Regiunile RomânieiMunteniaJudețul PrahovaIstoria transportului public în municipiul Ploiești

 

Topic: Autobuze Ikarus (19xx - 2021)

334 posts, 120821 views
 
Go to page:  1  ... 14 15 16 17 18 19 20  ... 24
 
 

📖 Pagination options
  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuze Ikarus ADK

Brrravo Victor, pozele astea pot devenii în foarte scurt timp o amintire. Nici în 2014 când era raiul lor nu am văzut atâtea strânse la un loc, îți dai seama că pentru un adevărat pasionat momentul ăla este ceva unic. :applause:

 


Re: Autobuze Ikarus 19jimmy84

Uitați-vă și voi, scaunele autobuzelor nu sunt rupte, tăiate cu lama, scrise după atâta timp, ca la noi in București.  :shock: Jos pălăria ploieștenilor.

 


Autobuze Ikarus Andrei Andraș

Victor92 wrote:
Dintre acestea, conform mai multor pareri, 2152ar fi cel mai vechi autobuz, fiind fabricat in 1972/1975.

Este fabricat în 1979, are VIN-ul 280.02.866.79, unde 79 este anul. Iar ăsta e VIN-ul dat de TCE pentru efectuarea asigurărilor RCA.
Chiar dacă are bordul specific primei generații, acesta o fi fost, mai mult ca sigur, schimbat în Germania.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuze Ikarus ADK

Interesant e că mulți (nu știu din ce surse, și eu țineam să cred) spuneau că e din anul 1972. Dar 2152 a avut și scris "I K A R U S" distanțat pe capotă, nu doar bordul. Cât despre Ikarusurile bucureștene... O poantă bună am auzit nu demult, că mai bine că au fost casate deoarece pe linia 139 dânșii specifici zonei rodeau scaunele și arătau oribil. De parcă erau mașinile de vină nu civilizația. :lol:

 


Autobuze Ikarus Andrei Andraș

Informațiile sunt cât se poate de publice. Pentru următoarele Ikarus-uri li se făcuseră asigurări în ianuarie 2019.
Sărind peste faptul că unele serii de șasiu sunt incomplete, se văd foarte clar datele despre atât-lăudatul 2152 și faptul că 2079 este cel mai vechi din flota actuală.
Untitled.png (34.41 KB; downloaded 3513 times)

 


Re: Autobuze Ikarus Victor92

Cred ca interpretezi gresit. Avand in vedere ca nu exista o baza de date ferma si precisa, sunt informatii care au circulat si au fost luate ca atare din vorba in vorba. In ziua de azi, daca introdusi o serie de sasiu intr-un sistem, poti afla (aproape) orice despre autovehiculul respectiv. E foarte bine ca ai atasat lista aceasta. Considerm ca o putem lua ca reper, dar nu avem sursa ei.

 


Autobuze Ikarus Andrei Andraș

"Sursa" ei sunt birourile TCE. Nu cred că-și permit să dea informații eronate la o asemenea licitație.
Fiecare are dreptul de a alege ce vrea să creadă: bârfa satului sau informațiile oficiale.

 


Re: Autobuze Ikarus Victor92

Atata timp cat tabelul de mai sus nu are o sursa credibila si oficiala, personal il pot trece in randul vorbelor din sat.

 


Autobuze Ikarus Andrei Andraș

Nu știu care dintre noi e mai obosit sau care nu înțelege ce vrea celălalt să spună.

Dacă nici măcar un document oficial publicat de către TCE Ploiești în cadrul unei licitații publice naționale privind contractarea unor servicii de asigurări pentru propriul parc de vehicule nu mai este o sursă credibilă și este catalogată ca "bârfa satului", nici nu mai știu ce să spun. E bine că dacă informația vine din partea unui/unor anonim/i, care nu au nicio treabă cu autobuzul, este luată de bună, iar dacă vine chiar din partea proprietarului autobuzului este luată ca bârfă. Măcar nu mai răspândiți informații eronate, iar atunci nu aș avea probleme, dar când atât aici cât și pe Facebook (TP) se repetă în prostie aceeași informație eronată, iar în momentul când vine un individ (în cazul ăsta eu) și vă corectează publicând informația corectă, imediat o dați la intoarselea cum că voi ziceți mai bine. Ia de te convinge, n-ai decât să îți descarci documentația și să vezi informațiile publicate de "bârfa satului":
https://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub/n ... /100049334

