Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiProiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonate

 

Topic: Pasaj & Parcare Pta C. de Gaulle (2011-ABANDONAT IN 2013)

272 posts, 80229 views
 
Go to page:  1  ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 
 

📖 Pagination options
Re: Pasaj & Parcare Pta Charles de Gaulle (2011-2012) unulpeaici

Asa se numeste strandul aflat intre stadionul de rugby sau mai exact Complexul sportiv Iolanda Balas Soter si Piata Presei Libere ,strand aflat in paragina,motivul fiind rechinii imobiliari care urmaresc acel teren.

 


Re: Pasaj & Parcare Pta Charles de Gaulle (2011-2012) nokia2110

Ştrandul nu se mai află în paragină. A fost demolat complet şi înlocuit cu o kithchosenie modernă care te face să borăşti :evil:
Deh, le era greu să-l refacă în forma originală. B.t.w., înainte de comunism ştrandul se numea Kiseleff. A fost deschis pe S 6 iul. 1929. Era conceput de Marcel Iancu (arhitetc român-evreu - în 1946 a plecat în Israel). Iniţial avea doar 2 bazine... pe urmă au fost făcute mai multe (în anii '50 existau deja mai multe).

 



Re: Pasaj & Parcare Pta Charles de Gaulle (2011-2013) francezu72

OMG :o  o sa fie distrus bulevardul  :cry:

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj & Parcare Pta Charles de Gaulle (2011-2013) Dr2005

Şi o să pompeze trafic înspre Victoriei... cine aprobă aşa ceva ori e numit politic, ori gândeşte cu posteriorul, ori ambele.

 


Re: Pasaj & Parcare Pta Charles de Gaulle (2011-2013) survola

Cum o să fie distrus? Apar rampele de coborâre pe la câteva sute de metri de Piață, care sunt apoi strecurate subteran printre intrările actuale la metrou și intrările viitoare in pasajul pietonal.
Trafic imens este și acum, și nu văd de unde ar mai putea veni ceva suplimentar. Semaforul de la statuia Aviatorilor va rămâne, deci traficul se oprește întâi acolo.
Pentru mine, principala consecință va fi reonrientarea spre N. Caranfil pentru ieșirea spre DN1: oamenii nu vor mai sta la semafor să facă stânga către Arcul de Triumf și spre alte câteva semafoare până la PPL, ci se vor repezi înainte, prin noul pasaj, spre vestita intersecție Caranfil-Pipera.
Dar până atunci sper să fie cumva sistematizată și aceasta, sau poate vedem gata pasajul de la Șos Nordului - Elena Văcărescu...

 


Re: Pasaj & Parcare Pta Charles de Gaulle (2011-2013) alex1968

Ar fi ceva "briliant" construirea SIMULTANA a celor 2 pasaje, PPL si Elena Vacarescu-Sos. Nordului si atunci s-ar rezolva cred fluenta traficului, si evident cu finalizarea A3 si obligatoriu a pasajului Petricani. Dar deja vorbesc de SF-uri.

 


Re: Pasaj & Parcare Pta Charles de Gaulle (2011-2013) Nightwolf

Moama ce serpuieli prin subteran... si mai mult ca sigur ca nu se face cu TBM ci cu sapatura ... ehehhe....

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj & Parcare Pta Charles de Gaulle (2011-2013) Utilizator anonim

Au aparut niste instalatii de sondare a solului.

 



Re: Pasaj & Parcare Pta Charles de Gaulle (2011-2013) telvanni

Utilizator anonim wrote:
Au aparut niste instalatii de sondare a solului.


AM intrebat un nene ce "opera" cu ele si mi-a spus sec: E PRENTRU METROU

 



Re: Pasaj & Parcare Pta Charles de Gaulle (2011-2013) Nightwolf

Rahat ... si eu care speram ...

 


Re: Pasaj & Parcare Pta Charles de Gaulle (2011-2013) fbsoft

Am si eu o intrebare ... Nu mai tin minte... S'au atribuit banii pentru acest proiect ? Caci stiam ca parca nu se atribuise nimic pentru acest proiect...

 


Go to page:  1  ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Proiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonate  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421289 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use