MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Titluri de călătorie și sisteme de acces

1828 posts, 403646 views
 
Go to page:  1  ... 69 70 71 72 73 74 75  ... 131
 
 

📖 Pagination options
Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces Puss in Boots

Si la Leonida a stat una de iesire zile la rand. De ceva timp incoace la iesire toate functioneaza (cel putin cand le vad eu). Poate or sa o repare si nu se mai strica. Un timp....

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces ZOLI

adila wrote:
... Fiabilitate scazuta pentru noul sistem.

Absolut de acord.
Explicatia fiabilitatii scazute este foarte simpla: Noul sistem are o mecatronica mult prea complexa, asta raportat la task-ul  relativ trivial pe care il are de realizat (in esenta, sa permita "accesul controlat" al unei persoane prin poarta).
Am vazut ca unii sint extaziati de stralucirea inoxului, usi de sticla, etc...
Marketing... Se vinde bine ambalajul. ;)

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces andrei11

ZOLI wrote:
adila wrote:
... Fiabilitate scazuta pentru noul sistem.

Absolut de acord.

Hopa...
Houston, avem o problemă!

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces sab

Atunci cand la o licitatie criteriul nr. 1 este pretul cel mai scazut, nu poti sa ai pretentii...

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces zapacitu

Daca la licitatia aia scrie ca sistemul trebuie sa functioneze 99.99% la nivel de poarta individuala si alti parametrii, cand orice prejudiciu adus de nefunctionare din vina furnizorului i se imputa, iti permiti sa te uiti la cel mai mic pret. Cand nici macar nu dai un Tmax de procesat cartele sau un numar de persoane ce trebuie sa treaca printr-o poarta in X minute la niste parametrii dati... e clar ca nu faci licitatie pentru ceva de calitate.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces ZOLI

andrei11 wrote:
Hopa...
Houston, avem o problemă!

1) Ce face japonezul cind are o problema? -> Cauta solutii !  ;)
2) Ce face romanul cind are o problema? -> Cauta vinovati !  :roll:

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces zapacitu

Dreptate ai :)

Daca ai fi japonez, ce ne-ai sfatui? ;)

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces andrei11

De pe net citire :
Desertul. Finalul perfect al oricarei mese bune. Farfuria mica si promitatoare pe care o visam cat tine pranzul. Orasul Interzis pe durata curelor de slabire, dar, tot desertul, posibilitatea infinita de a face placere doar cu un strop de lapte si miere.
Vechi si bun precum povestile Seherezadei, desertul cu care ne desfatam in randurile de mai jos poarta numele de rahat, in limba romana inzestrat si cu sensuri figurate, in expresii prin care ne-am varsat naduful pe Fanar.
Rahatul este un desert preparat in bucatariile din Turcia, Bulgaria, Cipru, Grecia, Serbia, Albania, Maroc, Algeria si, cu voia dumneavoastra ultima pe lista, mult rahat se mananca si in Romania.
Legenda spune ca un sultan turc, pentru a-si rasfata sotiile si metresele, si-a pus maestrii cofetari sa gaseasca un desert unic a carui reteta, tinuta secreta, sa faca parte dintre comorile lui. Cautarile cofetarilor turci au fost incununate de rahat.
eva mai exacte, unele carti de istorie povestec cum pe la jumatatea secolului al XVIII-lea, a ajuns in Istanbul un ucenic de cofetar, pe nume Bekir Effendi. Instalat intr-o pravalie din centrul orasului, tanarul si-a cucerit repede clientela datorita noului desert pe care il vindea.
Femeile le ofereau rahat iubitilor lor, desertul devenind un fel de dovada de dragoste in cuplu, dupa cum o demonstreaza si textele cantecelor turcesti din epoca. Bekir a ajuns, din succes in succes, sa fie chiar cofetarul sef din bucatariile Inaltei Porti.
Un secol mai tarziu, rahatul ajunge si in Europa Occidentala. Actuala reteta, raspandita tot in secolul al XIX-lea, este cea a lui Bekir.
Rahatul este denumit in limba turca lokum, din denumirea araba "rahat al-hulkum", iar in greaca se cheama "loukumia". Lokum ar putea proveni din turcescul "lokma" care inseamna "bucata, muscatura, inghititura".
Rahat semnifica in limba turca "impacare, multumire", astfel ca "rahat hulkum" s-ar putea traduce prin "bucata de placere, rasfat pentru gura".
Rahatul se face pe baza de amidon si zahar, ingrediente esentiale fiind aromele, in functie de gust si obisnuinte. Unele retete includ si nuci, alune sau fistic.

