Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Jalnicul RATB din/înspre Giulești

77 posts, 43418 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri, noutati, perspective alchimistul

Incredibil, oare au asfaltat de la zero in plina iarna sau au plombat ? Oricum ar fi, au avut cateva veri la dispozitie sa lucreze in conditii optime. Merg diseara sa vad  :ugeek:

 


Re: Stiri, noutati, perspective Gabi23

Mai era și problema podului de peste liniile CF ale magistralei 900. Era destul de deteriorat și la unul din capete era o groapă imensă unde au dat de câteva ori cu autobuzele de carosabil, spărgând scuturile, baia de ulei etc.  :popa:

 


Re: Stiri, noutati, perspective alchimistul

Chiar asa, uitasem de pod. Nu necesita reabilitare (nu doar asfaltare) ? Sa fi fost reabilitat pe "sestache" ?

Tin minte ca podul fusese asfaltat pana in dreptul statiei "Magaziile 16 Februarie", poate chiar e un an de atunci. Dupa care au deviat autobuzul la Giulesti-Sarbi, iar ulterior a fost scos de pe Sabareni. M-as mira sa fi asfaltat "pe bune" Sabareniul si sa fi reabilitat podul atat de repede, in conditiile in care lucrari in zone muuult mai vizibile ale orasului se lucreaza cu viteza melcului.

Cum am spus, dau o fuga diseara cu 162. Nu promit poze, nu am aparat profesional care sa fotografieze bine pe timp de noapte.

 


Re: Stiri, noutati, perspective alchimistul

Am mers ieri cu 163 pana la statia "Rasadnitei" dupa care am mers pe jos pana la statia "Condax" a lui 162 sa vad minunea cu ochii mei. Norocul meu a fost ca 162 a venit dinspre 16 Februarie asa ca am avut ocazia sa merg si pana la Magazii. Podul peste calea ferata este bine asfaltat, fara denivelari, la fel si "aleea" pana la Magazii impreuna cu "terminalul" de la capatul autobuzului. Iar la intoarcere, am fost placut surprins sa vad ca Drumul Sabareni a fost asfaltat integral, ca-n palma. Sper sa nu aiba cineva nevoie sa sparga prea curand pe aici. Placutele de statii erau si ele inlocuite.

 


Re: Jalnicul RATB din/inspre Giulesti Gabi23

Foarte bine, acum rămâne datoria călătorilor să plătească și să nu mai vandalizeze autobuzele! Vise, vise, vise... :popa:

 


Re: Jalnicul RATB din/înspre Giulești alchimistul

Deja intru in offtopic, insa cred ca in urmatorii ani vor veni si pe aici dezvoltatori privati si vor construi blocuri de locuinte. Apa curenta si canalizare exista, mai ramane sa aiba cineva curaj sa sparga gheata si vor urma si alti investitori.

 


Re: Jalnicul RATB din/înspre Giulești Gabi23

Minunea unui drum asfaltat și condiții decente, nu a ținut decât aproximativ o lună. Încet, încet, hoții au început să fure ce se poate metalic, iar Distrigaz Sud s-a apucat să gâdile rețeaua de gaz... Iar în zona podului peste CF, deja încep problemele pentru că acolo s-a făcut o cârpeală ieftină, acel pod necesitând reparații serioase. La situația actuală estimez că în maxim 12-18 luni, autobuzele nu vor mai circula până la Magaziile 16 Februarie.

Drumul Sabareni - 12.02.2015.JPG (111.26 KB; downloaded 4181 times)

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421261 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use