Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

 

Topic: Defecte, imobilizări și reparații ale autobuzelor

4716 posts, 1189350 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 136 137 138 139 140 141 142  ... 337
 
 

📖 Pagination options
Re: Mentenanţa autobuzelor Victor92

Asta sa ne fie problema ... important e sa mearga si sa fie reparate cele defecte de ani buni.

La problemele pe care le au, cu putina minte, pot fi recuperate rapid ...

 


Re: Mentenanţa autobuzelor alliens

Chiar este o problema mare nefunctionarea afisajelor pentru ca daca nu esti in fata autobuzului in statie nu ai nici o sansa sa vezi foaia aia pe care e scris numarul, iar seara este greu sa il identifici si pe foaia respectiva  pentru ca nu este luminata. Am vazut destui calatori care au ramas in statie pentru ca nu au putut identifica nr autobuzului. Dar cum la RATB/STB/PMB respectul fara de calatori e zero, normal ca merge si asa

 


Re: Mentenanţa autobuzelor alexandru_minciu91

Astazi in jurul orei 6:30, pe Strada Margeanului, 4315 din 226 a cazut cu cuplul de la motor. Urmeaza sa fie reparată in weekend, iar de luni din nou in traseu.

 


Re: Mentenanţa autobuzelor andrei11

:o  Adică cu pistoanele / bielele / etc ( ce mai e pe acolo ? )
Asta e o defecțiune catastrofică, << repararea >> lui constă în înlocuirea motorului.
Dacă nu cumva înțelegi altceva prin << cuplul motor >>
Poate faci niște precizări suplimentare.

 


Re: Mentenanţa autobuzelor alexandru_minciu91

Am vorbit cu titularul masinii de la schimbul 1, iar acesta mi-a spus ca s-a defectat cuplul. (Am dedus ca este al motorului), iar mecanicii de la autobaza i-au spus ca piese sunt si il vor repara in weekend.

 


Re: Mentenanţa autobuzelor andrei11

Înseamnă că e un jargon pe  undeva, în literatura de specialitate prin cuplul motor se înțelege ce am spus eu mai sus. Dacă se rupe o bielă /  se fisurează ( se distruge )  un piston  ( nimic nu e imposibil   :D  ) motorul acela e cam compromis...Adică probabilitatea să se fisureze blocul motor  e majoră...

 


Re: Mentenanţa autobuzelor shoppy

S-o fi impuscat garnitura de chiulasa, o alezeaza, pune alta garnitura si gata.

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanţa autobuzelor V2A

De la Pipera a revenit 4988. Este în 300.

 


Re: Mentenanţa autobuzelor Albert

Ce se știe de Otokar-ul căruia i s-a spart conducta de apa calda?

 


Re: Mentenanţa autobuzelor Gabi23

A reapărut după mulți ani de imobilizare #4452 de la Ferentari, azi este pe linia 173.

 


Re: Mentenanţa autobuzelor ByOnu

Albert wrote:
Ce se știe de Otokar-ul căruia i s-a spart conducta de apa calda?


Conform presei, a fost trimis direct la Happy Garage, asemenea unuia din cele doua care au picat pe traseu azi (un articulat si unul de 12m).

 


Re: Mentenanţa autobuzelor Dragos31

4754 astepta tractarea acum 30 de minute in statia Condax...

 


Re: Mentenanţa autobuzelor Victor92

De cateva zile a revenit un alt autobuz Mercedes-Benz Citaro care a stat defect ani buni.

4300 a apartinut initial Autobazei Obregia. In anul 2008 a fost transferat la Titan.

Autobuzul a fost fabricat in Germania la Mannheim pe 30 Iunie 2006 si are parcursi pana in clipa de fata putin peste 355 xxx de kilometri.

4300 - Piata Presei - Linia 330 - 24 Decembrie 2018



 


Re: Mentenanţa autobuzelor Vatmanul constanțean

RATB forever! :D

 


Go to page:  1  ... 136 137 138 139 140 141 142  ... 337
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421266 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use