MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM4 Străulești - Gara de Nord - Gara ProgresulM4 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Știri și articole din presă

804 posts, 225046 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 58
 
 

📖 Pagination options

Re: Stiri despre proiect argos

Excelent material! Trec foarte des pe langa statiile in lucru, si mereu ma intrebam cum e "inauntru".  Acum, dupa ce am vazut fotografiile,... ma simt de parca chiar as fi vizitat live santierele.
Sunt momente din ce in ce mai dese in care sunt mandru ca sunt membru al acestui forum!

 


Re: Stiri despre proiect bercenicity

Ca raspuns la RFC-ul lui sguru:

La capitolu' infrastructura arata bine. Ma bucur ca n-au mai pus gresie lunecoasa. Viciile (gen infiltratii de apa), daca exista, oricum o sa se vada dupa mai mult (sau mai putin) timp.

Capitolu' exploatare e mai interesant totusi: asteptam sa vedem (in teste?) cum o sa invarta in mod elegant trenurile pe linii cat sa dea o frecventa decenta si o calatorie fara transbordare.

P.S. Cam care sunt limitele de viteza pe tronson (1 Mai - Parc Bazilescu, inclusiv zona Carpati - subtraversarea apeductelor)?

 


Re: Stiri despre proiect andrei11

Frecventa o sa fie ca si pana acum, super decenta si stai linistit ca nu o sa faci nici o transbordare pe nicaieri. Vad ca schema de circulatie nu mai exista pe forum. Cat de curand o sa o mai pun odata.

 


Re: Stiri despre proiect bercenicity

Asa scheme de circulatie pot sa calculez si eu. Ma gandeam la ceva concret, "de la sursa"

 



  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stiri despre proiect sab

Abia astept sa vad indicatoarele de la peron, identice la ambele linii si cu sageti in ambele directii, ceea ce va conduce la o buna orientare a calatorilor. Si oare vor mai exista statii cu negru (care urmeaza) si statii cu gri (care au trecut)  pe afisajul din cele doua statii (sau macar la Pajura)?  Sau vom avea un alt tip de afisaj acolo, unul provizoriu, pana la prelungirea liniei peste vreo 10-20 ani ? :lol:
Asta daca se va circula pe ambele fire... Daca se va utiliza un singur fir lucrurile vor fi putin mai simple in ceea ce priveste afisajul...
Si sper ca tencuiala aia simpla de pe tavan (deasupra liniei) la Bazilescu sa fie mai rezistenta in timp decat cea de la NG peronul 3.

 


Re: Stiri despre proiect subway guru

Ceea ce refuzi tu mereu sa iei in considerare e ca 'bucuresteanul' e un animal domestic cu un IQ ridicat si 'extrem de adaptabil'...care nu se uita 'neam' la 'indicatoare', pt ca 'stie' totul 'din proprie experientza'...la fel ca 'maidanezii de cartier' ce traverseaza 'pe zebra' fara sa-i 'indrume' nimeni...
Problema e doar cu 'provincialii' si 'turistii'...niste amaratzi de 'minoritari'...daca nu le place 'la noi acasa' n-au decat sa emigreze... :lol:  :lol:  :lol:

Glumesc, bineintzeles...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stiri despre proiect sab

Da, si acestia  "fara experienta ",in statiile Pajula si 1 Mai, ii vor intreba pe ceilalti , care deja s-au "adaptat":
- De la ce peron iau metroul spre Basarab?
- Pai nu stiu, fie din stanga, fie din dreapta, depinde...
Daca metroul vine la linia 2 si vine din dreapta inseamna ca merge la Bazilescu, daca vine din stanga merge la Basarab.
Daca metroul vine la linia1  si "se iveste" din dreapta merge la Basarab, altfel merge la Bazilescu... Simplu, nu ? ;)
Sau si mai simplu, se anunta prin "statie"..."Trenul care soseste in statie la linia 2 circula in directia GdN2, iar cel care soseste la linia 1 circula in directia Bazilescu", moment in care incepi sa te uiti in stanga si in dreapta, pe sus si pe jos, care este linia 2 si care este linia 1. Insa probabil ca le vor "sincroniza" asa bine, ca nu se va nimeri sa soseasca doua metrouri simultan in aceeasi statie, ca sa nu incurce lumea.
Ramane doar varianta sa te uiti la monitoare, dar asa cum spui tu...cine se uita la afisaje ??
La Eroilor dupa 30 ani de exploatare, inca mai vad calatori care atunci cand se anunta ca "Primul tren in directia Unirii pleaca de la linia 1", sar "ca arsi" din metroul de AS si se reped in cel de Republica. Ghinion...  Asta apropo de bucuresteanul adaptat.. ;)

