Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiMonumente, clădiri deosebite și repere din București

 

Topic: Biblioteca Națională a României

95 posts, 25029 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 
 

📖 Pagination options
Re: Biblioteca Nationala George

Deocamdata "conceptul" e inchis! Inaugurata in noiembrie, dar deschisa pentru public nu-se-stie-cand!
Dar cladirea e iluminata a giorno, total aiurea!

Ma gandesc daca au facut-o la fel de "bine" ca Juniorul, cu spatii fara lumina naturala!

 


Re: Biblioteca Nationala George

(se repeta mesajul anterior)

 


Re: Biblioteca Nationala sandilaul

Stilul asta corporatist incepe sa devina foarte enervant.Daca tot or sa fie cafenele si baruri de ce sa nu puna si niste magazine de haine,vreo doua cinematografe si un magazin Diverta aruncat intr-un colt unde sa gasim cartile lu' Cristoiu si Cartianu despre Iliescu,Ceausescu si mineriade.

Pana la urma care ar fi problema?DIn cate se pare interiorul e exact ca al unui mall.Sper sa nu ii mai vad pe ungurii astia in parlament!

 


Re: Biblioteca Nationala lecter

sandilaul wrote:
Sper sa nu ii mai vad pe ungurii astia in parlament!


Sigur ca da, ungurii sunt de vina, ca romanii n-au facut nimic rau in tara lor...mai casca ochii inainte sa scrii - in Transilvania sunt printre cele mai bine pastrate monumente istorice, intretinute fix de comunitatile minoritare. Ei au un simt civic cu mult peste ceea ce exista la romanii care se bat cu pumnul in piept, lucru care se vede inclusiv la vot. De ce crezi ca procentul de voturi UDMR tot creste? Pentru ca "patriotii" nu se duc la vot si prefera sa se tanguiasca in ziare, la televizor si pe forumuri ca "nu am dom'ne cu cine sa votez, ca toti sunt la fel de hoti".

Cat despre Biblioteca Nationala, de ce sa nu existe cafenea si librarie? Suntem noi cumva mai smecheri decat institutii ca New York Public Library - http://shop.nypl.org/ ? In biblioteci si muzee mari mi se pare absolut normal sa existe si o cafenea de unde sa-ti poti cumpara un sandvis in pauzele de cercetare/vizionare, practic incurajeaza lumea sa petreaca mai mult timp in ele. Sa nu uitam si unde este amplasata actuala biblioteca, daca vrei sa mananci ceva cel mai apropiat loc este...un mall (Unirea). De asemenea, in aceeasi cladire va fi si Ministerul Culturii, angajatii lor n-au voie sa manance la pranz? Ca daca si-ar face cantina numai pentru ei ar vui ziarele an de an...

 


Re: Biblioteca Nationala Orgonon

Nici pe mine nu ma incanta aspectul noii biblioteci - cel putin coloanele alea de alucobond gri sunt oribile, macar daca foloseau aceeasi nuanta de alb ca la baza cladirii iesea ceva un pic mai unitar. Pe de alta parte, ma bucura finalizarea bibliotecii din considerente practice. In sfarsit exista spatii de depozitare corespunzatoare pentru carti, iar odata ce acestea vor fi integral mutate in noul sediu, Camera de Comert va renova sediul vechi, fostul Palat al Bursei, care ii apartine. Cladirea veche este una din cele mai reprezentative pentru stilul Beaux-Arts din oras, si dupa parerea mea una din cele mai frumoase.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Biblioteca Nationala Mircea G

Minunat ! Pe fatada dinspre Piata Unirii a aparut o frumoasa si inteligenta reclama SAMSUNG . Frumos si inteligent . Asta lipsea pe o cladire ce se vrea simbol . Cum mai sint spatii libere , astept reclamele la tampoane sau te miri ce alte produse " culturale " .
Cum sint destule locuri de parcare ( nefolosite ) propun si amenajarea unor tarabe cu mititi si bere , eventual un strand ca apa este la doi pasi .

 


Re: Biblioteca Nationala ByOnu

Pai de ce crezi ca-i zice "mol" cultural. Portita cu mall-ul a fost lasata special pentru reclame si tot felul de elemente care n-au nici o legatura cu cultura... mai ales cu cartile. :|

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Biblioteca Nationala Mircea G

Adevarul este ca undeva , mic , scrie ca samsung are ceva parteneriat cu ei , dar tigania ramine  tiganie .

 


Re: Biblioteca Nationala truscamihai

Pe data de 15 martie firma care se ocupa de partea electrica a trebuit sa paraseasca biblioteca , ce este pe acolo si cum am mai spus este un dezastru , de la aparatura pana la mobila si sa secunoastem ca numai la batjocura s-a lucrat . A fost cel mai bun santier de papat bani !!! :?  Lampile sunt de la firma Sylvania , care saracele crapa de la o saptamana la alta . Ministerul s-a intins de la etajul 3-4 care le aveau pe Aula si pe 2si 5 ca na a venit tot familionul . Anfiteatrul este vai de mama lui , pacat de sonorizarea pe care o are , daca te joci la bass cade tavanul . Reflectoarele sunt cam aproape de tavan , nu respecta distanta . Sunt multe probleme , azi am aflat ca au fost iar adusi colegi acolo ca mai sunt multe de facut : automatizare , trape fum , camere , etc ,,,,,
Data cu portile deschise nu se stie posibil de ziua bibliotecarului . Sa auzim de bine .































































































 


Re: Biblioteca Nationala lucianxx9o

Daca spui ca sunt atatea probleme  :? , dece nu pui la dispozitie niste poze unde sunt adevaratele probleme ???
Din poze biblioteca arata bine in interior!!!

 


Re: Biblioteca Nationala truscamihai

Deocamdata nu pot , mai am cateva zile de preaviz si dupa am sa mai pun si restul de poze ce mai am .

 


Re: Biblioteca Nationala Buzescu

truscamihai wrote:
Deocamdata nu pot , mai am cateva zile de preaviz  .

Vezi daca ai vorbit ce nu trebuie? Ai luat preaviz :lol:
Finisajele imi amintesc de anii 80 .

 


Re: Biblioteca Nationala George

Imi pare rau, arata cam nasol. Voiam sa spun oribil, dar m-am corectat, ca nu fiu excesiv. Junior II. Chiar mai rau, din cate am vazut. Spatii uriase libere, cam nepractic, probabil salile de lectura sunt mici si inghesuite. Neoanele alea sunt groaznice, iti ucid ochii. Acolo vor veni deci miile de cititori...in spatiile pe care ministerul "inculturii", in mila sa, le mai lasa libere pentru public!  :lol:

 


Re: Biblioteca Nationala truscamihai

Toata echipa de 49 de persoane care am fost la biblioteca am luat preaviz , < ministerul ocupa etajele 1,2,3,4,5 din aula , iar restul apartine bibliotecii . la demisol va fi tipografia si sala mese salarialti , bucataria , sali de conferinte , imprimarie , birou , si magazie consumabile .
Pentru inceput se va poate intra doar pana la etajul 2 in biblioteca .

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Monumente, clădiri deosebite și repere din București  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421761 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use