MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Discuții diverse despre Metrorex

5445 posts, 1073860 views
 
Go to page:  1  ... 334 335 336 337 338 339 340  ... 389
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții diverse despre Metrorex orex

1 Onor conducerea Metrorex sa initieze demersurile legale de tragere la raspundere potrivit legii, daca informatia e veridica!
2 Pai nu-i o sperietoare pentru sindicat ca nu mai au de unde sa-si ia ozanza? Doar ce mulgeau 75% din incasari, si nu era, chiar asa, o suma modica!
PS
Va mai amintiti ce tambalau a fost cu ”buticurile”, de care te impiedicai la orice colt de strada, care au fost dezafectate la inceputul anilor 2000 in Bucuresti? Mai cu chiu, mai cu vai s-a reusit treaba asta!
In fine, a venit vremea ca si ”bazarul” din subteran sa dispara, dar marota nu-i aceeasi, pe sindicalistii METROREX ii lasa rece ca sunt oameni care raman fara joburi! :yes:
Si sunt de acceasi parere cu a lui @sab, s-au evaporat mecanicii de tren intr-o zi?
Joaca la cacialma. Sa le fie rusine pentru aceasta miniciuna sfruntata, mai cu seama ca daca cutezi si vrei sa te afiliezi lor...trebuie sa ai sustinere financiara ca lumea, conform mercurialului! ;)
”Misto”... titlul!
Comunicat METROREX 25.03.2021.png (431.2 KB; downloaded 2243 times)

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex essco

Imi cer scuze, acum am vazut unde scrie despre greva. Am mutat si am editat mesajul trecut.
https://forum.metrouusor.com/ViewTopic?p ... byPostId

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex aztec

A...vezi că mai este un topic cu greva...

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex orex

Aia nu se poate numi greva, ca nu intruneste conditiile legale pentru un astfel de demers, ci mai degraba sunt niste hachite ale unui matusalemic ”incoronat” ca lider, care-si face inca mendrele (cu sensul de a-si bate joc de cineva)! Sper ca al 32-lea ministru al Transporturilor, numit dupa 89,  cu tot cu interimate, sa puna capat raptului de la Metrorex!

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex reiny2000

Eu as zice ceva despre seful sindicatului. Dar nu vreau sa fiu banat pentru limbaj obscen. As mai spune ceva si despre - hai sa zicem asa - sarmanii  (ce salarii au?) oameni manipulati care belesc (nu este un termen obscen) fasolea in sefie-uri facute intre linii.
De asemeni, as spune ceva si despre autoritati (care?!).  Se confirma - a cata oara? - ca in Romania poti face orice fara sa patesti mai nimic.

Totusi, ma asteptam sa fie un picut mai animat topicul.
Sindicalisti multi pe forum?

@essco nu stiu daca sunt multi pe forum, dar am gasit o perosana care spune ca e din sindicat pe Reddit, in postarea asta. Nu stiu daca ceea ce spune e adevarat, mi-ar placea si mie sa aflu, mai ales detaliile legate de salariile si beneficiile angajatilor.
Screenshot_2021-03-27 overview for Mandelas121.png (71.37 KB; downloaded 1943 times)

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex orex

Terminam odata cu toata galceava asta?
E demonstrat, cu cifre, ca METOREX e ”doamna papadie” mufată la bugetul de stat! Deci...despre ce vorbim?!

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre Metrorex sab

https://mihaicraciun.eu/2021/03/30/metro ... n-londra
Concedierea a cel puțin 1700 de angajați ai Metrorex, dintre care cel puțin 300 de mecanici de metrou
Eliminarea sporurilor și reducerea nivelului salariilor Metrorex la nivelul pieței muncii locale
Modernizarea și repunerea în circulație a celor 15 trenuri IVA aflate în conservare

Daca primele doua pot sa le inteleg (desi nu cred ca se vor intampla vreodata, cel putin a doua ("reducerea salariilor Metrorex la nivelul pietei locale"), pentru ca este greu sa definesti ce inseamna "piata locala", cea de-a treia solicitare nu prea imi dau seama la ce ar folosi ca idee de "rentabilizare". Trecem peste faptul ca tehnic nici nu mai ai cum sa modernizezi ceva de acum 40 ani.
Am vazut ca el spune ca se poate sa folosesti un tren 40 ani si sa-i mai prelungesti durata cu (inca?) 15 ani, dar ma indoiesc serios ca IVA ar putea circula 50 ani in conditii de siguranta. Asta poate fi, eventual, valabil la ceva ce la momentul achizitionarii este "la zi", insa cand s-au construit IVA nu cred ca erau varful tehnicii din acel moment.
Noi le-am folosit cca 30-35 ani, au fost ok, dar cam asta a fost, si-au facut treaba. Se vede si acum pe M3, cand metroul intarzie (venind chiar si la 10 min, cand intervalul ar trebui sa fie 7-8 min), ghici ce vine ? O IVA care abia se târâie... Iar in spatele ei sta blocat un BM2/21 la 1-2min.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex bogdan5ful

Cel mai probabil fac asta intenționar cu punerea în circulație a IVElor și își fac eu singuri ca și companie o defavoare. Să presupunem că toți mecanicii au autorizare(cred că așa îi zice) pe IVE și mai puțini pe BM, ei vor să dea afară mecanici pe care i-or fi pregătit pentru BM pe care să îi dea afară la ambiție să justifice niște costuri.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex Stefan28

Nu există așa ceva. Când ești angajat la început, ești autorizat și pe BM și pe IVA în același timp.
Dacă vrei să ajungi pe M2 (CAF) trebuie să devii simplificat, apoi...

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex alexxd_31

Iar Craciun?
Dupa ce s-a inselat rau in privinta IC2 achizitionate de Astra am inceput sa ii ignor articolele.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex Chev Celios

Voi nu intelegeti un lucru. In ultimi 2-3 ani in Metrorex si la STB se produce o schimbare de generatie. Sunt foarte multi angajati care si la STB si la Metrorex trebuie sa iasa la pensie.  De la Metrorex stiu sigur ca anul trecut s-a dat un examen, iar cei care au luat acel examen inca asteapta sa fie angajati de catre Metrorex, pe diverse pozitii.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre Metrorex sab

Adică dai examen si astepti cu anii?  Iti dai seama cat trebuie sa merite așteptarea..  ;)

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex subway guru

Comunicatul Metrorex de azi
http://www.metrorex.ro/_read685-1

Compania Metrorex avertizeaza, pe aceasta cale, ca termenul acordat pentru eliberarea spatiilor comerciale, care functioneaza ilegal pe domeniul public al statului, expira la miezul noptii.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex orex

In statiile pe care le-am parcurs si astazi (Eroilor si Stefan cel Mare) n-am vazut pe nimeni ca si-ar strange calabalacul, chiar daca, oficial, astazi este deadline-ul! Probabil, se bazeaza pe faptul ca p-aci nu pot fi bagate buldozele! :rofl:

 


Go to page:  1  ... 334 335 336 337 338 339 340  ... 389
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421818 posts in 5255 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use