MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Discuții diverse despre Metrorex

5439 posts, 1068111 views
 
Go to page:  1  ... 320 321 322 323 324 325 326  ... 389
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții diverse despre Metrorex subway guru

Scrie prostii despre Laminorului ceea ce e acelasi lucru din partea matale...
Pe racordul spre LdC in nepretuita dvs intelepciune ne puteti indica amplasamentul optim pentru bretea altul decat cel existent?
:rofl:
Ceea ce refuzi sa intelegi e ca eu ti-am dezvaluit care sunt regulile de buna proiectare din ziua de azi si de maine nu regulile de alaltaieri.
In decurs de jumatate de secol lucrurile inevitabil au mai evoluat...
Ca sa fac o paralela usor de inteles de oricine (mai putin de caposi) cam cate elemente din daciile 1100 si 1300 mai sunt pe daciile de azi, ca sa nu pomenesc de cele de maine si poimaine?
Si daca nu mai e valabil aproape nimic inseamna ca proiectantii de atunci au fost niste tembeli?
Nu, au proiectat exact ceea ce se potrivea la timpul acela...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre Metrorex sab

Ca sa nu aveti impresia ca se intampla doar la noi  :D .
Se intampla si la case mai mari , francezii au luat "la pila" 1300 de peroane :
https://www.thelocal.fr/20140521/new-french-trains-a

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex subway guru

Cum a fost cu pana de curent de azi?

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre Metrorex sab

O chestie haioaasa. Vocea barbateasca prezenta in anunturile de la metrou a inregistrat o copie dupa anuntul guvernului cu "poarta masca"... :D

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex Stefan28

Mă cam bagi în ceață @sab. :lol: . Despre ce voce bărbătească vorbești?  :think:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre Metrorex sab

Scuze, n-am fost foarte explicit. Ma refeream la vocea inregistrata care prezinta anunturile in statii, inclusiv anuntul agramat cu "Urcarea sau coborarea in si din tren a calatorilor care transporta carucioare pentru copii sau a calatorilor in scaune rulante se vor face obligatoriu pe la prima usa in sensul de mers al trenului".
Acum, pe langa anunturile obisnuite, se aude din cand in cand si un anunt  cu"poarta masca", copiat mot-a-mot dupa clipul pe care il vedem zilnic la TV. Nu am inteles de ce au apelat la aceasta metoda si nu au luat pur si simplu coloana sonora a anuntului original.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex Costin

Pasarela de la Berceni are topic dedicat in sub-forumul corespunzator, va rog sa il folositi!

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre Metrorex sab

Ce fac altii cand noi "dormim"...Noi doar 2 statii am reusit cu chiu cu vai...
Opt stații noi de metrou la Sofia/ Premierul Bulgariei a anunţat inaugurarea celei de-a treia magistrale: Prin investiţii uriaşe, în doar 11 ani, lungimea metroului a crescut cu aproape 40 de kilometri
https://www.g4media.ro/darik-opt-statii ... -de-k.html

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex orex

Eram gata gata sa cred asa ceva...
Realitatea  e  mai nuantata!
Ce mi-e 8 km, ce mi-e 40 km? Depinde din ce faci raportatea!
Astia nu au cap limpede cum se gaseste in presa scrisa!
PS
Un lucru mi-a atras atentia.
Ei o sa aiba si cu ce ”Prima și a doua etapă a celui de-al treilea tronson de metrou vor fi deservite de 20 de trenuri de metrou de tip Inspiro și Siemens. În urmă cu aproximativ 5 ani, municipalitatea din Sofia a negociat pentru acestea un preț total de 418 milioane de leva fără TVA, sau aproximativ 20,9 milioane de leva pe tren.”, ca s-au ingrijit din timp!

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre Metrorex sab

Si la noi au negociat din timp. Cu CAF... :D

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex orex

Numai ca a la noi s-a materializat in...”PRAF de stele”, iar ei au defilat cu trailerele ”burdusite”, spre Sofia, inca din 2018, dar, nu cred ca au vârât si batul prin gard! Cred ca, totusi, convoaiele au circulat pe o ruta prin Serbia sa nu ne faca ”sange rau”! Altfel, e mult mai nasol!  :rofl:  :rofl:  :rofl:

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex oc7avian

Astea vopsite în alb sunt uși pentru adăpost tip ALA? (stația Eroilor 1, accesul spre Piața Operei)



 



Re: Discuții diverse despre Metrorex oc7avian

Mulțumesc pentru răspunsul rapid

Mi-am adus aminte despre discuțiile legate de utilitatea în prezent ale acestor ALA în topicul Magistralei M5 și m-am amuzat ieri când am văzut că în partea asta trebuie să tai coșul pentru a închide ușa. Ba aș zice că nici neoanele nu oferă gabarit de închidere  :lol:

 


Go to page:  1  ... 320 321 322 323 324 325 326  ... 389
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421256 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use