Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

 

Topic: Defecte, imobilizări și reparații ale autobuzelor

4719 posts, 1203312 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 126 127 128 129 130 131 132  ... 338
 
 

📖 Pagination options
Re: Mentenanţa autobuzelor Victor92

Asa e de ani buni  :lol:  :lol:

 


Re: Mentenanţa autobuzelor shoppy

Daca soferul e baiat bun si are grija de masina atunci logic are voie sa faca orice vrea el, imediat apare si covorul cu Rapirea din Serai.

 


Re: Mentenanţa autobuzelor Victor92

Aia e masina unor "speciali" de la Alexandria. Nu vor pati ceva ...

 


Re: Mentenanţa autobuzelor alexandru_minciu91

Autobuzul merge foarte bine,este curat,usile sunt reglate la inchidere/deshidere, sigur este a unui om important de la Alexandria.

 


Re: Mentenanţa autobuzelor Gabi23

#4466 a cedat dimineață pe linia 133  :popa:

4355 (323) + 4466 (133) + MKZ = 27.09.2018.JPG (315.52 KB; downloaded 2248 times)

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanţa autobuzelor anndrei

Nu ziceati voi ca este a doua casa si soferul trebuie sa se simta bine? Faceti voi reclamatia sau ma apuc eu acum?

 


Re: Mentenanţa autobuzelor ikarus13

Doamne ai o problema :)). Tocmai a zis Victor92 ca sunt niste soferi mai speciali. Daca nu intelegi asta, iti explic eu. Sunt cativa soferi la fiecare autobaza care pot sa primeasca sute de reclamatii, gunoi scrie pe ele. Fa reclamatia daca vrei, dar e timp irosit de pomana

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanţa autobuzelor anndrei

Pai nu inteleg ce sunt asa ,,speciali" acesti soferi, sunt extraterestri, rude cu presedintele? Plus ca eu nu reclam soferii, eu reclam autobuzul care arata groaznic, bordul este mai infect decat al DAC-urilor. Tot Dl. Solea Ion este sef de autobaza la Alexandria? As fi curios cum arata la fata cel care a putut lipi asa ceva pe bord...

 


Re: Mentenanţa autobuzelor shoppy

Este special ca e nepotu' lu' tovarasu' gradu', acum ai inteles?

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanţa autobuzelor anndrei

,,Tovarasu' gradu' " fiind cine? Eu am inteles de la bun inceput dar merita incercat si vazut ce se intampla. Ca poate si ,,gradu" are alte grade mai mari de care asculta. :D

 


Re: Mentenanţa autobuzelor Victor92

Autobuzul apartine unuia care e lider de sindicat.

Esti deja off-topic.

 


Re: Mentenanţa autobuzelor 1689

Cu riscul de a continua discutia off-topic, revin cu intrebarea referitoare la conceptul de "titular".
Asa ceva nu exista cred nicaieri in Europa.
Oriunde, conducatorul de vehicul (ca e sofer, vatman, etc.), vine la program in punctul X pe linia Y, preia mijlocul de transport, isi presteaza orele de serviciu si il preda mai departe.
Fara maimutici pe bord, fara autocolante, fara covorase. Vine cu o geanta, saluta colegul care iese din schimb, eventual schimba citeva vorbe despre situatii deosebite pe traseu, isi seteaza postul de conducere, se integistreaza in sistem ca fiind activ, inchide usile si pleaca. Procesul dureaza maxim 10 minute, uneori chiar pe traseu in una din statiile principale de ajustare (nici macar la capat de linie).
La sfirsitul schimbului, isi ia sticla cu apa, geanta, se anunta in sistem ca in afara orelor de servici si pleaca acasa.
A doua zi, alta linie, alte ore, alt vehicul si ciclul se repeta. Simplu, eficient. Vehiculul e pe strada cit mai mult timp (pentru ca asta e scopul pentru care a fost achizitionat, nu sa stea in garaj, inchis cu lacatel ca e "titularul" in concediu/liber/etc.).
Orice planificare de personal se face cu un factor de maxim 0,7 om / zi (in cazul cel mai fericit - restul sint concedii, cursuri de perfectionare, concedii medicale, absente neplanificate etc.).
Aplicind direct aceasta norma de utilizare a personalului la vehicule (datorita "titularizarii"), inseamna ca nu putem depasi un grad de utilizare a parcului de 70% !!
Ceea ce este aberant, daca ma intrebati pe mine.
Si atunci, vin si intreb managementul RAT... ahh... Scuze ...STB. Revin. Conducerea STB, ce factor minim de utilizare a parcului are in contract ? Exista vreunul ?

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanţa autobuzelor anndrei

Soferii STB fac cursuri de perfectionare?
#1689 asta se intampla in tarile civilizate: Germania, Franta...la noi inca cu perdeluta sub bord care acopera stingatoarele de incendiu sau poate cine stie ce e acolo!  :lol:
Comparati un sofer din Germania cu ce aveam noi in anii 1970...sursa youtube: https://www.youtube.com/watch?v=qLyPXuh7oug

 


Re: Mentenanţa autobuzelor Victor92

4889 a crapat in aceasta dupa-amiaza pe linia 133 sau 137.

B 20 KJI a venit in ajutor si a tractat autobuzul la Ferentari.
B 20 KJI - 27.09.2018 (2).JPG (265.49 KB; downloaded 2888 times)

 


Go to page:  1  ... 126 127 128 129 130 131 132  ... 338
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422241 posts in 5260 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use