Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

 

Topic: Defecte, imobilizări și reparații ale autobuzelor

4749 posts, 1255090 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 75 76 77 78 79 80 81  ... 340
 
 

📖 Pagination options
Re: Mentenanţa autobuzelor barbuandrei

andrei11 wrote:
Sa fim sincer, butoanele de la autobuze n-au functionat niciodata ca si butoanele de la tramvaie / troleibuze. Eu n-am vazut nici un Mercedes care sa deschida selectiv usile functie de cum se apasa sau nu pe butoanele STOP.

La troleibuzele Ikarus se afla buton separat ptr 'comanda' (cel din centru). La Citaro si Irisbus nu exista acest buton in dotare.

 


Re: Mentenanţa autobuzelor cris_m

Cristy wrote:
Recent, in ultimele luni, am vazut autobuze care plecau din statie inainte sa se inchida complet usile... o alta manarie de autobaza.


Practica e mai veche, am vazut-o si eu. Din ce-mi dau eu seama, nu e nici o manarie la mijloc, pur si simplu pleaca mai repede de pe loc (cel putin la E3).

 


Re: Mentenanţa autobuzelor barbuandrei

Legat de plecarea de pe loc in timp ce usile se inchid , aceasta practica este destul de veche si este intradevar o 'manarie' realizata in garaj. Aceasta este realizata prin scoaterea senzorului ,ca si in cazul senzorului de la acele benzi galbene de la usi.

 


Re: Mentenanţa autobuzelor ikarus13

Aceasta "manarie" nu este realizata in autobaze. Este un mic buton din cabina soferului de sub volan. O sa revin cu o poza in zilele ce urmeaza.

 


Re: Mentenanţa autobuzelor Gabi23

#4153 a primit o nouă lunetă în decembrie 2016. Este deja a 3-a, cea inițială fiind înlocuită în august 2012.

 


Re: Mentenanţa autobuzelor ikarus13

A revenit 4196 cu un parbriz nou. Acum cateva zile un autobuz de pe linia 221 a dat cu spatele la Ghencea si poc...Nu cunosc celalalt autobuz implicat. Ma mir ca problema s-a rezolvat repede

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanţa autobuzelor Tom

După ce autobuzele au afișajele moarte, nici măcar validatoarele nu sunt setate corect. Am urcat ieri într'un autobuz fără niciun fel de afișaj și în interior validatoarele afișau linia 102, dar el era de fapt 611. Dacă nu se face nimic pentru repararea afișajelor, poate ar fi cazul să introducă sistemul care era la Iași, cu foi A4 puse în față, lateral și în spate, să vadă lumea în ce autobuz urcă.

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanţa autobuzelor V2A

A revenit la traseu 4329 de la autobaza Titan. Astazi circula pe linia 102.

 


Re: Mentenanţa autobuzelor 19jimmy84

După zăpada asta, majoritatea autobuzelor au rămas murdare, pot să zic chiar împuțite pe exterior. Nici nu vezi pe geam afară. Din albe au devenit negre.

 


Re: Mentenanţa autobuzelor cris_m

133 313 wrote:




Abia peste vreo 30 de minute parea ca se indreapta GJH spre el pe Pantelimon. Deja se insera.

A revenit VOT-ul (4529) in circulatie. Azi a fost repartizat in 311.

 


Re: Mentenanţa autobuzelor hADRIAN

Azi 4680 s-a ales cu oglinda stanga smulsa; la ora 9:00 se retragea la autobaza din 168.

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanţa autobuzelor V2A

Au revenit la traseu 4109 si 4462 de la autobaza Ferentari.

 


Re: Mentenanţa autobuzelor Victor92

Si la Alexandria s-au produs minuni in ultimele saptamani. Au revenit (cel putin) 4323, 4449, 4695, 4706, 4710, 4730, 6203, ...

 


Re: Mentenanţa autobuzelor t530

6277 - era de dimineata la Panduri tras pe dreapta. avea capota ridica, iar cureaua de distributie era rupta.
:popa:

 


Go to page:  1  ... 75 76 77 78 79 80 81  ... 340
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2340 forum members have written 426217 posts in 5298 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use