, vopsirea unor blocuri si pusul bordurilor o lasam mai bine in seama unui marian v..
La punctul 2 idem cu  :idea: .

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Costin

Problema e ca oferta electorala de acum e deosebit de proasta. Panselute sau gica-contra. La asta se rezuma...

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire TibiV

Gică-contra...
Plus 5 Gicuţi-contra...
Şi un Mega-Gică -contra la Splai-Ciurel (-A1 ?...)

:popa:

La fel de praf ca toţi ceilalți...  :cry:

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire 133 313

sss wrote:
Si mai trist e ca sectorul 5 nu scapa de Vanghelie.

Da? Cine zice? :twisted:
In schimb eu am o jalba in protap la ipf Daniel, se pare ca cineva s-a folosit gresit de Paste si l-a "inviat" pe procuriciul plagiator pe la toate televiziunile dar fara sa-i trezeasca si pe colectivizati...  si televiziunile apoape ne intampina deja cu "Ponta a inviat", in loc de "Hristos a inviat"...
Baietii astia chiar nu pricep un mesaj si pace... Tragi apa dupa ei si nu si nu... Treaba lor. Noi n-am terminat uneltele de embargo popular. Poate trebuiau sa traga o invatatura din "pataniile lui austerici pogonici" si sa observe ca nimeni nu-i prea emblematic pentru tara ca sa scape cu scarba absoluta. Sa supere bucatarul... poate le otraveste ciolanul... sau macar il distruge prin... flambare.  :twisted:  :lol:

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire 133 313

Na ca am inceput sa "profetesc" din ce in ce mai exact. Marean a dat in criza renala. Asa se intempla cateodata, cand mananci ca porcu' de Pasti si nu te hidratezi suficient... cu sifon. :lol: Desigur beleaua putea fi si o sursa pentru simpatie/mila.... daca nu l-ar fi apucat criza pe drum spre tribunal.  :twisted: Cu putin noroc crapa fierea in el si gata.  :) N-ar strica nici un mic malpraxis aleator...  :twisted:
A... si ca tot suntem la politica, localele raman intr-un singur tur, austerici pogonici nu prea le mai nimereste.  :twisted: Astfel ca el si cu mocofei n-or sa mai fie roti pe la caruta prin aliante tembele. Acum sa vedem care se retrage ca sa lase celorlalti mai multe sanse. Si cine mai da prin crize... diverse.  :lol:

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire 133 313

Hopaa... s-a obraznicit discriminatul de Marean, zice ca "cine nu-i suspect e prost". Pai atunci hai sa transmitem un mesaj... daca Marean nu ia minim doi cu executare (in regim de urgenta)... programul "primul an fara RCA" va deveni programul "fiecare an fara RCA".  Adica... falimente pe banda rulanta la asigurari (pe langa cele 4 mai incipiente sau mai avansate care exista deja). Your choice.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

Astazi e ziua in care Europa renaste. Fie ca convine sau nu, referendumul din GB este o manifestare a democratiei, a vointei poporului impotriva unor decizii mai mult sau mai putin corecte ale conducerii Uniunii Europene. Cea ce conteaza de acum inainte este modul in care lucrurile se vor schimba si modul in care politicienii, in special cei care se cred de dreapta si democrati (dar care de fapt nu sunt), inteleg ca ei nu sunt nimic fara popor.


Este o victorie a maselor impotriva elitei, este o victorie a celor multi care sunt nemultumiti de deciziile celor putini.
Acum, inca mai exista ceva sanse ca GB sa nu iasa din UE, insa depinde foarte mult de modul in care politicienii vor administra criza asta.
Si asta este un bun moment in care sa ne bucuram de Leul nostru si nu de Euro.

Daca acest lucru este sau nu bun pentru viitorul continentului ramane de vazut. Dar deciziile de azi vor avea ecou maine. Un singur lucru este sigur, si anume ca GB a fost mereu un bastion al democratiei si al libertatii in cele mai negre momente ale omenirii, si ca UE a pierdut un capital imens de popularitate. Fara GB nu ar fi existat UE.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Florinds

Europa unita a existat inainte sa adere Marea Britanie (1973) si va exista si dupa. Marea Britanie va fi pedepsita cu siguranta economic pentru ce a facut acum.
Primele tari care au pus bazele Comunitatii Economice Europene (asa se numea atunci) sunt Franta, Germania, Italia + BeNeLux (1957).
Au mai amenintat britanicii ca ies si au vazut lira devalorizandu-se de la 1.75 EUR la 1.5 EUR, insa consecintele de acum cred ca vor fi mult mai mari si cu siguranta vor afecta mai mult masele decat elitele (vor fi cresteri mari de preturi in primul rand).

