MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Devierea traficului in zona lucrarilor

427 posts, 117610 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 24 25 26 27 28 29 30 31
 
 

📖 Pagination options
Re: Devieri de trafic si inchideri de strazi datorita lucrar George

Ochiometric, cele 4 benzi sunt foarte inguste.
De asemenea, acum vreo 2 ani s-a umblat la semaforizarea de la intersectia Bd. Dr. Taberei cu str. Lt. N. Gaina, timpii fiind scurtati semnificativ pentru cei de pe bulevard si lungiti pentru cei care ies de pe str. Lt. N. Gaina, dinspre Drumul Sarii.
Acum a devenit suparator, pentru ca mai departe spre Razoare chiar se circula.
Mai mult, daca aceasta semaforizare nu va fi modificata, nu va exista timp suficient pentru defluirea masinilor ce vin dinspre Drumul Taberei, iar cozile vor incepe de la Favorit.

Atrag atentia ca devierea de la Orizont este cea care va avea efectele cele mai grave.
Ma intreb daca e bine sa fie facuta acum, ca parca vad ca 2 luni o sa taie floricele si o sa puna baraci, si asa n-au instalatii de forare pentru toate statiile (nici alea mai urgente).
Sunt curios cum va fi zilele urmatoare pe acolo...

 


Re: Devieri de trafic si inchideri de strazi datorita lucrar Paul

Dupa vreo cateva saptamani in care s-a circulat fara probleme, in dimineata asta "am luat in plin" o mare coloana de masini. De la Favorit si pana la intersectia cu Vasile Milea, se circula bara la bara. Cauza principala a aglomeratiei este devierea de la intersectia Dr.Taberei cu V.Milea. Practic pentru cei ce ies din Dr.Taberei au ramas doua benzi de circulatie. Una pentru cei ce fac stanga, spre Bd.V.Milea si una pentru cei ce merg spre Razoare si Drumul Sarii. Sper ca in urmatoarele zile sa se urmareasca cu mare atentie ce se intampla in aceasta intersectie si sa se aleaga o varianta cat mai buna pentru fluidizarea circulatiei.

 


Re: Devieri de trafic si inchideri de strazi datorita lucrar andrei11

Hai nu toti, dar sper ca o buna parte din voi sa foloseasca si rutele respective ! :
Devieri.jpg (96.1 KB; downloaded 4303 times)

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Devieri de trafic si inchideri de strazi datorita lucrar Dr2005

Bd. Timişoara este, de obicei, blocat complet dimineaţa din cauza intersecţiei de la Răzoare, coloana ajungând şi până la Plaza, deci nu prea e o soluţie de ocolire. Şi ocolul printre blocuri pică, pentru că trebuie să tai linia continuă pe Vasile Milea şi nimeni nu te lasă să te bagi în coloană.

Varianta prin prelungirea Bd. 1 Mai nu e prea bună... pentru că, la capăt, ai obligatoriu la dreapta (fiind sens unic dinspre Dr. Sării spre 1 Mai pe vreo 50 m), iar apoi ca să faci stânga să ieşi în sfârşit în Drumul Sării... nu ai voie (!) că e linie continuă, eşti obigat să o ţii pe Ion Nona Ottescu până în 13 Septembrie. E voie stânga doar venind dinspre Drumul Sării (ceea ce e inutil, oricum), cei care vin din 1 Mai având un scuar care îi obligă să se înscrie pe banda 1 (din 2 posibile), separată de banda 2 cu linie continuă din scuar şi până în intersecţie.

Exact de asta tot cartierul e blocat... că nu are multe ieşiri, iar alea puţine care sunt sunt prost făcute.

 


Re: Devieri de trafic si inchideri de strazi datorita lucrar DanCld

Tu nu ai condus pe acolo ca sa vezi exact cum e configuratia; racordarea in Dr. Sarii a prelungirii 1 mai se face prin 2 strazi cu sens unic (Marinescu si Eroina de Jiu), singurul segment cu dublu sens si o singura banda pe sens fiind de ~100m.

