MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Titluri de călătorie și sisteme de acces

1828 posts, 400639 views
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 131
 
 

📖 Pagination options

Re: Accidente / incidente satanistu

"Infrastructura veche in care nu se investeste, timp de asteptare necorespunzator si o atmosfera de tren care traverseaza favela - asta daca reusesti sa urci in metrou, desigur... motive suficiente ca sa lovim publicul calator direct in crestet cu inca o marire substantiala a abonamentelor, eventual cu desfiintarea acelora care ar fi fost potrivite pentru angajatul dependent de acest mijloc de transport - abonamentul cu 62 de calatorii. Metrorex... esti patetic!!!"

Unul dintre comentarii. Asa ca ne plangem noi de RATB, dar tot da clasa Metrorex-ului.

I-auzi ma, abonament de 70 de lei, unde tot sunt limitat la 15 minute, PE BANII MEI !

 


Re: Accidente / incidente andrei11

Ultima afirmatie e voit rautacioasa, pentru ca abonamentul eindividual si nu colectiv.
Am mai propus treaba asta odata si parca atunci totul a fost in regula.
Punctul 1
Esti patron la o firma de cablu TV.
Punctul 2
"Cablezi" o scara standard de 38 de apartamente.
Surpriza
Un singur apartament iti plateste tie abonamentul iar restul de 37 isi trag fire de la "sursa".
Ia sa vedem acum cum stam cu "limitarea" de 15 minute.  :o

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente sab

Abonamentele au fost mereu limitate. Singura exceptie a fost 2010-2015, cand s-a introdus cartela de 62 de calatorii. Insa aceasta NU era un abonament, repet. Ce, la Ratb calatoresc mai multi cu acelasi abonament ?

 


Re: Accidente / incidente icee

Se numeste nominal.   :D

 


Re: Accidente / incidente satanistu

Dar am zis eu de calatorit mai multi? Am zis ca esti limitat la 15 minute. Poate ca vreau sa imi iau ceva de la universitate, cobor, am terminat in 5 minute, si vreau sa iau iarasi metroul. Ce fac ?!

Mai are rost sa spun ca e plin de mizerie, jeg si cersetori mai nou? Ca paznicii aia nu sunt buni de nimic? Nici nu se compara cu perioada Scorseze + Romprest, unde te alergau pana pe peron daca sareai, acum rad.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente sab

N-ai inteles, desi s- a discutat recent...se pare ca nici macar in aceeasi statie nu esti limitat 100%, poti sa intri pe la alt grup de turnicheti. In alta statie nici nu se pune problema sa fii limitat.

 


Re: Accidente / incidente icee

satanistu wrote:
Dar am zis eu de calatorit mai multi? Am zis ca esti limitat la 15 minute. Poate ca vreau sa imi iau ceva de la universitate, cobor, am terminat in 5 minute, si vreau sa iau iarasi metroul. Ce fac ?!


15 minute se aplica la intrarea in aceeasi statie.  :lol:

 


Re: Accidente / incidente oache81

Astepti.Sau iti iei o cartela de 10 pentru situatii din astea.

 


Re: Accidente / incidente tedexy

Mi se pare ca exagerati. Daca voua vi se pare normal sa platiti 2, 3 sau mai multe abonamente Metrorexului avand in vedere bataia de joc totala de acolo, mie nu. Dar unora le place se pare sa alimenteze vilute si merzane. Felicitari.

LE: Scuze de off.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing sab

Care 2-3 abonamente ? Unul sigur/ persoana. Dar inteleg ca unii ar dori sa intre cu intreaga familie....poate si cativa prieteni....

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing tedexy

Unii au familii, copii. Poate pentru unii abonamentul de 62 de calatorii era un lucru bun. Pana la urma nu asta e problema. Platim 70 de lei, 140, 210, dar sa se vada ceva. Pauza.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing sab

Problema este ca noi plangem dupa ceva care nu mai exista pe nicaieri. Iar acum nu mai exista nici la noi. Nici macar nu a existat dintotdeauna...Singurul motiv pentru care plangem este ca pretul unei calatorii cu acea cartela era cu mult sub pretul unei calatorii cu alte cartele. Adica nu am 5 ron sa iau o cartela de 2 calatorii. Atat...
Pentru ca nu luai alta cartela de 62 calatorii atunci si nu vei lua acum abonament de 70 ron daca mergi ocazional cu familia. Deci despre ce 2-3 abonamente vorbim ?
Asa putem sa plangem ca nu avem cartele cu 80, 100 sau 200 calatorii. Putem cere Metrorex sa introduca niste cartele cu mai multe calatorii decat 10 daca asta este problema reala.Apropo de Viena, ca tot dam exemplu aceest oras, acolo nu exista nici macar 2 calatorii...Fiecare cu biletul lui, familie sau nu..

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing andrei11

Nu-i mai spuneti abonament, cartela de 62 de calatorii era o cartela, nu un abonament, si era limitata la 30 de zile de la prima folosinta. Asa cum a spus si sab, in functie de numarul de calatorii efectuate in cele 30 de zile revenea foarte ieftin efectuarea unei calatorii.

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 131
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420709 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use