MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Discuții diverse despre Metrorex

5439 posts, 1070771 views
 
Go to page:  1  ... 131 132 133 134 135 136 137  ... 389
 
 

📖 Pagination options
  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex 133 313

Si daca nu te opresti la Victoriei ci vrei sa ajungi la Grozavesti...  :twisted: N-am facut neaparat un versus, ideea este ca eu nu tin minte un interval atat de sitematic prost ever de pe vremea IVA.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Ce imi place noul anunt care se aude prin statii. Suna cam asa :
" Urcarea persoanelor care transporta carucioare pentru copii sau a persoanelor in scaune rulante (!) se vor face obligatoriu pe la prima usa".
Astia de la Metrorex au lipsit la acordul subiectului cu predicatul ?

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex TibiV

Capcanele gramaticii române...

"carucioare pentru copii sau a persoanelor in scaune rulante "

Dacă în loc de "sau" spuneau "şi" ar fi fost acceptabil...

Dar acum, pe bune, de câţi lingvişti are nevoie Mrex ?!....
:lol:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Este mult mai simplu...Corect spui "urcarea se va face". In niciun caz nu spui "urcarea se vor face" :shock: , ca este numai o urcare.
Nu are treaba cu carucioarele si nici cu persoanele, care, intr-adevar, "e" mai multe...
Si nu trebuie sa fie nimeni mare lingvist. Scoala generala, manca-o-ar cainii...

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex TibiV

Am zis acceptabil, nu perfect... :D

Dacă zici "urcarea cărucioarelor şi (urcarea) scaunelor rulante" se poate considera că sunt două operaţiuni distincte...

Dar evident că forma corectă e "se va face"...

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex mcosmin

:shock:  :o

Voi chiar puteti sa distingeti la nivel de prepozitie ce ţipă ala in difuzoare?

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Da, se intelege. Acum depinde si de statie, in unele se aude mai puternic, in altele mai normal.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

Printre picături ( Ca sa fie limpede, am postat poza la topicul : Discutii diverse despre Metrorex )
3-13-2016 8-46-58 PM.png (682.89 KB; downloaded 1995 times)

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex 133 313

Am si uitat ce se facea acolo. A trecut atata timp ca au putrezit si s-au macinat si niste cofraje montate si au ramas niste armaturi nebetonate de la niste grinzi atarnand prin aer.  :lol:

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

Articol ProSport


Pierde România organizarea meciurilor de la CE 2020? Burleanu: "Oferim garanţii nenumărate, dar nu le respectăm!"
Metrorex a anunţat astăzi că linia de metrou ce va lega Gara de Nord de Aeroportul Otopeni va fi gata cel mai devreme în vara anului 2021. În aceste condiţii este greu de crezut că România mai poate organiza meciuri de la Campionatul European din 2020.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex shoppy

Nu are rost sa va ganditi la asta, o sa bage CFR Calatori un Desiro si o sa zica ca e metrou, si gata.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex aztec

Nu..alta denumire
Avem:
Metrou Usor - Tramvai
Metrou -normal
Metrou Greu- CFR.
Putem inventa si Metrou - Zburator..Avion sau Suspendat...
Metrou fara sine cu roti de cauciuc - Cel Mai Usor  si Scurt Metrou....autobuze Mercedes... si cred ca pe astea le bifam sigur sa putem organiza meciurile alea... acum ca avem si acoperis omologat...

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex shoppy

Solutia perfecta, luam garnituri de metrou si le remorcam cu locomotiva la PO Aeoport, sa mai carcoteasca careva ca nu avem metrou la aeroport.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex aztec

Pai.. ii  urcam in tren-Metrou....ce o fi pe linile CF de la Otopeni si ii dam jos la Gara Obor sau Republica...
Si asa ii lasa la fel de aproape ca si metroul de stadion...Plus ca daca ii ducem la Obor pot incapea si mai multe trenuri.
Macar s-ar alege si gara aia cu o vopsea proaspata..
Acum ca ar face cu trenul  de la Otopeni la stadion mai mult ca avionul de la Londra la Bucuresti... gusta si ei specificul local...si le mai spunem si ca metroul va fi gata la anul...si la multi ani.
Altfel, cu metroul...cate si unde ar trebui sa schimbe sa ajunga la stadion? Macar trenul ii duce direct.  :lol:  :lol:  :lol:

 


Go to page:  1  ... 131 132 133 134 135 136 137  ... 389
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421722 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use