Totul despre transporturi şi infrastructura adiacentăAspecte diverse din transporturi şi infrastructură

 

Topic: Siguranța rutieră

680 posts, 201834 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 49
 
 

📖 Pagination options
Re: Siguranta rutiera Dominatrix

Șase accidente rutiere, în ultimele 24 de ore, pe străzile Capitalei

În ultimele 24 de ore, șase accidente rutiere s-au produs pe străzile din Capitală. În urma acestora, opt persoane au fost rănite.

Continuarea: http://b365.ro/news/sase-ac ... capitalei/

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Nightwolf

Mircea G wrote:
Nightwolf wrote:
....Ajutor pt?? Nu inteleg ideea ... dezvolta te rog ..

Cind te intilnesti cu capete patrate sau pur si simplu constati ca cei ce te-au oprit abereaza , poti solicita sa vina alt echipaj " cu capul pe umeri " . Eu am procedat asa . Daca sti ca n-ai facut nimic gresit le  va fi imposibil sa sustina timpenii . Eu am procedat asa si voi mai proceda . Si , in definitiv , nu poti sa suni la 112 si sa reclami tocmai politia ? Poti !


Nu poti! Daca vrei sa reclami, ai o mie de alte posibilitati si cai. 112 este o linie de URGENTA nu de facut petitii la ea. Din cauza unor astfel de conceptii, si nu te atac pe tine ca persoana ci iti atac conceptia, un apel de urgenta este intarziat cel putin 1 minut. Care acel minut minim este vital in caz de incendiu, accident, probleme medicale gr. 0 (cod rosu) etc. Daca toata lumea s-ar apuca sa reclame la 112, mai bine l-am face hotline. 112 nu este o sezatoare unde sa ne expunem problemele existentiale ... unu` la mana.

Doi la mana -- nu poti sa soliciti un alt echipaj. Poti sa soliciti, eventual, sa vina la fata locului un superior al agentului respectiv. Sau chiar al ofitierului. DAR, cf. legii, agentul constatator este cel care VEDE fapta, nu cel caruia i se povesteste. Deci sanctiunea este aplicata de cel initial nu de cel ulterior. Pt ca, din nou, asa prevede legea.

Ceea ce ai postat tu mai sus este un amalgam pe care noi, in jargonul nostru, il numim "jmecherie ieftina cu dublu jm" ... Dar cum padure fara uscaturi nu exista, si tu esti mai norocos din fire, imi imaginez peste ce "colegi" ai dat tu pana acum :)

P.S.: Revizuieste-ti totusi conceptia despre 112. Daca vrei, iti fac rost de manual :)

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Siguranta rutiera Mircea G

Nu cred ca este o JMecherie , eu cind am solicitat un alt echipaj , evenimentul  era constatabil  ;) .
Scrisesem un mare mesaj dar am dat - delete- caci nu vreau sa intru in polemica .
Doar atit va spun , JMJMecheria este la 112 .

 


Re: Siguranta rutiera alex1968

Ar fi frumos, sa suni la 112 si sa vina alt echipaj de politie mai rational... Amicul meu (pensionar insa si repet cu frica de a ajunge pe la tribunale avand o pensie mica) a avut apoi o replica de genul: "Lasa domne' ca astia castiga intotdeauna, daca vor sa -si faca planul cu numarul de permise confiscate, nici la tribunal n-ai vreo sansa". Asta este, daca ai un venit mic si ti-e intr-un fel sau altul frica sa te ciocnesti cu autoritatile, cedezi, daca n-are cine sa te apere. (Avocatul Poporului apara pe cineva-apropo?)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului DocOctavius

Nightwolf wrote:
P.S.: Revizuieste-ti totusi conceptia despre 112. Daca vrei, iti fac rost de manual :)


Pentru așa ceva mi se pare că încă mai sunt funcționale
021 955 - Poliția
021 9544 - Poliția Rutieră

 


Re: Siguranta rutiera Nightwolf

Mircea G wrote:
Nu cred ca este o JMecherie , eu cind am solicitat un alt echipaj , evenimentul  era constatabil  ;) .
Scrisesem un mare mesaj dar am dat - delete- caci nu vreau sa intru in polemica .
Doar atit va spun , JMJMecheria este la 112 .


