Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

 

Topic: Defecte, imobilizări și reparații ale autobuzelor

4750 posts, 1255329 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 67 68 69 70 71 72 73  ... 340
 
 

📖 Pagination options
Re: Mentenanţa autobuzelor Axel

A revenit in circulatie 4362 de la Autobaza Militari dupa 3 ani de absenta, astazi fiind turat in linia 136 cu afisajele ''moarte'' momentan    :shock:  :!:

 


Re: Mentenanţa autobuzelor cris_m

4860 nu a avut nimic grav dupa ce saptamana trecuta si-a dat duhul de la caldura. Azi defila vesel in 102...

 


Re: Mentenanţa autobuzelor Gabi23

La 4362 s-a lucrat câteva luni bune, foarte multe lipsuri nu a avut, dar erau foarte scumpe piesele respective. În ultimele săptămâni s-au stricat foarte multe afișajele (softurile/comenzile) autobuzelor și nu au mai putut să le repare intern, în cadrul garajului. La Militari ani de zile nu au fost aceste probleme cu afișajele, când pe la alte autobaze defila jumătate de parc cu hârtia în geam  :popa: .

 


Re: Mentenanţa autobuzelor Victor92

De la Militari mergem catre Autobaza Floreasca unde un alt autobuz care a stat pe dreapta ani buni (cel putin 2) a revenit la traseu zilele acestea. 4579 a fost fabricat in Germania, a venit in Romania in anul 2007, iar din 2008 a fost transferat de la Titan la Floreasca pentru a forma parcul de autobuze pentru linia 368. La data de 10 Iunie 2016 are aproximativ 270 500 de kilometri.



 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanţa autobuzelor 133 313

4762 kaput, curgeau fluidele din el... ora 18 Chisinau.
IMG2616.jpg (115.93 KB; downloaded 2201 times)

 


Re: Mentenanţa autobuzelor ByOnu

Autobuzele mai au casco?

 


Re: Mentenanţa autobuzelor Florinds

Buna intrebare, si eu sunt curios.

 


Re: Mentenanţa autobuzelor Gabi23

Gabi23 wrote:
#4550 va lipsi o perioada, fiind tamponata destul de urat in spate. S-a ales si cu luneta sparta...

A fost reparată extrem de rapid, săptămâna aceasta revenint în circulație. Ce bine e când se pot repara foarte repede, în loc să se tergiverseze inutil de mult timp...

 


Re: Mentenanţa autobuzelor Gabi23

Motivul pentru care unele dintre autobuze, circulă cu hârtie în parbriz, iar afișajele cu leduri sunt stinse de luni de zile:

RATB - 2016.JPG (191.5 KB; downloaded 1905 times)


Sistemul este în curs de remediere (teoretic)  :popa:

 


Re: Mentenanţa autobuzelor cris_m

Deci sa inteleg ca si 4107 intra in aceasta categorie? Ca de luni circula cu firmele stinse... nu stiu daca din cauza problemei cu firma din interior blocata la statia Faur...

 


Re: Mentenanţa autobuzelor shoppy

Pai si unitatea acea cu tastatura si display din dreapta imaginii la ce foloseste?

 


Re: Mentenanţa autobuzelor Gabi23

Reprezinta modul de comanda al sistemului automat de taxare. Fara acela chiar nu poti circula...

 


Re: Mentenanţa autobuzelor Calaretul

Unitatea cu butoanele galbene este pentru validatoarele din salonul calatorilor , de acolo de seteaza linia care apare pe validatoare , turul liniei si sensul .
De pe displayul care lipseste cu desavarsire in poza atasata mai sus , se seteaza linia , care apare pe afisajele exterioare ale autobuzului , care are incorporata si antena GPS , si este sincronizat cu displayul din salonul calatorilor ( la euro 4) si cu acel afisaj mic din interior. Pe acel display , mai sunt afisate turatia motorului , temperatura lichidului de racire si combustibilul din rezervor.
In ceea ce il priveste pe 4107 , uneori merge firma uneori nu. Deci sigur nu ii lipseste acel display.

 


Re: Mentenanţa autobuzelor cris_m

Eu nu l-am prins pana acum cu display-ul nefunctional, de asta intrebam.
Eu stiam ca aparatul cu taste galbene e tahograful electronic... am dreptate?

 


Go to page:  1  ... 67 68 69 70 71 72 73  ... 340
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2341 forum members have written 426241 posts in 5298 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use