 


Re: Autobuze Ikarus cris_m

Dialogul asta inutil intre voi putea sa nu existe daca puneai sub tabel link-ul din mesajul anterior. Era foarte simplu si elegant. Asta incerca sa-ti spuna Victor ca mentionarea sursei unei informatiei este un lucru obligatoriu, regasit in regulamentul cu care ai fost de acord la inscriere. Asa ca nu va mai impungeti doar ca sa va dovediti unul altuia care e mai tare...

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuze Ikarus ADK

Revenind la subiect, din ce am observat la autobuze li s-au montat (cândva) stopuri de ceață în bară (fie stopuri aftermarket care se regăsesc și la unele Dacii, folosite în același scop, fie de DAC). Prostia ce țin eu să cred e că sunt ”legate” de poziții, deoarece mereu le-am văzut aprinse o dată cu pozițiile. În București mai văzusem la troleibuzele Ikarus 415 butonul de proiectoare legat pe același fir cu stopul/stopurile de ceață din spate, normal se aprind amândouă la ceață/ploaie/ninsoare sau pe scurt când vizibilitatea e sub 50m, dar e bine să fie separate.



Autor: Victor Silaghi

 


Re: Autobuze Ikarus Cristian P.

#2179 își incheie cariera astăzi cu ultimele curse avute la schimbul 1 pe traseul 104.
Acesta a fost retras definitiv de astăzi, alături de alte ikarusuri articulate.
În acest moment TCE mai deține 5 ikarusuri scurte și tot cam atâtea articulate, care vor rămâne active pe traseu până la sosirea noului lot de autobuze.
Zilele următoare vor fi retrase alte ikarusuri, ne bucurăm pentru #2152 care a fost salvat și va fi cumpărat de pasionații din Bulgaria (se pare că cei de acolo dețin mai multe informații referitoare la vechimea lui si tocmai din aceasta cauză va fi și cumpărat)
Felicitări și soferului pentru felul în care a îngrijit acest autobuz iar de menționat este faptul că acesta nu a avut niciun defect în ultima perioadă și nici nu a ajuns tractat la garaj.

14.12.2019









































Mai multe poze : https://bit.ly/2LR9ah2

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuze Ikarus ADK

Ce mai scaun bengos avea șoferul. Mai bine că-l iau pe 2152 pasionații bulgari decât CTP Iași, acolo ar fi fost mai mult static. Și chiar mă bucur că cei la TCE au avut mințile deschise de a-l vinde, și să sper că nu doar pe el. Deja eram în starea de a fi mâhnit, enervat etc de obiceiul "nu vindem nimic, totul se taie (chiar și în perfectă stare de funcționare)". Abia aștept să văd drumul ca al troleibuzului Rocar 212E. :applause:
Cât despre 2179, i-a ajuns și lui. O fi pe dinafară frumos, dar țin să cred că ii se potrivește vorba aia - pe dinafară-i vopsit gardul, și înăuntru-i leopardul. Care sunt celelalte autobuze retrase?

 


Re: Autobuze Ikarus Cristian P.

#2152 mai circulă până luni (16.12.2019) , după sarbători va fi vândut pasionaților.
#2079 și #2179 retrase de astăzi.
Vor mai fi retrase și altele #2189, #2162 etc
Printre cele articulate  care vor mai rămâne o perioadă : #2147, #2160, #2171, #2176, #2182 si #2185, insa lista mai poate suferi unele modificari.
Cele 5 ikarusuri scurte momentan nu vor fi retrase.

Poze de astăzi 14.12.2019



















 


Go to page:  1  ... 14 15 16 17 18 19 20  ... 24
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Istoria transportului public în municipiul Ploiești  • 
Choose destination

Since our 2289 forum members have written 421456 posts in 5249 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use