MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Discuții diverse despre Metrorex

5439 posts, 1068212 views
 
Go to page:  1  ... 124 125 126 127 128 129 130  ... 389
 
 

📖 Pagination options
  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Statia Cismigiu M5 sab

aztec wrote:
In planurile astea, viitoarea statie Cismigiu ar avea culoar delegatura cu statia Izvor.

Da, da, da...si marmota invelea ciocolata in staniol. Tot in aceste planuri Hasdeu avea peron dreapta, iar tronsonul central era facut in sapatura deschisa. Un plan facut "pe genunchi".
Pe unde ar veni in statia Izvor acest pasaj ? Prin invaluire, pe sub pod si pe sub statia M1, comunicand cu aceasta inspre Parcul Izvor, in bunul nostru obicei ca drumul cel mai bun este cel...ocolit ? ;)
PS. Vezi ca aceea este statia Hasdeu, nu Cismigiu. Si are doar o iesire pe Splai, atat.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

Oricum e un non sens sa faci un culoar de legatura M 5 / M 1 & M 3 la Cismigiu / Izvor, tine de "noaptea mintii". M 5 / M 1& M 3 se vor intâlni bine mersi la Eroilor. Ba eu as face un culoar pe sub Cismigiu, sa ajunga taman la Conservator.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex aztec

Nu prea inteleg ce spui, eu am pus numele din poze...
Acum si poza cu marmota...pardon, cu legatura Izvor.
Acum ai dreptate, eu zic doar cu ce defilam, oficial acum, pana avem alte planuri si vom comenta pe acelea...
Ca altfel pot spune ca vom avea legatura prin statia Izvor 2(Gara de Nord-Progresul) asa cum apare pe alta harta...
Cismigiu-Izvor.JPG (177.67 KB; downloaded 1766 times)

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

Eu spun ca ne inflamam degeaba, schitele acestea  eu "miros" ca se vor schimba foarte mult până in momentul in care se vor apuca de traseu...nici nu e clar cand se vor apuca, daca se vor apuca prea curand...

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex aztec

extras de aici..nu stiu daca foloseste, dar poate ajuta,..in viitor.
Asta ar fi din 2015
http://www.infratrans.ro/prezentari/201...TROREX.pdf
m5.JPG (124.49 KB; downloaded 1798 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Ideea in sine nu este rea, chiar daca avem corespondenta la Eroilor. Problema este ca nu inteleg cum ar putea sa vina pasajul acela pe sub picioarele podului actual si pe sub Dambovita, avand in vedere ca statia Izvor este cu un perete in albia actuala a raului. Ar trebui ca acel pasaj sa se duca la o adancime apreciabila sa  nu afecteze podul, dar daca noi nu am vrut sa subtraversam cu TBM-ul podul de la Eroilor-Opera, imi este greu sa cred ca vorm subtraversa podul Izvor. A, daca vorbim de o demolare a podului, si construirea unui pasaj cu un pod deasupra lui (daca este posbil tehnic), DA....
aztec wrote:
Ca altfel pot spune ca vom avea legatura prin statia Izvor 2(Gara de Nord-Progresul) asa cum apare pe alta harta...

Problema este ca M4 va trece pe la podul Hasdeu pe actuala diametrala N-S si nu va avea lagatura cu M1/M3, nu mai trece pe la Izvor.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

Am citit documentul, ăştia sunt mai rau decat la nr.9. Sunt in libertate. Mai ales la "dezvoltarea pana in 2030". Acelasi plan daca stau sa ma gandesc era dat ca sigur ca fiind functional in 2020. Cred ca sab ne poatre ajuta pentru data in care a aparut fix aceeasi schema cu implementare in 2020.
Repet, nu inteleg la ce ne trebuie legatura pietonala Cismigiu - Izvor. Cui foloseste ? Pana ce parcurgi intreaga distanta pe jos, ajungi la Eroilor unde mai mananci si o merdenea pana ce faci schimbul, iar tu pe jos nici nu ajungi de la Izvor la Cismigiu ( sau viceversa ).

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex aztec

Pot eu sa va contrazic?
Eu arat doar ce au prevazut ei. Si banuiesc ca s-au gandit bine la asta, nu doar carioca pe hartie.
Care mai sunt planurile actuale,..altcineva stie.
Ca si statia de la Universitate au tot planuit sa fie ori la statui ori la Min. Agriculturii.
Cea mai recenta varianta de care am auzit e la statui.
Dar cum pe santiere pana azi a fost vacanta de Craciun...discutam si noi istorii si planuri de viitor indepartat.
Ca astea recente....

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Pasajul acela era gandit, cred, in ipoteza ca M4 trecea pe la Izvor. Daca statia M4 era sub parc, trebuia sa ajungi cumva de la M4 la M5. Daca statia M4 era in zona Liceului Lazar, trebuia sa ajungi de la M4 la M1/M3.
Intre timp au rezolvat "romaneste" problema dificila a acelui pasaj pietonal. Nu se mai face. M4 trece pe la Hasdeu si nu va avea legatura cu M1/M3. Este mai ieftin. Si mai simplu...Nu si pentru amaratul de calator, care vrea sa schimbe M3 cu M4. Punct si de la capat...

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

Statia de al Universitate niciodata nu s-a pus problema sa fie la Ministerul Agriculturii. A spus Guru din prima ca nu incape in  latime.
Sunt de aceeasi parere cu ce a spus sab  mai sus.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex aztec

Ne lamureste poate... Guru...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Da, s-a pus problema, Pentru ca pasajul pietonal va fi extrem de chinuit in varianta actuala cu statia M5 la statui. Din pacate si p'asta au rezolvat-o romaneste. Au studiat si, ce sa vezi... Surprize surprize....Nu incape.
Ca atare ne vom chinui "putin" cand schimbam M5 cu M2. Cred ca putin mai mult ca la Unirii.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

Ti-am spus chiar mai sus, a spus chiar Guru ca la minister nu incapea statia in latime, ce, crezi ca a doua oara o sa spuna altceva ?

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Cred ca, totusi, lungimea este problema, nu latimea. Asta pentru ca nu vrem sa facem si noi o data lucrurile corect. Sa daramam pasajul pietonal si sa-l refacem deasupra unei statii M5 situate pe centrul intersectiei. Dar este mai greu...Si mai scump.

 


Go to page:  1  ... 124 125 126 127 128 129 130  ... 389
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421266 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use