La Dr. Sarii exista semafor care acopera ambele stradute (sensuri unice) si acolo sunt permise virajele in absolut toate directiile (exceptand cele interzise de sensurile unice). Bine, se fac cozi din cauza spatiului ingust de manevra insa asta e...

 


Re: Devieri de trafic si inchideri de strazi datorita lucrar ebujie

Am trecut de dimineata (7:20) de pe Gaina pe Vasile Milea pe acolo si benzile sunt chiar inguste, ca sa fac dreapta pe Vasile Milea a trebuit sa ma strecor printre un autobuz si semafor. Nu stiu si nici nu am avut timp sa vad daca trec doua autobuze unul pe langa altul
Sensurile sunt delimitate prin popici din aia de avertizare (dreptunghiulari, ~1,3 m inaltime).

Acu vreo 15 minute m-am intors pe acolo (VM > Gaina) si am observat alte probleme:
> Cei care depasesc linia semaforului fac ca incadrarea catre Razoare sa se faca cu dificultate.
> la finalul zonei de deviere e o mica sicana in care e complicat daca se afla doua masini in acelasi timp, dar un autobuz care vrea Razoare si un turism care vrea Drumul Sarii.
> Cineva (prin cineva ma refer la politia locala, rutiera) ar trebui sa stea in acea intersectie astfel incat regula (pictata pe sosea) Banda 1 obigatoriu dreapta, 2 obligatroiu stanga sa se respecte.

PS. Nu m-am uitat sa vad daca statia de RATB a ramas la locul ei. Daca a ramas atunci va fi nasol.

Ca varianta ocolitoare cea prin prelungirea str 1 Mai e buna, daca functioneaza semafoarele. Dar cel care permite stanga pe Dr sarii are faza scurta (3-4 masini)

Adaug un detaliu al hartii prezentate de Utilizator anonim cu niste trasee alternative:
Detaliu trasee alternative
Untitled.jpg (143.6 KB; downloaded 4260 times)

Traseul 1: Semaforizat, cu durata scurta pentru straduta; stanga ultima data cand am verificat era permis (acu vreo 2 saptamani, sau nu am vazut bine). Dimineata intre Marinescu si straduta asta e full (statie de autobuz) + semaforul de la ea se schimba in rosu odata cu cel de la Marinescu.
Traseul 2: Foarte bun pentru cei care vor sa ajunga pe 13 septembrie, sau Marinescu spre Sebastian, intersectia cu Dr Sarii este nesemaforizata, mai complicat de facut stanga pe Dr Sarii.
Traseul 3: Nu tin minte sa fie cu sens unic in cel aratat de Google (de verificat).
Prin sageata mov am aratat ca se poate ajunge la N Gaina usor si facil pentru a sunta devierea, strada iese imediat dupa trecerea de pietoni de la Gaina cu Dr. Taberei.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Devieri de trafic si inchideri de strazi datorita lucrar Dr2005

DanCld wrote:
Tu nu ai condus pe acolo ca sa vezi exact cum e configuratia;

Am mers vara trecută pe acolo şi din scuarul ăla de te obliga să faci dreapta din Str. Lt. Col. Marinescu spre Str. I.N. Ottescu te băga direct în banda 1, care era separată cu linie continuă până în intersecţia cu Săbiuţei. Cum încadrarea pe banda II pentru virajul la stânga nu era posibilă, pentru că nu te puteai încadra pe banda din stânga cu minim 50m înainte (şi nu puteai nici să intri direct în banda II, că scuarul te băga direct în banda I)... de fapt, nu aveai cum să intri, legal, pe banda II, de unde să poţi face stânga. De stânga din banda I pe drum cu 2 benzi pe sens nu am mai auzit până acum, nu mi se pare nici normal, nici logic. Din fericire, ,,vehiculul" meu e genul de vehicul de pe care dacă mă dau jos şi merg pe lângă el e considerat bagaj, aşa că nu mă încurc în linii continue şi viraje mai mult sau mai puţin permise, însă la volan nu-mi permit să încalc Codul Rutier (că conduc şi des... o dată pe an  :lol: , că încă n-am bani de maşină).

