MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Discuții diverse despre Metrorex

5439 posts, 1070594 views
 
Go to page:  1  ... 237 238 239 240 241 242 243  ... 389
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii diverse despre Metrorex Costin

Am observat si eu asta si sigur e limitare de viteza pentru ca viteza minima este fix pe o "joanta" ce se aude si zdruncina cam tare.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex punmeister

Posibil. Pe de alta parte, pe joanta de unde incepe curba din tunelul Aviatorilor-Aurel Vlaicu se merge cu viteza normala.
Joantele alea din ambele tunele au aparut dupa ce anul trecut au schimbat linia pe segmentele de curba.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex Costin

Eu am zis "joanta" la modul generic, ca nu este din constructie (cand viteza nu trebuie scazuta) ci doar s-a fisurat linia :roll:

 


Re: Stiri despre proiect shoppy

Toti care ajung pe la noi nu ajung deloc din intamplare, tot lauda cativa colegi mertanele(sa ma scuze daca nu ii retin pe dinfara sau nu stau sa le caut numele, nu trebuie interpretat in vreun fel), Mercedes tocmai livrase Citaro la Londra, un oras racoros si plois, si alea tot luau foc pe acolo, uzina era in pragul falimentului, si top apare Bucurestiul cu o comanda de 1.000, o comanda de marimi istorice nemaintalnita in domeniu; lafel si CAF, calitatea a scazut si orase abonate CAF precum Barcelona incepusera sa ii ia la suturi si sa cumpere altceva, si CAF a fost cam in pragul falimentului, si astia au venit cu spagi si i-am salvat; nu stiu exact cum a stat treaba cu BM dar si astia parca abia deschisesera fabrica si poligon de teste nou-noute langa Lille si cam batea vantu pe acolo(ca era gol nu ca era in nordul Frantei); deci la noi nimic nu este asa, s-au nimerit unii din intamplare sa castige pe bune ca a fost un moment de neatentie al granzilor.

 


Re: Stiri despre proiect cris_m

Întamplator, neintamplator, atata timp cat sunt firme serioase si produsele sunt calificative, sincer chiar nu mai conteaza. :mrgreen:

 


Re: Stiri despre proiect mcosmin

CAF au fost disperati, dovada si cu mita pentru M5.
Oricum sunt convins ca cine castiga trenurile va castiga si semnalizarea, si invers, depinde care licitatie e prima.

De asta nici nu se grabesc. Oricum, in momentul de fata e clar ca Alstom. Daca nu ma insel, tot anul viitor sau peste 2 vine termenul si pentru intretinere.

Ghici cine va castiga seria de 3 licitatii...si ghici cine strange Romania cu usa pe plan extern...

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex faraonul

Saptamana viitoare incepe Adunarea Parlamentara NATO la Bucuresti. La finalul lunii august am scris un mesaj catre Metrorex pe care l-am expediat tuturor persoanelor din conducere. In printscreen-urile de mai jos vedeti continutul mesajului trimis, persoanele care au primit mesajul si raspuns primit din partea Metrorex la petitia mea. Concluzia o trageti si voi, realitatea se vede in teren. Daca in urma acestui eveniment incep sa apara prin presa straina poze cu cersetori sau altele aspecte negative legate de Bucuresti sa nu zica nimeni ca nu i-am anuntat dinainte ce sa faca. Au fost informati toti de la PMB, PS1, Metrorex la Politia locala si MAI. Lucruri de bun simt dar aceeasi atitudine....
Scrisoare catre conducerea Metrorex - 30.8.2017.jpg (143.52 KB; downloaded 2381 times)
Raspuns Metrorex - 18.9.2017.jpg (166.38 KB; downloaded 2380 times)
Mesaje catre conducerea Metrorex- 30.8.2017.jpg (138.46 KB; downloaded 2385 times)

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex Florinds

Frumoasa initiativa, felicitari @faraonul.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex misterr

subway guru wrote:
survola wrote:
Am citit undeva că Siemens se va uni cu Alstom într-o nouă companie gigant europeană - Siemens-Alstom.

Se pare ca e vorba doar de divizia de trenuri de mare viteza, restul nu, e o masura de contracarare fata de furtisagul chinezesc de patente vestice ce le ameninta monopolul...cam asta zic ‘parerile avizate’...
:mrgreen:

Am zis aici ce este:

https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=53&t=1115#p254708

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex punmeister

Limitarea de viteza intre Aurel Vlaicu si Aviatorilor a fost eliminata. Trenurile acum circula normal.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex essco

Poate sa imi explice si mie cineva de ce, cel putin in diminetile zilelor de lucru, in statia Unirii 1 trenurile ajung simultan in gara? Sa nu imi spuneti ca este o coincidenta, pentru ca de ani de zile asta se intampla. Foarte rar am prins sa fie doar un singur tren!
Ce se urmareste prin asta? In afara faptului ca e foarte aglomerat in statie?

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

Unu la mână. Cred că ai vrut să spui stație, nu gară.
Doi la mână. E o pură întâmplare, nu se urmărește nimic.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex mcosmin

Pe M1/3 cadenta e prea mare ca sa stationeze trenuri. Plus ca statia este suficient de spatioasa. Faptul ca lumea se ingramadeste la capatul peroanelor tine de civilizatie.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex essco

Nu cred ca tine de civilizatie. Sunt altele motivele, nu intru in amanunte .

 


Go to page:  1  ... 237 238 239 240 241 242 243  ... 389
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421688 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use