Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de troleibuz din București

 

Topic: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni

245 posts, 103101 views
 
Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18
 
 

📖 Pagination options
  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni V2A

În stația "Facultatea de Drept" au fost montate pâlniile pentru reconectarea troleibuzelor liniei 90 la rețea.
20240329_084047.jpg (1.75 MB; downloaded 2394 times)

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni Bogdan Ciorascu

Probabil si 70 tot aici se va reconecta.

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni bgd70

Cel mai probabil se va renunta la prelungirea lui 70 in Cotroceni. S-a facut o petitie impotriva oricarei linii de transport in cartier ala (a fost o opozitie foarte puternica desi aproape toate argumente erau gresite, exagerate etc ) si se pare ca a avut castig de cauza, TPBI va reanaliza.

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni Aron

Atunci opoziția să dea banii pierduți pentru marcaje/stâlpișori și mâna de lucru. De, comoditatea, liniștea și opulenta costă.

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni Misiekwas

Da, au fost greșite și false argumente dar până acum nu mi este foarte clar care este noima de a introduce troleibuz în Cotroceni. Accesul la transportul public exista, circulația este minora și nu ai foarte multe obiecte de interes (obiectiv este cartierul in sine, mi se pare mai avantajoasa îmbunătățirea infrastructurii pietonale).

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni shoppy

Si infrastructura pietonala tot impotriva locurilor de parcare se imbunatateste, deci o sa se faca petitie ca nici aia nu le trebuie.

 



Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni Misiekwas

Sigur ca vor fi proteste, dar nu prea înțeleg de ce ar fi fix asta prioritate în strategia de dezvoltare rețelei? Asa de multa lume s-ar duce la Cotroceni? Și sigur, și la trotuare ar fi fost proteste, dar ar fi fost mai slabe și cu mai puține argumente (chiar dacă greșite).

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni cris_m

Pe principiul asta, asa multa lume s-ar duce la Republica, varianta propusa initial in proiectul achizitiei?

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni Misiekwas

Sincer? Mi se pare mai ok varianta spre Republica. Dacă ideea a fost scoaterea de parcari ilegale, alte masuri ar fi fost mai eficiente. În plus, mi se pare ca astfel de ruta cam irosește troleibuze cu autonomie. Dacă am vrea sa introducem TP la Cotroceni, o linia deservita de ZTE ar fi absolut suficienta (poate una noua).

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni WT_fan06

Nu uitați că kilometrii nu se prestează pe ochi frumoși, ci pe bani! 💵

O linie nouă și-ar trage resursele din alte linii, în lipsa unei majorări de buget.

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni fl82

Ar trebui reconstruita reteaua de contact pentru troleibuze pe strazile Doctor Carol Davila (de la intersectia cu Bdul. Eroilor pana la intersectia cu strada Doctor Joseph Lister) si pe strada Doctor Joseph Lister (de la intersectia cu strada Doctor Carol Davila pana la Piata Operei) si infiintat un capat de linie pentru troleibuze (cu retea de contact)  in zona intersectiei strazilor Doctor Carol Davila si Doctor Joseph Lister, capat de linie care ar fi in apropierea complexului sportiv cunoscut ca si "Arenele BNR".

Astfel s-ar putea infiinta linii de troleibuze care sa lege partea de est a orasului (cartierul Titan/Balta Alba) de Arenele BNR, cu traseul  Bdul. Mihail Kogalniceanu- Piata Operei- Bdul. Eroilor Sanitari- Strada Doctor Carol Davila- Strada Doctor Joseph Lister (la dus) si respectiv Strada Doctor Joseph Lister- Piata Operei- Bdul. Mihail Kogalniceanu (la intors).

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni bercenicity

Extinderi ale rețelei de troleibuz cred că o să vedem maxim pe străzi unde ar fi folosite de multe linii, nicidecum ramuri.

In rest doar simplificări si eliminare macazuri - pentru că toate vehiculele noi ar trebui sa fie IMC.

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni ByOnu

Depinde, conteaza si frecventa liniei respective. O singura linie cu 10 treceri pe ora, sa zicem, justifica retea dpmdv.

 


Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de troleibuz din București  • 
Choose destination

Since our 2340 forum members have written 426220 posts in 5298 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use