De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire

1912 posts, 407681 views
 
Go to page:  1  ... 126 127 128 129 130 131 132  ... 137
 
 

📖 Pagination options
Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire ByOnu





Un tânăr din Oradea se specializează, vreme de mai mulți ani, în urmărirea bătrânilor singuri, care dețin bani și proprietăți valoroase. Se apropie de ei, le câștigă încrederea și, în final, ajunge să le preia averea.

Ceea ce părea inițial doar o escrocherie bine elaborată se transformă apoi într-o serie de morți suspecte care ajung știri la televizor și dosare pe mesele procurorilor. Însă povestea nu se termină aici, ci continuă să se desfășoare și astăzi.

O poveste incredibilă în care răul triumfă nu pentru că oamenii buni sunt pasivi, ci pentru că trăiesc într-un stat eșuat, cu instituții nefuncționale.

Deși e vorba de moartea unor bătrâni singuri, mai mulți prieteni și vecini ai acestora se încăpățânează să ceară explicații și se revoltă în fața lipsei de reacție a autorităților. După mai bine de patru ani în care procurorii nu sunt capabili să stabilească nimic, cunoscuții bătrânilor apelează la presă.

Folosindu-se de instrumente jurnalistice, Recorder a încercat, vreme de aproape un an, să pună cap la cap mărturii, informații din dosar și ramificații ignorate de anchetatori.

Misiunea noastră este să le aducem în fața publicului și să le facem cunoscute. Stabilirea adevărului rămâne în sarcina Justiției.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire subway guru

Despre câțiva români celebri prea puțin cunoscuți


 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire subway guru

La alegerile astea de co-masaj știu precis cu cine NU voi vota dar mi-e neclar cine ar merita un vot pozitiv…

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire ByOnu

Clotilde Armand: „Voi obtine un nou mandat de primar, dar si majoritate in consiliul local”

Primarul sectorului 1 al Capitalei, Clotilde Armand este invitata acestui episod al podcastului @AdouaOpinie , cu Adrian Calin (CEO Docentix) si Adriana Nedelea (Jurnalista).
Demolarea restaurantelor ilegale din Herastrau sau relocarea lor?
Un Consiliu Local ostil sau proiecte prost facute?
Care sunt cele mai dureroase nereusite?
Va castiga un nou mandat de primar? USR poate castiga 20%?




 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Aron

Eu nu am mai auzit pana acum, la inceputul unui an electoral, ca partidul/partidele care fac majoritatea sa inceapa sa isi faca "reclama" aratand cu degetul la partidele "extremiste" cum le numesc ei. Adica de cand sunt un votant eligibil, auzeam doar campanii cu promisiuni de la diversi si ca vom face vom drege etc. Dar niciodata nu am auzit "facem asta ca sa nu iasa ailalti" public. Asta denota ca poate nu stau atat de bine in sondaje precum ar fi vrut, iar "ailalti" cam au prins procente

 



Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire ByOnu

Interviu realizat de Euronews cu Nicusor Dan.












 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire ByOnu

Interviu realizat de Euronews cu Stelian Bujduveanu, despre Nicusor Dan.

Gretos cum PNL refuza alegerile locale in 2 tururi.



 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire subway guru

Ceva absolut corect și adevărat deși personajul îmi provoacă greață
Liderul PSD, Marcel Ciolacu, a reiterat, sâmbătă, la conferinţa de alegeri a PSD Covasna, că niciodată Ţinutul Secuiesc nu va avea autonomie, punctând că, în istoria lor, românii nu s-au luptat cu secuii.

"Niciodată, dar niciodată, Ţinutul Secuiesc nu va avea autonomie! O să vă explic şi de ce. Pentru că, în primul rând, când au avut o autonomie, nu le-am dat-o noi, românii. Mai mult, nici nu le-am luat-o noi, românii. Ceea ce încerc să înţeleg, şi cred că aici este de datoria noastră, a tuturor politicienilor şi a tuturor românilor, indiferent de etnie, este că nu înţeleg unde anume greşim, de ce ne luptăm între noi, mai ales că în istoria noastră nu ne-am luptat niciodată cu secuii şi nici secuii nu s-au luptat niciodată cu românii. Dacă li s-a făcut vreo nedreptate, li s-a făcut de la saşi şi de la maghiari. Eu ştiu că împreună am luptat sub drapelul lui Mihai Viteazul. Poate ar trebui să explicăm copiilor noştri mai mult istoria, înainte de a arunca cu pietre




Acesta a adăugat că nu înţelege de ce copiii secuilor nu învaţă româneşte şi îşi limitează astfel perspectivele profesionale.

"Nu înţeleg, totuşi, de ce copiii secuilor nu învaţă româneşte. Nu înţeleg, să ştiţi... În vremurile pe care le trăim nu poţi să obligi pe nimeni, trăim într-o Europă liberă, ne-am dorit foarte mult acest lucru, să fim în Uniunea Europeană, în NATO... Nu înţeleg de ce singuri îşi taie aripile. Nu înţeleg de ce singuri nu încearcă să se dezvolte profesional pe tot teritoriul României şi, încet-încet, tot singuri prin această atitudine vor fi nevoiţi să rămână ori prizonierii localităţilor în care s-au născut, ori să plece în Ungaria. Sunt lucruri dureroase, sunt lucruri pe care nu le putem schimba noi, că nu vom putea schimba niciodată istoria, dar cu adevărat, împreună, printr-un dialog, putem construi un viitor mai bun, un viitor bazat în primul şi în primul rând pe respect, nu pe ură", a mai declarat Marcel Ciolacu.

Remarcile mele:
Problema e ca UDMR nu obține 5% fără votul lor
Culmea e că secuii vor ca să învețe românește copiii lor pentru a avea cele mai bune șanse de afirmare în țara în care s-au născut.
La mine în cartier s-a deschis de câteva zile o băcănie secuiască, la Istvan Baci…
Credeți ca vând ungurește bucureștenilor ceva???
Iar bucureștenii sunt 25% din populația țării…

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire subway guru

Sunt câteva țări care au destule de reproșat olandezului și nu sunt chiar gata să-l ierte chiar așa ușor…
Nu înseamnă ca Iohannis ar avea ceva șanse ci că discuția rămâne deschisă până la consensul necesar.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire subway guru

Candidatura lui Piedone (lipsită de orice șansă) o caroteaza grav pe Firea și-i asigură realegerea lui Nicușor.
Părerea mea…

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire subway guru

Sunt tare curios cum vor ieși rezultatele la europarlamentare și la locale ca la prezidențiale și la parlamentare rezultatele sunt mult mai previzibile.
La europarlamentare AUR mizează pe diasporenii frustrați de propriile lor probleme ca venetici in țara de rezidență deși n-au nici gând să revină în țara de baștină.
Și nici nu mai pot șantaja rudele rămase în țară pentru ca nu mai pot finanța corespunzător și ăștia localnicii contează mai mult pe subsidiile guvernamentale și locale.
Rezervorul lor de voturi din R. Moldova e zero absolut.
La prezidențiale și la parlamentare e cu totul alta socoteală…și nu au nicio șansă!

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire subway guru

UDMR o va ține langa ca să adune 5% și să conteze în balanța de forțe din parlament pentru constituirea unei majorități, dacă nu reușesc devin istorie…nu-i mai bagă nimeni în seama.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire ByOnu

Ne apropiem de campanie, asa ca primarii in functie au devenit mai dornici sa apara pe sticla. Las aici niste interviuri / aparitii recente cu Nicusor Dan si Popescu Piedone.,







 


Go to page:  1  ... 126 127 128 129 130 131 132  ... 137
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422029 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use