De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire

1926 posts, 409644 views
 
Go to page:  1  ... 16 17 18 19 20 21 22  ... 138
 
 

📖 Pagination options
Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire adila

Vorbeste gura fara el. Nu intereseaza pe nimeni de aberatiile lui. Ar trebui sa se uite in curtea lui sa vada ce au importat si acum reprezinta 50% din populatie si de care nu vor mai scapa niciodata. Tipul asta de politicieni sunt in tot vestul Europei, dar tin sa le aduc aminte ca trebuiau sa se trezeasca acum 40-50 de ani. Acum este prea tarziu. Incet, incet dispar ca natie si ei si altii.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

In mod inevitabil vom ajunge sa fim toti o singura natie sub un singur drapel.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire adila

Eu sper ca nu, desi spre asta se tinde. Ce ma deranjeaza insa sunt incercarile muribunde de a limita accesul romanilor in anumite tari cand in fapt nu noi suntem problema occidentului, ci altii de care le este teama insa.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire punmeister

@adila
Atata vreme cat din Romania pleaca foarte multa dezinformare in Europa (plus tiganii si marlanii fara cei 7 ani de acasa care au imigrat in occident), evident ca au o perceptie proasta despre noi ca tara.
Dar sunt destui in Europa care stiu care nu Romania este problema si ca majoritatea informatiilor despre Romania sunt niste aberatii ieftine in favoarea UE. Problema e in inima UE, parerea mea.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire StefanD_

mcosmin wrote:
In mod inevitabil vom ajunge sa fim toti o singura natie sub un singur drapel.

Sper sa nu.  :(

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

De ce nu?

In mod inevtiabil vom fi fortati sa plecam de pe planeta asta, iar supravietuirea speciei umane in vastitatea galaxiei depinde de capacitatea noastra de a lucra la unison, lucru la care romanii nu sunt buni deloc.

punmeister wrote:
@adila
Atata vreme cat din Romania pleaca foarte multa dezinformare in Europa (plus tiganii si marlanii fara cei 7 ani de acasa care au imigrat in occident), evident ca au o perceptie proasta despre noi ca tara.
Dar sunt destui in Europa care stiu care nu Romania este problema si ca majoritatea informatiilor despre Romania sunt niste aberatii ieftine in favoarea UE. Problema e in inima UE, parerea mea.


:bere:

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire StefanD_

mcosmin wrote:
De ce nu?

In mod inevtiabil vom fi fortati sa plecam de pe planeta asta, iar supravietuirea speciei umane in vastitatea galaxiei depinde de capacitatea noastra de a lucra la unison, lucru la care romanii nu sunt buni deloc.


Fiindca cei ce lucreaza in sensul asta au dat dovada de-a lungul istoriei de orice altceva decat "lucru la unison" cu alte popoare. Pana la a pleca de pe planeta asta mai e cale lunga.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

Nu am spus ca se va intampla maine ... :p

Daca nu era SUA, acum aveai portrete cu Hitler in sufragerie. Asa ca hai sa nu mai aruncam cu noroi.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire StefanD_

Nu vorbesc doar de SUA. Anglia, Franta, Rusia aceiasi chestie. Eu imi doresc cooperare si lucru impreuna, dar in lumea de azi unde unii sunt mai egali ca altii nu vad cum ar fi posibil.  :(

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Costin

Egalitatea e o utopie. Nu suntem egali intre noi. Ce conteaza e sa aiba fiecare parte de egalitate de sanse. Atat individual cat si ca popor. De aici mai departe depinde de fiecare cum isi exploateaza la maxim sansa pe care o are. Nu zic ca egalitatea de sanse functioneaza perfect acum, dar cat timp romanu' vrea "sa i se dea", "sa i se faca" etc etc cred ca din start plecam cu un handicap.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire TibiV

"ask not what your country can do for you, ask what you can do for your country."

JFK in mod clar nu era roman... ;)

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

StefanD_ wrote:
Nu vorbesc doar de SUA. Anglia, Franta, Rusia aceiasi chestie. Eu imi doresc cooperare si lucru impreuna, dar in lumea de azi unde unii sunt mai egali ca altii nu vad cum ar fi posibil.  :(


Daca nu erau Anglia si Rusia si Sua tot cu Hitler erai pe perete. Romanii nu realizeaza, dar ca stat, nu poti sta cu mana intinsa la ambasade ca sa iti rezolvi problemele.

 



Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

Eu personal sper ca situatia actuala - in care toate partile gresesc - sa se rezolve. Dar rezolvarea nu se face in strada, nici la UE si nici la ambasade. Si in nici un caz nu la guvern. Doar la Parlament si la Cotroceni.

 


Go to page:  1  ... 16 17 18 19 20 21 22  ... 138
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2297 forum members have written 422377 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use