Unele istorii ale gastronomiei mondiale arata ca desertul persan ahbisa, un jeleu dulce, a fost stramosul rahatului. Povestea mai spune ca turcii stiau reteta rahatului inca din secolul al XV-lea, preparandu-l din miere, apa si faina.

Alte "povesti bucataresti" spun ca reteta este, de fapt, araba si ca elementul de baza este o mirodenie, numita salep, extrasa din radacina unei plante cu efect aromatizant si balsamic. Rahatul era mancat la sfarsitul mesei, pentru odorizarea placuta a gurii.

Faptul ca se consuma ca ultim fel ii confera, in acest mod, o dubla functie: de desert si de aromatizant al respiratiei.

Comercializat in prezent peste tot in lume in combinatiile cele mai diverse, cu ciocolata, nuga etc., rahatul era consumat, de obicei, cu o cafea, asa cum se manca si serbetul, tot in mod traditional.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces ZOLI

zapacitu wrote:
Dreptate ai :)
Daca ai fi japonez, ce ne-ai sfatui? ;)

Aceasta intrebare nu este buna... Este foarte buna!
Watashi wa kotaeyou to shimasu:
In primul rind, eu nu-mi permit sa dau sfaturi.
Totusi, imi permit sa spun ca "Timpul le rezolva pe toate". Adica vreau sa spun ca am speranta ca, in timp, se vor gasi solutii pentru problemele existente.
Dau un exemplu, nu stiu daca e cel mai bun, dar cred ca prezinta interes: Problema timpului de prelucrare a cartelei magnetice... In momentul de fata, cu ultima versiune de software, timpul de prelucrare a scazut considerabil. Este un lucru bun, dar speranta mea este ca anul viitor se vor introduce cardurile Mifare si atunci problema "timpului de prelucrare" nu va mai exista.
Deci, putzintica rabdare. Timpul le rezolva pe toate (intr-un fel sau altul). Intr-un final, ne "rezolva" si pe noi.  ;)

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces punmeister

Doua intrebari pentru Zoli:
1. Cand o sa fie montate AVM-urile la Unirii/M2?
2. Cand o sa intre in functiune AVM-ul XM de la Aurel Vlaicu (adica cel vechi care a primit recent upgrade HW/SW)?

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces ZOLI

punmeister wrote:
1. Cand o sa fie montate AVM-urile la Unirii/M2?

Mîine  :)
2. Cand o sa intre in functiune AVM-ul XM de la Aurel Vlaicu (adica cel vechi care a primit recent upgrade HW/SW)?

La Sfîntu' Așteaptă! Cind l-o repara Metrorexul...  :(
Da, intr-adevar a fost upgradat, dar are hiba: module defecte (care nu fac parte din upgrade).  :popa:

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces punmeister

Ca tot vorbeam de AVM-ul vechi de la AVL, am observat ca a aparut un nou meniu, si anume Consultare Card. Cum le consulta?

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces StefanD_

Si la Tineretului tot maine?

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces ZOLI

punmeister wrote:
Ca tot vorbeam de AVM-ul vechi de la AVL, am observat ca a aparut un nou meniu, si anume Consultare Card. Cum le consulta?

Meh, e poza de rahat...
De fapt, e vorba despre consultare card Mifare, cind s-o "impreuna" Grivei cu RATB, bla-bla-bla.  :roll:

 


Go to page:  1  ... 69 70 71 72 73 74 75  ... 131
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421289 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use