Nu e vb de polemica ... discutia pe forum este libera si fiecare are dreptul la opinie. Repet, eu am atacat o conceptie! Din tot mesajul ai ales sa ironizezi ceva neimportant dar care prinde la public ;)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Nightwolf

DocOctavius wrote:
Nightwolf wrote:
P.S.: Revizuieste-ti totusi conceptia despre 112. Daca vrei, iti fac rost de manual :)


Pentru așa ceva mi se pare că încă mai sunt funcționale
021 955 - Poliția
021 9544 - Poliția Rutieră


955 nu mai e functional de 4 ani ... 9544 mege in continuare zilnic non-stop :)

 


Re: Siguranta rutiera Dominatrix

Legislatia privind anvelopele de iarna ar putea fi modificata pentru sezonul 2012-2013

Legislatia privind obligativitatea dotarii autovehiculelor cu anvelope de iarna daca pe carosabil exista gheata, zapada sau polei, intrata in vigoare in 2011, ar putea suferi modificari pentru urmatoarea iarna. Potrivit legii, in prezent nu este prevazuta o perioada intre care aceste anvelope de sezon sunt obligatorii, insa Politia Rutiera propune ca in textul legii sa fie mentionat intervalul de obligativitate 1 noiembrie-31 martie.

“In cursul lunii decembrie (2011 – n.r.) Politia a facut o propunere de modificare a legislatiei privind dotarea autovehiculelor cu anvelope de iarna in sensul ca perioada in care autovehiculul sa fie dotat cu anvelope de iarna sa fie 1 noiembrie-31 martie. Aceasta propunere a avut la baza si celelalte reglementari europene similare si, ca exemplu, Suedia are acceasi perioada. Aceasta propunere referitoare la intervalul 1 noiembrie-31 martie se refera la circulatia unui autovehicul pe gheata, polei sau zapada”, a declarat comisarul sef George Grigore, joi, 5 ianuarie, intr-o discutie online cu cititorii 0-100.ro si HotNews.ro.

Cu alte cuvinte, potrivit legislatiei actuale, daca in luna mai ninge in Bucuresti si masina este echipata cu anvelope de vara esti pasibil de amenda.

Prin modificarea propusa de Politie, daca pe 1 aprilie un sofer va fi prins pe gheata, zapada sau polei ruland cu anvelope de vara, nu va mai fi amendat (pentru ca el va fi obligat sa aiba anvelope de iarna doar intre 1 noiembrie si 31 martie).

Desigur, soferii vor putea utiliza anvelope de vara si in intervalul 1 noiembrie-31 martie daca pe drumul public nu este gheata, zapada sau polei. In cazul in care carosabilul este acoperit cu asa ceva, soferul va fi amendat.

Continuarea articolului: http://0-100.hotnews.ro/2012/01/06/legi ... 2012-2013/

 


  • sss
  • Posted:
  •  

Re: Siguranta rutiera sss

Dominatrix wrote:
...perioada in care autovehiculul sa fie dotat cu anvelope de iarna sa fie 1 noiembrie-31 martie. Aceasta propunere a avut la baza si celelalte reglementari europene similare si, ca exemplu, Suedia are acceasi perioada.


Tzi-ai drak de suedeji cu presedintele vostru si iarna voastra de 5 luni, veniti peste noi, hai?  :lol:

 


Re: Siguranta rutiera andrei11

Da, e logic sa fie asa, deci la orice data ai fi, daca ai gheata / zapada / polei / sau derivate, trebuie sa fi echipat de iarna.
Daca la orice data ai finu ai gheata / zapada / polei / sau derivate, poti sa ai si anvelope de vara.

 


Re: Siguranta rutiera alex1968

Exact. De revelion am circulat cu anvelope de vara prin Bucuresti si nu cred ca ma putea opri/amenda vreun politist.

 


  • sss
  • Posted:
  •  

Re: Siguranta rutiera sss

O reglementare de genul acesta trebuie sa fie rezultanta celui bun compromis. Nu am nimic impotriva anvelopelor de iarna, dar pentru clima Romaniei cred ca o obligativitate strict pentru iarna calendaristica ar reprezenta un raport siguranta/economie mai bun. In noiembrie si martie gheata si zapada sunt exceptii nu regula in Romania.

 


Re: Siguranta rutiera Nightwolf

sss wrote:
Dominatrix wrote:
...perioada in care autovehiculul sa fie dotat cu anvelope de iarna sa fie 1 noiembrie-31 martie. Aceasta propunere a avut la baza si celelalte reglementari europene similare si, ca exemplu, Suedia are acceasi perioada.


Tzi-ai drak de suedeji cu presedintele vostru si iarna voastra de 5 luni, veniti peste noi, hai?  :lol:


Eeerrr.... Suedia e regat ... OupS!

 


Re: Siguranta rutiera Nightwolf

alex1968 wrote:
Exact. De revelion am circulat cu anvelope de vara prin Bucuresti si nu cred ca ma putea opri/amenda vreun politist.


Adevaru` e ca siguranta ta ca participant la trafic e zero ... pt ca acea anvelopa de vara e pingea pe asfaltul aproape inghetat si umed ;) Asta ca sa le raspund si celor care ridicau problema siguranteri rutiere  --- nu te impiedica ABSOLUT nimeni sa-ti iei doua anvelope de iarna MACAR pt axa tragatoare ... DAAAR ...

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 49
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Aspecte diverse din transporturi şi infrastructură  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use