MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Discuții diverse despre Metrorex

5439 posts, 1068254 views
 
Go to page:  1  ... 129 130 131 132 133 134 135  ... 389
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii diverse despre Metrorex punmeister

Azi au aparut la Piata Victoriei stickere care sa ii atentioneze de gap. Stickere de acest gen au aparut si pe usile ramelor 1116-2116 Varsovia si 1118-2118 Helsinki.
Piata Victoriei - Sens Berceni
WP_20160206_12_16_53_Pro.jpg (1.08 MB; downloaded 1577 times)
1116-2116 Varsovia, scuzati poza facuta cu ibricul.
WP_20160206_12_25_53_Pro.jpg (1.11 MB; downloaded 1580 times)

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex aztec

Cat de normal e ca atunci cand metroul intra in statie cel ce o conduce sa citeasca ceva foi?

Inteleg ca e pe automat....dar nu trebuie oare sa priveasca in fata si la o adica sa poata frana sau macar claxona si sa faca atent un calator neatent decat sa se uite in foi?
Vazuta de mine azi.. intr-o statie, destul de aglomerata....

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex florin

Nu e normal, din păcate văd destul de des asta.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex punmeister

Si nu citesc doar ziare, am vazut si cativa mecanici care dupa ce dadeau demarajul, imediat stateau pe telefoane.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex aztec

In tunel, treaba lor ( ma rog, nu chiar dar e altceva) insa la intrarea in statie pana la oprire... unde eu zic ca este risc maxim....

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex TibiV

punmeister wrote:
Si nu citesc doar ziare, am vazut si cativa mecanici care dupa ce dadeau demarajul, imediat stateau pe telefoane.


Deci eu ca automobilist cu maxim 5 oameni în "căruță" nu am voie să folosesc mobilul la volan...

Dar cine are "căruță" de 1000 de persoane poate citi ziarul sau poate naviga pe FB pentru că în subteran nu au treabă băieții de la rutieră ?!?!...

Alo, ANPC, lăsaţi "the gap", verificaţi jocurile pe mobil !

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

Nu stiu cum sa interpretez interventia ta...
Nu comparam masina cu sofer cu metroul pe pilot automat.
Deci eu ca automobilist cu maxim 5 oameni în "căruță" nu am voie să folosesc mobilul la volan...

Ba poti sa-l folosesti in voie numai sa nu apesi pe butoane...

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex TibiV

andrei11 wrote:
Nu stiu cum sa interpretez interventia ta...
Nu comparam masina cu sofer cu metroul pe pilot automat..

Cum nu ştii cum să interpretezi ?
Păi eu dacă calc un pieton pentru că mă jucam cu telefonul fac puşcărie, chiar dacă pietonii nu era pe trecere...

Şi ăla cu metroul nu trebuie să fie atent dacă nu se împiedică unul pe peron şi cade în faţa trenului ?
Sau dacă a căzut ceva pe linie şi aruncă trenul în pereţii tunelului ?

Păi dacă pot să nu se uite (că doar "e pe automat")  nu ar fi mai bine să trecem trenurile pe automat, fără mecanici ?
Să vezi ce mult putem reduce costurile...

Pe bune, ei sunt plătiți ca să belească ochii, nu să citească presa şi să se bazeze pe "automat"...

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

Eu stiu ca deja se circula fara mecanic prin Europa si nu numai...

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex TibiV

Exact ..
Dacă se poate fără, de ce să plătim niște FaceBook-ichişti ?
La place FB sau presa, să o facă acasă la ei...
Nu pe banii Metrorex şi ai călătorilor...

Dacă este aşa dificil să facă treaba pentru care sunt plătiți, atunci să plece acasă şi să lase automatele să facă treaba....

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex aztec

Problema nu e in tunel cat se merge pe automat, ma repet,  acolo pericolele sunt minime spre inexistente. Dar macar la intrarea si plecarea din statie trebuie supraveghere.
Ca si la avioane mare parte e pe automat...

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex TibiV

Da, şi la avioane...
Dar nu cred că piloţii ăia citesc ziare sau se joacă pe FB la decolare sau la aterizare...

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex Florinds

Nu cred ca aia au decolari si aterizari la 2 minute, astfel incat sa nu mai aiba nicio emotie. :)
Plus ca nu stiu cat de automatizate sunt.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex mcosmin

Avioanele pot ateriza si decola complet pe pilot automat daca aeroportul are infrastructura necesara.

Avand in vedere ca soferii pot vorbi la telefon cand sunt la volan, cu conditia ca mainile sa nu fie ocupate (de fapt legea nu spune direct ca nu ai voie sa vorbesti, ci ca trebuie sa conduci cu ambele maini), nu vad de ce la mecanici ar fi o problema. Pana la urma au nevoie doar de o mana ca sa actioneze frana de urgenta, iar cand vorbesti la telefon, de obicei nu intri intr-o transa ca sa nu mai vezi peronul si eventualii sinucigasi/adormiti.

Situatii diferite...este discutabila treaba dar cred ca au un statut aparte care le da voie sa faca asa ceva.

 


Go to page:  1  ... 129 130 131 132 133 134 135  ... 389
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421269 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use