Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Blocuri turn: idei și propuneri

269 posts, 101834 views
 
Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14  ... 20
 
 

📖 Pagination options
Re: Blocuri turn: idei si propuneri telvanni

subway guru wrote:
Din cauza asta, n-am sa calc in viatza mea in cladirea aia, pacat, ca mi-ar fi placut sa pasesc pe frumoasa pardoseala 'de debut' a prietenului #telvanni...


E doar o pardoseala sub care se afla muuulte cabluri (sau cable cum ii mai aud pe colegii electricieni). Nu e nimic spectaculos.
Spectaculos este acel atrium din centru, se poate vedea de la parter, nu trebuie decat sa treci de usa rotativa. Are si 4 lifturi panoramice destul de rapide. La vremea montarii lor erau cele mai rapide din Romania (asa se laudau montatorii).

Data fiind apropierea de o zona verde a orasului e foarte frumoasa si privelistea.

Cat despre "barfa" cu buloanele nu am cunostinta.

 


Re: Blocuri turn: idei si propuneri Dominatrix

Turn de 20 de etaje pe spațiu verde, lângă Cotroceni

Legile sunt făcute pentru a fi încălcate. Este o regulă după care se conduc unii proprietari de terenuri din București. Astfel, la intersecția de la Razoare, pe un teren ce figurează ca spațiu verde se propune construirea unui turn cu 20 de etaje. Proiectul unor oameni de afaceri cunoscuți în Capitală a obținut deja toate avizele, iar acum se află în dezbatere publică urmând ca ulterior să intre în faza finală, aprobarea în Consiliul General al Municipiului București.

Terenul cu o suprafață de 4.771 de metri pătrați se află la nodul Razoare, la intersecția dintre Șoseaua Panduri și Bulevardul Geniului. În Planul Urbanistic General, terenul figurează ca spațiu verde. În 2008 însă, când a fost aprobat Planul Urbanistic Zonal pentru Pasajul subteran de la Răzoare, pe teren a fost trecut și un accent de înălțime. Astfel, s-a permis practic construcția unei clădiri înalte pe spațiul verde. Conform PUZ-ului de atunci, terenul în cauză rămânea spațiu verde, cu un procent de ocupare a terenului (POT) prin construcții de 15%, restul de 85% urmând a rămâne spațiu verde. În vara acestui an, Comisia de Urbanism din Primăria Capitalei a mai făcut un pas. Membrii Comisiei au majorat procentul de ocupare a terenului de la 15% la 27%. Astfel au schimbat destinația de spațiu verde pe încă 12% din teren, lucru interzis de actuala legislație.

Conform articolului 71 din Ordonanța 114/2007: “Schimbarea destinaţiei terenurilor amenajate ca spaţii verzi şi/sau prevăzute ca atare în documentaţiile de urbanism, reducerea suprafeţelor acestora ori strămutarea lor este interzisă, indiferent de regimul juridic al acestora.”​

Terenul pe care se propune ridicarea turnului de 20 de etaje se află și în zona de potrecție a unor monumente istorice.

În 2008, când a fost aprobat PUZ-ul care a permis ridicarea unei construcții pe spațiul verde, au mai fost trecute alte două accente de înălțime în curtea Titan Mar. Firma era deținută chiar de primarul general de atunci, Adriean Videanu.

Terenul pe care se propune construcția unui turn cu regim de înălțime 5S+P+20E+etaj tehnic este deținut de Tănăsoiu Emil, Tănăsoiu Rodica, Tănăsoiu Daniel și Tanasoiu Anca. Daniel și Emil Tănăsoiu sunt actionari la Primavera Development, dezvoltatorul parcului de afaceri S-Park, de lângă Casa Presei. De altfel, în turnul de 20 de etaje proprietarii vor să amenajeze birouri sau locuințe cu spații publice la primele etaje.

Planul Urbanistic Zonal se află în dezbatere publică până pe 19 ianuarie, urmând ca apoi să fie supus aprobării Consiliului General al Municipiului București.

http://b365.ro/news/turn-de ... cotroceni/

 


Re: Blocuri turn: idei si propuneri andrei11

Pune si tu un "Google Earth" sa ne lamuresti si pe noi unde se va construi turnul.

 


Re: Blocuri turn: idei si propuneri subway guru

E in 'acul de par' Panduri/Geniului...
S-au pus pe forum toate PUZ-urile lamuritoare... ;)

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Blocuri turn: idei si propuneri Mircea G

Pe vechiul PUG zona respectiva este  - V1a - Parcuri, grădini, scuaruri şi fâşii plantate publice-
Nedumerirea mea este cum a ajuns asa ! In zona respectiva au fost constructii care au fost demolate ...

 


Re: Blocuri turn: idei si propuneri Dominatrix

andrei11 wrote:
Pune si tu un "Google Earth" sa ne lamuresti si pe noi unde se va construi turnul.
Vezi aici (ultima pagina pentru "piese desenate"): viewtopic.php?f=24&t=97&p=85957#p85957

 


Re: Blocuri turn: idei si propuneri Dominatrix

Sky Tower, cea mai înaltă clădire din România, se ridică „pe datorie”

Raiffeisen Bank International finanţează cu 95,5 milioane de euro construcţia centrului comercial Promenada Mall dezvoltat în zona Floreasca de compania Raiffeisen Evolution (RE), de la care banca austriacă a preluat în noiembrie 2011 două clădiri de birouri, inclusiv proiectul Sky Tower.

