Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Linia expres către Aeroport Henri Coandă - 100 (ex-783)

362 posts, 133390 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 26
 
 

📖 Pagination options
Re: Liniile expres pt Aeroport Henri Coanda (780 si 783) adila

Cate? 1 sau 2% din totalul caselor de bilete? Asta este doar ca sa poata declara in comunicatele oficiale ca avem. La aeroport cardul este acceptat doar la automat nu si la casa de bilete. Sa bage automate mai multe, eu sunt multumit de cele care merg.

 


Re: Liniile expres pt Aeroport Henri Coanda (780 si 783) Andi782

Salutare!

As dori sa stiu daca pe timpul noptii se respecta orele de plecare de la Piata Unirii 2 (cursa de 4.45 in zi lucratoare mai exact) si daca sunt calatori astfel incat sa necesite opriri in fiecare statie de pe traseu. De asemenea in cat timp parcurge distanta Piata Unirii 2-Piata Presei si distanta dintre capetele de linie. Voi ajunge cu trenul la Baneasa in jur de ora 4.40 si vreau sa stiu daca am timp sa ajung la Piata Presei ca sa iau autobuzul pentru Aeroport sau ma orientez catre taxi. Multumesc anticipat !

 


Re: Liniile expres pt Aeroport Henri Coanda (780 si 783) Victor92

Salutare!

Inainte de toate, ar fi bine sa iei in calcul ca si trenul ar putea sa aiba intarziere  ;)

Separat, orele de plecare in curse se respecta noaptea pe linia 783. Pentru plecarea de la ora 4:40, site-ul RATB-ului ne informeaza ca ajunge la Piata Presei la 5:01. Ti-as recomanda urmatoarele:
- autobuzul va ajunge undeva pe la 4:55-5:00 la Piata Presei
SAU
- poti sa iei autobuzul de la urmatoarea statie - Pod Baneasa. Desi Gara Baneasa e la jumatatea distantei dintre cele 2 statii, cred ca ti-ar fi in castig sa mergi la Pod Baneasa.

Ca o alta varianta, poti lua 449 de la Gara Baneasa sau Pod Baneasa (are primele plecari de la Piata Presei la 4:30, 4:55).

 


Re: Liniile expres pt Aeroport Henri Coanda (780 si 783) andrei11

Taxi. Da' nu ma prind de unde-l iei de la Gara Băneasa. La PPL s-ar putea sa gasesti taxiuri.

 



Re: Liniile expres pt Aeroport Henri Coanda (780 si 783) ByOnu

Ca si tichie de margaritar, ar trebui renumerotate indicativele acestor linii. A(n) sau X(n) de la x-press pentru a nu aparea vezi doamne o confuzie cu autostrazile, sau chiar AERO(n). 78x n-au nicio logica in afara de argumentul ca asa le-am mostenit si ne-am obisnuit cu ele.

M-am intors recent pe la 1 noaptea cu un 783, nu a oprit pana la Victoriei, din 20+ de calatori nu a coborat nimeni in Otopeni, dovada pura ca linia deserveste in timpul zilei rolul de linie naveta pentru Otopeni. Poate ar fi salvat si mai mult timp daca s-ar utiliza sistemul cu buton de stop iar autobuzul sa o taie direct prin pasajele Baneasa si PPL.

 


Re: Liniile expres pt Aeroport Henri Coanda (780 si 783) Puss in Boots

Asta poate daca s-ar mai reduce din nr de statii si n-ar mai parea, pe alocuri, un autobuz normal.

 


Re: Liniile expres pt Aeroport Henri Coanda (780 si 783) georgica2704

Staţia de autobuze „Aeroport Henri Coandă Plecări” se reamplasează.

În vederea descongestonării circulaţiei în zona accesului în incinta Aeroportului Internaţional Henri Condă, începând cu data de 15.12.2017, ora 11:00, staţia de autobuze „Aeroport Henri Coandă Plecări ” se va reamplasa în noua locaţie situată vis-a-vis.

Autobuzele liniilor Expres 780 şi 783 vor circula pe sens „Terminal Plecări”, conform schiţei ataşate.
schita Henri coanda.pdf
schita Henri coanda.pdf (575.31 KB; downloaded 363 times)

 


Re: Liniile expres pt Aeroport Henri Coanda (780 si 783) ByOnu

Cum sa nu, ca doar transportul public deranjeaza.. :roll:

 


Re: Liniile expres pt Aeroport Henri Coanda (780 si 783) Victor92

Presimt ca in locul autobuzelor vor fi "strecurati" baietii cu taxi-urile ...

 



Re: Liniile expres pt Aeroport Henri Coanda (780 si 783) mario antonio

Am mers pe aceasta varianta ieri, breteaua respectiva este "inchisa" cu bariera, accesul facandu-se numai daca esti autorizat sa intri. Taxiurile erau pe partea "normala". Este o solutie interesanta, mai ales dimineata, la prinul val de plecari de pe Otopeni, cand coada te taxiuri si masini personale se intinde pana in fata terminalului Sosiri.

 


Re: Liniile expres catre Aeroportul Henri Coanda (780 si 783 Victor92

De la 1 Martie 2018, 4933 a inceput sa circule pe linia 780, la 2 luni distanta dupa ce a primit legitimatie de acces in incinta Aeroportului International Otopeni.

4933 face parte din lotul de autobuze din seria 4927-4935 pe care Autobaza Floreasca le-a primit in toamna anului 2008.

La Mannheim, in Germania, pe 11 Septembrie 2008, a fost fabricat 4933. A circulat, la inceput, in linia 368, apoi in 780 (la infiintarea acesteia). A circulat ani buni ulterior, din nou, pe linia 368, iar acum a revenit pe singura linie expres pe care Floreasca o detine. Are parcurși până în prezent aproximativ 480000 km.

4933 - Linia 780 - Gara Basarab



 


Re: Liniile expres catre Aeroportul Henri Coanda (780 si 783 cris_m

De laudat faptul ca arata cat decat curat si ingrijit la exterior. Pacat ca nu se poate spune acelasi lucru si de interior... :roll:

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 26
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420546 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use