Poate s-or fi schimbat marcajele de atunci.

 


Re: Devieri de trafic si inchideri de strazi datorita lucrar andrei11

ebujie wrote:
Adaug un detaliu al hartii prezentate de Utilizator anonim

Reclamatie
Eu sunt Andrei Ciocan si nu Utilizator anonim. Trebuie sa faci rost urgent de miel, ca si asa vine Pastele  :lol:

 


Re: Devieri de trafic si inchideri de strazi datorita lucrar ebujie

Mii de scuze ... scriam rapid si cu gandul la altceva ... o sa caut un miel (digital, ca pe forum) ...

 


Re: Devieri de trafic si inchideri de strazi datorita lucrar ebujie

Revin cu informatii din teren:
Traseul figurat de mine cu 3? este permis nefiind sens unic (verificat aseara)
Statia de auto/troleibuz este pozitionata la nicolae gaina exact dupa terminarea devierilor.

 


Re: Devieri de trafic si inchideri de strazi datorita lucrar Robert24

Am facut un film cu toate devierile din acest moment (16 aprilie 2012) incepand de la Academia Militara si terminand la Valea Argesului.



 



Re: Devieri de trafic si inchideri de strazi datorita lucrar rosetti61

Inseamna ca 105 si 368 fie vor fi deviate prin Brasov - Prelungirea Ghencea  fie de la intersectia cu Raul Doamnei prin Dr Taberei - Valea Argesului - Valea Oltului - platforma Valea Oltului. Interesant ar fi un autobuz cu bucla de intoarcere de la Tricodava prin Brasov, Prel. Ghencea, Valea Oltului, Valea Argesului, Drumul Taberei (sau invers).
In prima varianta de traseu pentru 105 si 368, deservesc in continuare Prelungirea, in a doua cei de pe Prelungire vor fi privati de legatura cu gara si centrul, ramanand doar la mila lui 122 si 385, autobuze care se vor intepeni in ambuteiajele de pe Ghencea (vor face putina miscare pana la capetele de linie de la Vai sau printre blocuri, la statiile de pe ramura sudica a Dr. Taberei.

 


Re: Devieri de trafic si inchideri de strazi datorita lucrar Aron

Acuma sa vedeti balamuc ce se va face cu inchiderea unei strazi destul de importanta pentru multi soferi si calatori...oricare ar fi solutia pentru cele 2 linii, tot o sa afecteze grav calatorii...probabil o sa aleaga raul cel mai mic.
Daca analizam toate posibilitatile:
1. Daca deviaza prin Prel. Ghencea - Brasov, o sa lase Aleea Vlasiei si Lic teoretic Eugen Lovinescu in aer unde in fiecare dimineata cam pe acolo se umple autobuzul....dar aici e probabil raul cel mai mic deoarece pentru gara in loc de 105 avem 93, iar pentru Eroilor/Romana, in loc de 368 avem 168 care am observat ca a inceput sa vina mai bine..au bagat cumva ture?
2. Daca deviaza prin V oltului - V Argesului....Toata Prel Ghencea Ramane in aer, deci solutia asta putin probabil ca o sa o accepte.
3. Daca deviaza 368 pe V Oltului iar 105 pe Prelungire....nu s-ar justifica deloc,  368 o sa dubleze mai mult 168, 105 obligat ramane pe Prelungire, orice ar fi.
4. Daca inversam rolurile....la fel nu se justifica aprox deloc


De inca o linie naveta probabil nici nu poate fi vorba, terminalul V. Oltului fiind si asa la max capacitate, dimineata unele autobuze opresc la marginea strazii ca nu au loc sa parcheze.

Om trai si om vedea...

 


Go to page:  1  ... 24 25 26 27 28 29 30 31
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422241 posts in 5260 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use