“Finanţarea obţinută de la Raiffeisen Bank International este de 95,5 milioane euro. Împrumutul acordat Floreasca City Center este destinat construcţiei Promenada Mall. Am început construcţia mall-ului în acest an, după obţinerea finanţării (în luna decembrie 2011, n.r.)”, au declarat pentru Mediafax reprezentanţii dezvoltatorului, adăugând că deschiderea centrului comercial a fost stabilită pentru ultimul trimestru din 2013. Aceştia au menţionat că este prematur să stabilească valoarea totală a fondurilor necesare pentru dezvoltarea mall-ului, care va avea o suprafaţă închiriabilă de 35.000 de metri pătraţi. Centrul comercial va fi structurat pe patru niveluri, va avea peste 120 de magazine şi 1.300 de locuri de parcare subterane. RE deţine un teren situat în apropierea staţiei de metrou Aurel Vlaicu, pe care a proiectat construcţia mall-ului şi două clădiri de birouri, dintre care Sky Tower, cu 36 de etaje. Raiffeisen Bank International Viena a cumpărat în noiembrie componenta de birouri din cadrul proiectului imobiliar, respectiv clădirea Sky Tower aflată în construcţie şi Floreasca Office, cu o suprafaţă închiriabilă de 16.000 metri pătraţi. Cele două clădiri de birouri, unde va fi mutat sediul subsidiarei din România a băncii austriece, au ca termen de finalizare sfârşitul acestui an.

http://b365.ro/news/sky-tow ... e-datorie/

 


Re: Blocuri turn: idei si propuneri Dominatrix

Țiriac își face turn pe bulevardul Uranus

Anul acesta, grupul Țiriac Holding va începe lucrările la un turn de birouri, în apropierea Pieței Victoriei.

“Am început deja să mergem spre clienţi şi să vedem cât de viabil este proiectul, având în vedere că discutăm despre o clădire de birouri amplasată ultracentral, cu un standard triplu A adevărat. În momentul în care avem un grad de ocupare “securizat” vom începe imediat construcţia. Cel mai probabil, undeva în primăvara sau vara acestui an vom demara proiectul, valoarea investiţiei fiind de aproximativ 30 mil. euro”, a declarat Ion Alexandru Țiriac, fiul lui Ion Țiriac, pentru zf.ro.

Grupul Ţiriac are aprobat Planul Urbanistic Zonal (PUZ) pentru terenul de pe Buzeşti încă din 2006. Acesta a fost obţinut pentru o clădire cu o înălţime maximă de 50 de metri, de 12 etaje şi cu o parcare subterană. Piaţa Victoriei este considerată “punctul zero” al investiţiilor în centre de afaceri. În aceeași zonă, ce va fi deservită de noul bulevard Uranus,  zonă în care mai au clădiri de birouri şi un alt miliardar, Dinu Patriciu, şi companii austriece precum Immofinanz sau Premiumred.

http://b365.ro/news/tiriac- ... ul-uranus/

 


Re: Blocuri turn: idei si propuneri telvanni

Sky Tower Floreasca.
O mare bila neagra pentru Strabag. Cand i-am cunoscut eu (la Asmita Gardens) erau oameni responsabil si cu bunul simt dupa ei, acum sunt total dezamagit pentru ca pe cca 500m  din Barbu Vacarescu e plin de noroi de la masinile care ies din santier. Eu inteleg ca e destul de greu cu rampa pentru spalat cauciucurile, ca dureaza...samd, dar la ditamai investitia nu puteti inchiria o masina de spalat asfaltul?
Rusine sa va fie, nesimtitilor!
Rusine si autoritatilor pentru ca nu le pasa.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Blocuri turn: idei si propuneri Dr2005

Nu era o HCGMB care impunea amenzi măricele constructorilor care nu spală roţile maşinilor care ies de pe şantiere?

 


Re: Blocuri turn: idei si propuneri andrei11

Probabil ca se "cotizeaza" unde si la cine trebuie. Si cu cat trebuie.

 


Re: Blocuri turn: idei si propuneri Dominatrix

Dr2005 wrote:
Nu era o HCGMB care impunea amenzi măricele constructorilor care nu spală roţile maşinilor care ies de pe şantiere?
Asta este interzis si prin Codul Rutier, ba mai mult este prevazuta amenda maxima pentru incalcarea acestei prevederi. Nu ca ar conta...

 


Re: Blocuri turn: idei si propuneri alex230ro

telvanni wrote:
Sky Tower Floreasca.
O mare bila neagra pentru Strabag. Cand i-am cunoscut eu (la Asmita Gardens) erau oameni responsabil si cu bunul simt dupa ei, acum sunt total dezamagit pentru ca pe cca 500m  din Barbu Vacarescu e plin de noroi de la masinile care ies din santier. Eu inteleg ca e destul de greu cu rampa pentru spalat cauciucurile, ca dureaza...samd, dar la ditamai investitia nu puteti inchiria o masina de spalat asfaltul?
Rusine sa va fie, nesimtitilor!
Rusine si autoritatilor pentru ca nu le pasa.

ai sa razi dar in fiecare dimineata(de luni pana vineri cel putin) la ora 7.20-7.25 e o masinuta cu perii care curata de zor asfaltul pe Barbu Vacarescu,problema e ca nu prea face fata  ,deci intentia exista .
edit:de fapt nu stiu exact de ce nu ar succes masinuta aia,asa cat am apucat sa ma ma uit la ea periile sunt ok dar nu ia chiar tot de pe carosabil,probabil ca noroiul ala e mai mult ciment.

 


Re: Blocuri turn: idei si propuneri telvanni

E inghetat bocna la ora aceea, cred ca d'aia nu curata mai nimic. Acest lucru nu-i disculpa, important e rezultatul, adica pericol de accidente, praf si aspectul deranjant.


Dincolo de aspectul acesta MURDAR, cladirea se apropie vertiginos de jumatatea inaltimii.
sud.jpg (93.1 KB; downloaded 3126 times)

 


Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14  ... 20
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422056 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use