Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiMonumente, clădiri deosebite și repere din București

 

Topic: Biblioteca Națională a României

95 posts, 25038 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 
 

📖 Pagination options
Re: Biblioteca Nationala truscamihai

Iti dau doar un exemplu astazi trag alimentarile de la spoturi , distanta cam 100 metri din tablou  pana in aula . maine la pa rimaa ora descoper ca a disparut din el . Sau alta varianta se trage cablu si se nu se noteaza la capete corect
se leaga in doze si face bum :D , vorbeam azi cu un coleg care este acolo si imi spunea ca mai au cel putin 3-4 luni sa termine aula plus cei de dupa electricieni . Cam atat pot sa iti spun de restul nu vreau  sunt mult mai multe .

 


Re: Biblioteca Nationala subway guru

Ok, te-am intzeles perfect, e treaba tipic romaneasca, fie cum o fi, doar sa putem 'raporta' ca e gata... :oops:
Lucru la f.u.t.u.i m.a.s.a, las' ca merge si asa... :evil:

 


Re: Biblioteca Nationala George

Cladirile din zona au "traditie" in acest sens - a se vedea Juniorul, despre care am inteles ca a costat de cateva ori mai mult decat daca faceau ceva ca lumea da capo al fine, iar colegii cand s-au mutat auzeau inca sobolanii prinsi intre peretii de rigips, cum isi dadeau duhul  :lol: (asta se intampla pe la etajul 5)...

Din pacate, asta e oleaca si neamul, daca nu sta cineva cu biciul performantei langa ei, "las' ca merge si asa" e un flagel.

 


Re: Biblioteca Nationala subway guru

Tzi-am spus 'in particoler' ca saraca arhitecta sefa de proiect de la Junior a facut 'atac cerebral' pe tema comentata de tine... :?
Pacat de ea, este si a fost o femeie de 'toata isprava' care s-a 'nenorocit' din cauza unor 'idiotzi' in frunte cu oamenii vostri de la 'trebonal'... :x
Rusine sa le fie!  :evil:
Probabil ca asa e dat sa fie pe lumea asta, unii 'damblagesc', altii se imbogatesc... :cry:  :cry:  :cry:

 


Re: Biblioteca Nationala Dominatrix

Cea mai modernă bibliotecă a României este gata!

Lucrările la noul sediu al Bibliotecii Naționale a României sunt la final. Se fac ultimele retuşuri, în unele zone s-a trecut deja la curăţenie, în timp ce angajaţii bibliotecii au început să aranjeze volumele pe rafturi.

Lucrările de amenajare sunt gata. Teoretic imobilul trebuie să fie finalizat până pe 30 noiembrie, dată la care constructorul va preda cheile noilor “locuitori”: Biblioteca Naţională a României şi Ministerul Culturii. Practic, muncitorii mai lucrează ici-colo la retuşuri, în timp ce în unele locuri se face deja curăţenie. Cu toate acestea birocraţia va mai amâna o perioadă darea în folosinţă a clădirii. După 30 noiembrie încep demersurile pentru formarea Comisiei de Recepţie, care vor dura cel mult 10 zile, explică reprezentanţii Ministerului Culturii.

http://b365.ro/news/cea-mai ... cum-arata/

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Biblioteca Nationala Mircea G

Acum cred ca Ceausescu isi freca miinile de bucurie . Un alt templu comunist a fost finalizat .
Am trecut noaptea si am vazut iluminatul " decorativ " , arata bestial de jalnic si il pune in valoare ca mausoleu .
Iluminatul interior , si el , prost gindit , probabil facut de o firma de apartament . Nu ma refer la cum este lucrat ci la ce tip de becuri au folosit . Intr-o biblioteca , sa folosesti ca iluminat , becuri cu lumina rece , este dovada clara ca nu ai habar despre importanta luminii .
In fine , parerea mea ramine ca s-a finalizat o mare porcarie si s-a definitivat cea mai oribila " axa " din zona respectiva , axa camera de comert , biblioteca , tribunalul , si hotelul royal ... 4 cladiri de o exceptionala oroare in buricul orasului , o zona impersonala , " sa dai sa fugi " .
Misto viziune urbanistica ! :evil:
ce vedeti in poza nu este biblioteca noastra ci o cladire comunista in China ....
Nu seamana ????
Untitled 2.jpg (53.5 KB; downloaded 2683 times)

