MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiriDocumentație tehnică

 

Topic: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine)

304 posts, 104990 views
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 22
 
 

📖 Pagination options
Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) ionescu63

Cred ca este o adevarata "placere" pentru echipa service sa intervina la TBM, in special in zona cutitelor.

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) aztec

Hm.. "marsalier" jumatate de metru cred ca au(depinde de cat au inaintarea hidraulica).. dar revizia se poate face la 400-500m in statii

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) iliutu

OT - Va rog: se spune marsarier (vine din francezul marche arriere - merge spre spate).

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) subway guru

aztec wrote:
Hm.. "marsalier" jumatate de metru cred ca au..

'Marsharier'-n-au, nici macar un centimetru...si punct pe aceasta tema!

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) DeSimon

Am o intrebare despre TBM-uri (stiu ca intreb cam multe  :D  imi cer scuze daca intrebarile sunt cam proaste) :
Ele s-ar putea pune "in pauza", adica sa sape pana la un anumit punct iar apoi sa fie "oprite" si sa reia actiunea dupa cativa ani ? Astfel n-ar fi nevoie sa fie excavate si reintroduse la prelungirea unei magistrala.
(Este direct legat de discutia despre M5 la Universitate)

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) Dominatrix

La modul teoretic se poate (chiar s-a si intamplat sa ramana "in pauza" definitiv - vezi cazul scuturilor folosite la tunelurile de pe linia CF Seciuri - Alunu, desi acelea erau scuturi semi-mecanizate, nu TBM'uri in sensul modern al termenului), dar in practica nimeni nu isi permite sa tina blocate mandretze de TBM'uri in subteran timp de cativa ani...

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) vale1290

au fost descarcate primele 20 camioane care au adus componete TBM de la Instambul. Pana la sfarsitul saptamanii viitoare trebuie sa ajunga si sa fie descarcate urmatoarele 24 din totalul de aproximativ 115. componetele vor fi transportate in Romania pana la sfarsitul lunii ianuarie 2012. La jumatarea lunii februarie este programata operatiunea de transport a celor 2 TBM-uri pe relatia Calarasi - Bucuresti. va tin la curent

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) subway guru

Multumim mult de informatii si tine-ne la curent...
P.S.
IstaNbul, not Constantinopolis! ;)
La fel si CaraNfil...

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) telvanni

O poza de exceptie
alpi.JPG (96.06 KB; downloaded 3729 times)

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) vale1290

data de 21 a venit , cartitele au sosit ......................... la constanta. pana la sfarsitul saptamanii viitoare le avem in curte la progresul.

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) DocOctavius

Și pe ruta Constanța-București or sa ia trenul sau tot rutier? Asta pentru 'train spotter'-ii din noi pentru care ar fi o ocazie unică :D

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) aztec

Depinde de greutate/dimensiuni.
Se poate sa fie incarcata pe barje si sa parcurga traseul Constanta-Canal D M N-Oltenita pe apa si apoi Oltenita-Bucuresti pe rutier...

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) subway guru

Transportul Constanta-Bucuresti se va face 'rutier'.
In legatura cu vaporul din Turcia, eu stiu ca abia a fost incarcat si e pe mare, n-a sosit inca in port la noi...
Durata voiajului pe mare depinde si de vreme...

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) b69crx

vin, vin, dar cu punctul de lansare cum stam:-/? si cu statiile alea pe care trebuie sa le gaseasca gata...:D

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 22
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Documentație tehnică  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421244 posts in 5247 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use