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

Franta ar fi vorbit acum germana (ca fapt divers, probabil si noi la fel), daca nu era Marea Britanie. De fapt, noi ne datoram acum libertatea Marii Britanii care a rezistat pana la ultimul om si s-a implicat in problemele Europei si in apararea valorilor democratice. Hai sa nu subestimam contribuitia englezilor la istoria UE.

Eu inca nu cred ca se vor aplica sanctiuni, Marea Birtanie nu e o tara cu care sa te joci, mai ales ca sunt puterea militara #1 din UE si la fel si economic, eu nu cred ca se va iesi din UE. Scorul este mult prea strans si se va manevra astfel incat sa ramana in UE. Ce e mai important e ca UE nu va mai fi niciodata la fel, Merkel si marionetele ei din CU au primit un semnal clar ca lumea nu ii mai vrea, iar aici sunt total de acord: au gestionat incredibil de prost criza financiara, au lasat hoarda de musulmani sa mearga prin Europa fara nici un respect fata de lege, au creat adevarate tabere de concentratie prin UE ca sa ii tina pe musulmani, asta ca sa nu mai zic de amestecarea in treburile interne. Ca asta e de fapt problema britanicilor.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire aztec

Un GB bastion al democratiei cand aveai colonii peste tot in lume si ii munceai si furai pe negrii, indieni, australieni, sirieni si ce alte plantatii mai detineau prin lume.
Acum de ceva timp au pierdut India, pana si Hong Kongul...au inceput sa vanda pana si simbolurilr nationale in domeniul auto catre chinezi si indieni..si germani.si se lasa manipulati groaznic de catre politicieni.
Se termina ata si la ei...stai sa vezi cand se duc si ajutoarele sociale platite catre englezoi si or sa trebuiasca sa si munceasca in locul imigrantilor....
Se poate sa ma insel...dar pare sa fi cazut in capcana mare...
Si asa nu se integreaza ei prea bine cu unitatile de masura si volanul...si nu doar cu Europa..ci cu lumea intreaga.
E usor sa fi fudul...bazandu - te pe istoria coloniala...dar si Portugalia sau Spania detineau jumatate de planeta si....a trecut timpul...

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

Vorbim de secolul 20. Ca inainte de secolul 20 nici Franta nu era democratie iar Germania nici nu exista.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire cris_m

Daca nu da UE sanctiuni se vor pârli singuri cand or sa se vada brusc complet independenti... Muncile de jos nu o sa mai aiba cine sa le faca, studenti la facultatile de renume veniti din UE cred ca nu vor mai fi, fonduri UE la fel, moneda nationala depreciata...

Euforia e puternica pe moment din cauza adrenalinei, dar cand se vor trezi la realitate (eventual dupa o perioada de "independenta") nu va mai fi aceeasi fericire...

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Costin

Riscul cel mai mare acum e ca li se destrama tara. Deja Irlanda de Nord si Scotia au dat semne ca vor in UE. In fine, votul a fost puternic viciat, campania a fost cam murdara, oamenii n-au stiut pentru ce voteaza. Iata un exemplu: http://www.hotnews.ro/stiri-internation...seasca.htm

Cata vreme poporul voteaza in necunostinta de cauza, nu mai e democratie ci manipulare. Daca intrebi poporul daca vrea bere la robinet in loc de apa, o sa zica da. Conteaza mult si ce intrebi, nu numai ca poporul sa raspunda. Ca poporul e prost. Si la ei, si la noi, si in US, si peste tot in lumea asta.

Revin cu un link. Site-ul asta e de satira (ceva gen times new roman explicit si porcos). Dar articolul e pe bune. E pe al naibii de bune. http://www.piticigratis.com/2016/06/val...rexitului/

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 135
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 421072 posts in 5245 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use