Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

 

Topic: Defecte, imobilizări și reparații ale autobuzelor

4749 posts, 1254875 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 340
 
 

📖 Pagination options
Re: Mentenanta autobuzelor RATB fider

2fast4u wrote:
Şi pe la Militari se discuta recent de probleme cu rugina la un Euro3, la pasajele roţilor.

Aspectul pe care il consider si mai ironic tine de faptul ca in cazul autobuzului despre care vorbeam sunt afectate partile laterale ale caroseriei (panouri), altfel spus locuri in care apa nu ajunge chiar atat de des. Bine-inteles ca nu este vorba de un vehicul care sa fi fost tamponat in zona respectiva sau care sa aiba alte probleme cunoscute. De aceea raman cu parerea ca tratamentul anticoroziv a fost mult mai slab, cel putin in cazul autobuzelor Mercedes din prima serie, decat a altor vehicule similare. Macar si din acest motiv autobuzele Citaro par sa fi fost laudate cam nejustificat si selectia lor nu cred ca s-a facut prin informarea in prealabil asupra unor probleme cunoscute de catre alti operatori de transport din strainatate. Mai sunt desigur si alte probleme in afara de cele descrise dar care sunt prea "incomode" sa apara aici. In fine: stilul de ascuns mizeria sub pres este mai apreciat. Nu zic ca autobuzele Citaro sunt cele mai rele dar ar trebui sa existe macar curajul de a accepta viciile de proiectare.

 


Re: Mentenanta autobuzelor RATB Der Hofmeister

Victor92 wrote:
Stiti ceva de 4201 ( soferii de la schimbul 1 si 2 sunt pe 4679 ) , 4224, 4251 si 4184 ( pe ultimele doua nu le-am mai vazut la traseu de anul trecut ) ?


4251 sta in autobaza de mai bine de jumatate de an cu luneta sparta. La fel ca si 4450, care a patit-o in decembrie anul trecut, daca imi aduc bine aminte. Avand in vedere ca e vorba de un geam si ca ne aflam in iepoca CriţĂ, nu sunt sanse sa revina prea curand la munca.

 


Re: Mentenanta autobuzelor RATB Chev Celios

Victor92 wrote:
Gabi23 wrote:
4224 circula zi de zi in general pe liniile 116 si 168.


In ultima saptamana l-am vazut pe soferul titular de la schimbul 2 pe 4869, ba pe 4702, 4564....

Probabil ca soferul de la sch este rezerva, si cel de la sch1 este in concediu.

 


Re: Mentenanta autobuzelor RATB Dominatrix

fider wrote:
Macar si din acest motiv autobuzele Citaro par sa fi fost laudate cam nejustificat si selectia lor nu cred ca s-a facut prin informarea in prealabil asupra unor probleme cunoscute de catre alti operatori de transport din strainatate. Mai sunt desigur si alte probleme in afara de cele descrise dar care sunt prea "incomode" sa apara aici. In fine: stilul de ascuns mizeria sub pres este mai apreciat. Nu zic ca autobuzele Citaro sunt cele mai rele dar ar trebui sa existe macar curajul de a accepta viciile de proiectare.
Problema descrisa este, din pacate, una generala in societatea consumerista de astazi: "they don't make them as they used to". La Citaro durata de functionare recomandata de producator e de 8 ani. Daca autobuzul de care vorbesti e din prima serie (Euro 3) atunci inseamna ca deja a trecut de "jumatatea vietii" deci aparitia coroziunii sau altor uzuri si defecte nu ar trebui sa ne mire. Partea amuzanta este ca modelul respectiv e scos din productie inca din 2007, iar fabrica este obligata sa produca piese doar pana ce ultimul vehicul vandut atinge durata maxima recomandata de functionare (adica 2015, in acest caz). Deci vom avea Citaro in circulatie pana atunci. Pe urma, avand in vedere intretinerea la RATB, care nu a fiost niciodata nemaipomenita, nu va mirati daca vor incepe sa fie retrase masiv din circulatie si canibalizate pentru piese.

 


Re: Mentenanta autobuzelor RATB 2fast4u

Normal ar trebui să aibă cel puţin 5-6 ani garanţie anticoroziune, iar dacă trăiam într-o ţară civilizată acum erau în service maşinile respective.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanta autobuzelor RATB Dr2005

Cu riscul de a fi off-topic, nu am văzut până acum Rocaruri cu caroseria corodată, deşi unele încă mai au vopseaua originală pe ele.

 


Re: Mentenanta autobuzelor RATB Axel

20.07.2011.
Ora:19:45.

Daful 842 si-a dat duhul in linia 162.
842-tractat,20.07.2011..JPG (91.61 KB; downloaded 6096 times)
842-tractata ,20.07.2011..JPG (108.9 KB; downloaded 6126 times)
842-picata,20.07.2011..JPG (105.45 KB; downloaded 6106 times)

 


Re: Mentenanta autobuzelor RATB Gabi23

734 - defect astazi in jurul orei 15, pe Drumul Sabareni, cu probleme la rotile din spate.

734 - DEFECT - 11.08.2011 (1).JPG (348.56 KB; downloaded 5986 times)

 


Re: Mentenanta autobuzelor RATB SprinterXP

4672 s-a defectat astazi pe linia 178 in statia "Pasaj Lujerului", a avut o problema cu pernele de aer.
P1140759 (1024x768).jpg (617.67 KB; downloaded 6362 times)

 


Re: Mentenanta autobuzelor RATB Axel

29.08.2011.

4979 si-a dat duhul astazi in linia 335 la Ikea Baneasa.
DSC02793.JPG (82.5 KB; downloaded 6286 times)
DSC02792.JPG (88.76 KB; downloaded 6287 times)

 


Re: Mentenanta autobuzelor RATB Victor92

Axel wrote:
29.08.2011.

4979 si-a dat duhul astazi in linia 335 la Ikea Baneasa.


Cand am trecut la ora 18:20 l-am vazut defect. De abia dupa o ora a aparut si echipa de interventii...

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanta autobuzelor RATB Utilizator anonim

RATB a achizitionat in regim de urgenta pneuri pentru vehicule, acestea vin pana la sfarsitul lui octombrie etapizat.

untitled.JPG (74.24 KB; downloaded 6232 times)

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanta autobuzelor RATB Dr2005

Anvelope pentru Iveco şi Rocar şi anvelope cu cameră (tube type)?! S-au scrântit la cap?

Ce troleibuze au anvelope tube type? Că Dac-urile s-au dus, iar Ikarusurile, Irisbusurile şi cele două Rocar au tubeless.

 


Re: Mentenanta autobuzelor RATB Chev Celios

Chiar la timp vin cauciucurile astea. :D  :D  :D  :D

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 340
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2340 forum members have written 426207 posts in 5298 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use