Nu ar fi mai simplu sa se circule pe ambele linii in ambele sensuri pe toata lungimea GdN2-Bazilescu? Macar sa stim un lucru.. Mama lui de macaz...:lol:
PS. Daca din studii "stiintifice" s-a dovedit fara tagada ca nu este nevoie de indicatoare, de ce mai aruncam bani sa montam un sistem nou ? :shock:

 


Re: Stiri despre proiect subway guru

Ca sa ne primeasca-n Schengen!!! :lol:  :lol:  :lol:
Glumesc din nou, bineintzeles...
P.S.
Lasa-l in mama lui de macaz 'inutil', guvernoiu' a aprobat deja ca mergem cu toata viteza inainte spre capat...
Cand apare HG in monitorul oficial, punem 'textul'... ;)

 


Re: Stiri despre proiect andrei11

Nu, ca te incurci la Basarab. O sa vezi ca nu e asa de complicat, nu-ti trebuie nici o linie 1 , nici o linie 2, daca apare dintr-un loc metroul ( la Pajura sau 1 Mai ) o ia spre Bazilescu, daca apare din partea cealalta o ia spre Basarab. Luminile rosii inseamna ca este "fundul" trenului, luminile albe inseamna ca e fata trenului  ( chestia cu luminile pentru cei care "alearga" dupa tren ).
Apropo de incurcaturi, inca nu stiu de ce asa de multa lume prefera "pasarela" de la Victoriei ( M 2 ), am cascat de mai multe ori gura acolo, si dupa pasarela se duc la M 1, nicigand la merdenele sau la WC. Sau invers, de la M 1 urca / coboara pasarela si se duc spre Pipera. Parca o vad pe Domix intervenind si spunandu-ne ca bucurestenii au o atractie irezistibila spre forme de BDSM - modern  :lol: Asta ca e week end prelungit si ca ( inca ) nu se inaugureaza Podul Basarab.  :geek:
subway guru wrote:
Lasa-l in mama lui de macaz 'inutil', guvernoiu' a aprobat deja ca mergem cu toata viteza inainte spre capat...

Imi pare rau, dar asta-i bluf sigur, iti dau la exemple cu duiumul de investitii facute pe diverse surse de imprumut "infailibile" ambandonate sau intarziate cu lunile / anii / deceniile.
Asa cum mi-am impus ma abtin deocamdata de la comentarii, dar :
- Avand in vedere experienta Basarabului nu cred ca metroul va circula la Bazilescu in 1 Iulie. Evident ca vom circula cu el anul asta, dar nu in 1 Iulie. Mi-am schimbat si semnatura, dupa cum ai observat, "sperăm" ca va circula de 1 Iulie.
- Parca trebuia sa ajung la Constanta pe autostrada vara asta... si nu cred ca m-am inselat.
Ca sa inchei si promit ca pentru o luna de zile nu mai dezvolt subiectul, Laminorului / Strand la ora actuala este o utopie si asa va fi vreo 30 ani de acum in colo. Noi nu suntem in stare sa facem o magistrala de metrou ca lumea si vrem sa construim 3 in paralel ???

 


Re: Stiri despre proiect subway guru

Problema cu 'maidanezii de cartier' e ca vor continua sa traverseze 'zebra' si dupa ce aceasta s-a desfiintzat...
Asta-i viatza, cf Dl. Pavlov, ala cu 'reflexele conditionate'...
P.S.
'Fosta' statie Pajura se va numi 'oficial' Jiului...pe 'surse'... ;)

 


Re: Stiri despre proiect BuGabriel

Lasă că și eu eram masochist și tocmai acum vreo 4-5 luni am aflat de scările rulante când am mers cu niște colegi care m-au iluminat   :o

 


Re: Stiri despre proiect subway guru

'Ungurii' nu se pun la socoteala, n-au 'placutze bilingve' deci n-au cum sa se incurce... :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 58
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M4 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420785 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use