MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiriDocumentație tehnică

 

Topic: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine)

304 posts, 104988 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 22
 
 

📖 Pagination options
Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) subway guru

Dominatrix wrote:
Iar tunelul de legatura cu M1 la Eroilor nu era vorba ca se executa clasic "cut and cover"?

Nu...

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) Dominatrix

Revenind la TBM'uri. Aici viewtopic.php?f=233&t=1707&start=14 am pus caracteristicile celor care au lucrat la Istanbul. Are  cineva o lista "comparativa" cu cele pentru M5?

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) subway guru

Nu inca...
Toate, la vremea lor...

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) andrei11

subway guru wrote:
Iar tunelul de legatura cu M1 la Eroilor nu era vorba ca se executa clasic "cut and cover"?
Nu...

Asta-i buna ! Nu ca nu te cred(em), doamne fereste, dar mi se pare imposibil sa "reactivati" o "cartita" de la 1900 toamna... Aha, m-am prins, TBM - ul catre Hasdeu "greseste" putin traseul apoi se intoarce pe unde a sapat si se duce spre Hasdeu...
Ha ! Ha ! Ha ! Inseamna ca TBM - urile au si marsalier  :lol:

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) Goldmund

Am auzit ca azi incep oficial 'cartitele' sa lucreze. E adevarat? In sfarsit, Boagiu e si 'pentru metrou'

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) Dominatrix

Doar se pregateste terenul. Cartitele in primavara...s-a mai discutat pe aici.

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) subway guru

Goldmund wrote:
Am auzit ca azi incep oficial 'cartitele' sa lucreze. E adevarat? In sfarsit, Boagiu e si 'pentru metrou'

Ai rabdare ca mai intai sa soseasca...
Dna Boagiu a fost si constat ca ramane 'fan metrou'...cinste ei...in pofida faptului ca metroul a fost la MT mereu 'Cenusereasa' si 'a cincea roata la carutza'...desi s-a 'miscat mereu cel mai vioi', nu ca anchilozatzii de la CFR sau 'etnobotanicii' de la autostrazi...

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) vale1290

vesti bune,
in 2-3  saptamani incep sa soseasca "sapatoarele" de la instambul

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) andrei11

Pana nu e gata "groapa", degeaba sosesc "sapatoarele". Asa, la prima vedere undeva in primavara tarzie putem asista la primii metri de tunel ( a doua jumatate a lunii Aprilie ). E o prognoza proprie ce nu se bazeaza pe nimic concret. Daca detii alte date, te rog sa le postezi.
Si apropo, unde va fi fabrica de boltari ? Cand vor incepe sa fie fabricati primii boltari si ce capacitate zilnica va avea fabrica ? Ca fara boltari, nu avem ce face cu "sapatoarele".

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) aztec

Probabil ca sosesc, se face o revizie la ele, se monteaza capetele ce trebuiesc, se face un premontaz a lor, ca doar nu vin intregi si oricum nu cred ca se pot transporta foarte usor,... asa ca poate incep sa vina primele componente...poate in constanta sau pe barja la oltenita sau unde se descarca...

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) vale1290

cofrajele pentru "boltari" au sosit de 2 luni si se afla undeva langa bucuresti, pana acum au sosit 35 cofraje tip a si 35 tip b. saptamana viitoare sosesc si restul pana la 56 din fiecare tip
cofraj tip a
A8.jpg (54.99 KB; downloaded 3463 times)
cofraj tip b
B1.jpg (51.28 KB; downloaded 3455 times)
electrocompresor statie cofraje
IMG_0068.JPG (30.29 KB; downloaded 3458 times)

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) subway guru

Boltzarii se vor confectiona in baza Delta din Popesti-Leordeni...

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) ByOnu

andrei11 wrote:
...TBM-urile au si marsalier...


Imposibil, nu cred ca trebuie sa detaliez. In primul rand n-ar incapea 'cutterul'! :)

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) subway guru

Norocul nostru ca n-au si nici nu vor avea vre-o data...nu degeaba am facut comparatia cu 'racheta', odata 'lansata' n-o mai intorci din drum...

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 22
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Documentație tehnică  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421244 posts in 5247 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use