MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Discuții diverse despre Metrorex

5439 posts, 1068399 views
 
Go to page:  1  ... 123 124 125 126 127 128 129  ... 389
 
 

📖 Pagination options
  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Trenurile CAF sab

punmeister wrote:
Ideal pentru M2, ar fi trenuri ca-n Asia, cu muuulte bare de susținere și mânere.:

Pai CAF-urile au adus un progres in aceasta privinta. Parerea mea este chiar ca am cazut in extrema cealalta si s-a cam exagerat cu "infloriturile" de pe barele din dreptul usilor.
Intr-adevar, modelul asiatic pare mai bine gandit, nu are atatea inflorituri . In plus, exista bara si manere pe centru. La noi nu si de ce sa te tii daca esti pe centrul culoarului. Probabil ca s- a considerat ca romanul este inalt si da cu capul de o eventuala bara pe centrul culoarului.  Sau ca nu este asa aglomeratie...Asa ca nu s- a prevazut. Dar asta nu inseamna ca romanul nu se inghesuie si pe centru.Asta daca il lasa celalalt roman, care se posteaza la usa, sa coboare el primul...
P.S. S-ar putea ca modelul din poza sa fie mai lat si de aceea sa fi pus bara cu manere pe mijloc. Insa si la noi ar fi utila...

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex punmeister

Eu am dat doar un exemplu, nu cred că Metrorex ar opta pentru un astfel de interior (cel puțin, așa cred, că Metrorex e în stare de orice).  :twisted:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Tocmai, ca ai dat un exemplu foarte bun, un astfel de design ar fi mult mai util ca cel actual de la CAF-uri :
- Barele alea inflorite exagerat pe mijloc la CAF, precum barele "concave" de la scaune  mai mult incurca decat ajuta.
- O bara sus pe mijloc ar ajuta, pentru ca acum ca ai de de sa te tii daca esti acolo.
Daca retin bine, primele modele de IVA aveau acea bara pe centru, de-a lungul culoarului dintre scaune, ba chiar aveau si "manere".  Daca ei (Metrorex) s-au gandit ca intr-un metrou "modern" or sa fie doar 4 randuri de oameni (2 pe scaune si 2 in picioare) se vede traba ca nu calatoresc cu metroul.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex punmeister

Ia să privim interiorul viitoarelor rame Movia C30 din Stockholm, în locul barei înflorite din mijloc aș prefera o bară normală la mijloc cu o bară inelară, cine știe poate prevăzută și cu niște mânere.
Păi lipsurile pe care le au BM-urile din prima serie se datorează unor deștepti care au întocmit caietul de sarcini care merg în Mertzanele lor de lux cumpărate din șpăgi  :twisted:  și care nu au mers măcar o zi cu trenul galben fără cai și Metrorex că au acceptat respectivul caiet de sarcini.
cq5dam.web.750.750.jpeg (62.06 KB; downloaded 1974 times)

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

Eu nu ajung la inelara aia.  :twisted:

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex 133 313

punmeister wrote:
[...]și Metrorex că au acceptat respectivul caiet de sarcini.

Valeu... i-auzi, Metrorex e deja o victima si n-am aflat io.  :lol:  Pai in cazul asta cum este cu victimele stim... hai cu denuntul!  :twisted:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Pai da, tu platesti pe cineva, in speta un consultant (daca nu esti in stare singur), sa-ti faca un caiet de sarcini. Iar daca il accepti fara sa-ti pui neuronul stingher la contributie, este vina ta...
punmeister wrote:
Păi lipsurile pe care le au BM-urile din prima serie se datorează unor deștepti care au întocmit caietul de sarcini

Ai dreptate, se mai greseste...insa, cum spuneau stramosii nostri "Errare humanum est, perseverare diabolicum".
Bine ca la transa a doua au pus afisaj...ca asta era marea problema. In plus au adaugat doua bare la fiecare usa si una la scaune, parca... Dar unde era absolut necesar, nu s-au obosit...Deci foarte bun consultantul, a ghicit el ca este o problema cu barele, dar nu a stiut exact unde sunt necesare. Sau costau prea mult barele respective si nu ni le permiteam ;)

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex subway guru

Consultantul sfatuieste, beneficiarul...decide!
:ugeek:
E ca la carciuma, cine plateste...comanda muzica!
:lol:  :lol:  :lol:

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  


Statia Cismigiu M5 aztec

Sa continuam sa ...visam.
Avem statia Cismigiu.
Momentan planurile din PUZ-um M5 din 2009, ca altele sunt inca asteptate ...., si chiar daca am avea, pana la implementare se vor fi modificat de cateva ori pana atunci.
In planurile astea, viitoarea statie Cismigiu ar avea culoar delegatura cu statia Izvor.
Cismigiu12.jpg (1.6 MB; downloaded 1755 times)

 


Statia Hasdeu M5 aztec

Planul statiei asa cum apare in PUZ-ul din 2009
hasdeu 12.jpg (1.38 MB; downloaded 1761 times)

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex subway guru

133 313 wrote:
Malpraxis.

Malpraxis e doar atunci cand consultantul nu pune la dispozitia beneficiarului toate informatiile si analizele relevante pentru luarea unei decizii corecte 'in cunostinta de cauza'!
:ugeek:
Nu prea le ai cu codul deontologic al activitatilor de consultanta...
:twisted:

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex 133 313

Toate informatiile si analizele relevante considerate de el astfel?  :twisted: Da... daca e subiectivism la mijloc nu-i malpaxis, corect. E mai nasol.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex subway guru

Subiectivismul e doar al ''outsiderilor' neinformati...complet!
Care-si permit sa divagheze si sa derapeze...nepedepsiti!
;)
Malpraxis e si atunci cand ii 'canti in struna' beneficiarului fara argumente solide...si-l bagi in ceata si-l impingi sa ia decizii gresite...e cu 'dus si intors'!
:mrgreen:
E o meserie grea, toti isi doresc doar yesmani care sa-i laude ca ei sunt cei mai dastepti si mai frumosi desi sunt destul de departe de a indeplini criteriile de minima...calificare!
:bere:

 


Go to page:  1  ... 123 124 125 126 127 128 129  ... 389
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421301 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use