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Biblioteca Nationala Dr2005

Iluminantul rece îl foloseşti când nu vrei să te ia somnul (de exemplu în trenurile de navetişti, deşi CFR nu prea ştie asta). De ce nu l-ai folosi şi într-o bibliotecă. Oricum, clădirea respectivă o să găzduiască o groază de birouri şi birouaşe, nu vor fi doar săli de lectură peste tot.

Nu văd de ce Ceauşescu şi-ar freca mâinile de bucuri, când clădirea lui ,,comunistă" a primit faţadă de sticlă & co. de arată ca un mall capitalis  :lol: Pe de altă parte, există încă destule clădiri începute pe vremea ailaltă şi lăsate în paragină. Dacă tot s-au băgat bani în ele şi sunt aproape finalizate (mă rog, erau în 1989, că la cât s-a furat după aia...), nu văd de ce să nu fie finalizate şi utilizate (e mai ieftin aşa decât să fie demolate şi construit altceva de la zero, ca să nu mai zic de risipa de materiale). Doar pentru că au fost începute de Ceauşescu?

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Biblioteca Nationala Mircea G

Dar n-am nimic cu Ceausescu  ;) si ce-a facut bun , ramine bun ...sau , ma rog , distrugem noi !
Eu am sperat in folosirea structurii , atita cit a ramas dupa 20 de ani de abandon , si construirea unei cladiri reprezentative si contemporane . O cladire cu pereti cortina din sticla , mai ales la forma si " arhitectura " aceea , nu spune nimic . O cladire fara valoare , asta avem acum .

 


Re: Biblioteca Nationala Mokele

Imagini de azi
Fotografie0554.jpg (172.89 KB; downloaded 2478 times)
Fotografie0556.jpg (123.63 KB; downloaded 2497 times)

 


Re: Biblioteca Nationala Mokele

Urmare
Fotografie0557.jpg (121.95 KB; downloaded 2476 times)
Fotografie0558.jpg (112.46 KB; downloaded 2501 times)
Fotografie0559.jpg (127.58 KB; downloaded 2478 times)
Fotografie0560.jpg (148.54 KB; downloaded 2477 times)
Fotografie0561.jpg (104.88 KB; downloaded 2476 times)
Fotografie0562.jpg (143.57 KB; downloaded 2476 times)

 


Re: Biblioteca Nationala lucianxx9o

Bucureştiul are de joi primul "mall cultural". Biblioteca Naţională se deschide după investiţii de 70 de mil. euro


http://www.zf.ro/eveniment/bucurestiul-are-de-joi-primul-mall-cultural-biblioteca-nationala-se-deschide-dupa-investitii-de-70-de-mil-euro-9055756

 


Re: Biblioteca Nationala Dominatrix

Fă un tur virtual al noului sediu al Bibliotecii Naţionale, inaugurat joi. Prima bibliotecă în care poţi veni doar ca să bei o cafea şi să asculţi muzică. VIDEO

http://www.gandul.info/reportaj/fa-un-t ... eo-9064955

 


Re: Biblioteca Nationala sandilaul

Arata oribil.

 


Re: Biblioteca Nationala Dominatrix

Sa nu fim asa de carcotasi. De acord ca solutia arhitectonica aleasa nu este cea mai buna, dar la urma urmei este o renovare, nu o constructie de la zero. asa ca ar trebui sa avem alte pretentii. Iar comparand cum arata inainte si cum arata dupa renovare, e o diferenta ca de la cer la pamant. Plus conceptul de biblioteca + cafenele/restaurante, care este complet nou pentru Romania.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Monumente, clădiri deosebite și repere din București  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421765 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use