Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Cartierul Rahova

195 posts, 71427 views
 
Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14
 
 

📖 Pagination options
Re: Cartierul Rahova DanCld

Nu foarte des sectorul 5 apare mentionat in alte locuri decat in tabloide; uite ca a aparut si o carte care isi propune sa prezinte acest areal intr-o perspectiva istorica, incepand la aparitia primilor germeni de urbanizare pe malurile Dambovitei.



Am cumparat aceasta carte de la targul Gaudeamus ca urmare a recomandarii venite de la simplybucharest; autorul este istoric, doctorand in domeniul "geografie umana". Cartea pare mai degraba un sumar al lucrarii sale de doctorat, din nefericire cu o consistenta destul de neuniforma si cu anumite detalii trecute prea rapid cu vederea sau chiar deloc mentionate.

Ca idee se urmareste evolutia in timp a arealului numit "podul calicilor", o zona in care erau "cazati" si fortati sa traiasca dupa anumite reguli invalizii, cei nascuti cu diverse handicapuri, bolnavii incurabili, alienatii sau pur si simplu marginalizatii social din diverse motive (gen aurolacii din zilele noastre). Evolutia orasului i-a impins pe acestia din zona actuala a Palatului de Justitie catre periferii, in final "casta" lor fiind desfiintata de jure in timpul lui Constantin Brancoveanu. De facto s-au raspandit prin tot orasul :lol:  Din pacate cartea e axata mult prea mult pe aceste aspecte istorice, epoca moderna fiind descrisa doar pe "repede inainte", accentul fiind pus mai degraba pe dezvoltarea orasului in sensul asanarii mahalalelor ultraperiferice prin diversele lucrari publice gen pavare de strazi, iluminat public, constructie de scoli etc.

As fi vrut sa citesc mai multe de exemplu despre ce a lasat in urma boierul Bragadiru; fabrica de bere sa zicem ca e un obiectiv industrial care a fost, s-a inchis si mai sunt doar zidurile din ea insa palatul si anexele constituie un centru cultural, o "casa de cultura a sindicatelor" avant la lettre, parte din mostenirea noastra culturala. De asemenea in carte nu e tratata deloc alterarea spatiului urban din comunism; poate nu despre demolari era de vorbit insa mi-ar fi placut sa se insiste mai mult pe subiectul migratiilor si relocarilor de populatie sau a tentativelor de reintegrare sociala a "calicilor moderni", gesturi care au compromis cu adevarat anumite areale urbane (gen piata de flori). Dar asta e, poate intr-o editie revizuita si adaugita...

 


Re: Cartierul Rahova subway guru

Mircea G wrote:
Multumesc .
Nu cunosc acest amanunte dar mai mult ca sigur este lucrarea PS 5 . Daca stie cineva alte amanunte politice , sa spuna .

Asa cum ti-am spus, intrebarea mea era absolut 'nevinovata'...
M-ai facut 'curios' si am incercat sa vad daca gasesc ceva pe e-Licitatie, cine e constructorul, cine e consultantul, caracteristicile lucrarii (diametru, lungime) cat costa, cat dureaza, etc...si ar fi trebuit sa se gaseasca pe acolo vre-o urma, ca e lucrare publica...
Dar la S5 nu apar decat lucrari de reabilitare termica...licitate ori atribuite...
De aia am intrebat (sau mai bine zis mi-am dat cu presupusul...)
Pe Vanghelica, e stiut ca nu-l am la inima...dar nici asa...sa-l critic fara motiv...ca doar suntem oameni seriosi si onesti...am destule motive bine intemeiate de 'critica', nu mai trebuie 'inventate' si altele...si mai ales nu daca face si el o fapta buna prin sector...
Daca afli amanunte, spune-ne!
P.S
Scula nemtzeasca de sapat e Herrenknecht, aceeasi marca (foarte buna) cu viitoarele TBM-uri de pe M5.
Tehnologia asta de pipe-jacking am folosit-o si noi in diverse situatii la metrou, inca de prin anii '70, dar de regula la dimensiuni ceva mai mari... fara sapare mecanizata in front...
Cu tevi metalice 'infipte' s-au executat atat pasajul pietonal Basarab cat si subtraversarea apeductelor de la PodConstanta...

 


Re: Cartierul Rahova ionescu63

Din ce stiam eu, cu tehnologia de la M5, dar la un diametru ceva mai mare, ar trebui sa se faca si pasajul subteran de la PPL.

 


Re: Cartierul Rahova subway guru

Mai degraba 'suspandata-ingropata' sau strapungerea Uranus (ca sa ramanem in cartier...)

 


Re: Cartierul Rahova Dominatrix

subway guru wrote:
M-ai facut 'curios' si am incercat sa vad daca gasesc ceva pe e-Licitatie, cine e constructorul, cine e consultantul, caracteristicile lucrarii (diametru, lungime) cat costa, cat dureaza, etc...si ar fi trebuit sa se gaseasca pe acolo vre-o urma, ca e lucrare publica...
Dar la S5 nu apar decat lucrari de reabilitare termica...licitate ori atribuite...
N-ai cautat cu atentie :P
Anunt de participare 88315/13.10.2009
Anunt de atribuire 74955/31.12.2009
Imposibil sa nu gasesti detalii in SEAP. Dar caietul de sarcini mai mult ca sigur nu mai e disponibil...
MirceaG are dreptate, e lucrarea sectorului "care este", nu a PMB...Si intr-adevar in contract mai este prinsa doar strada Dantelei, nu si strada Ghidigeni.

 


Re: Cartierul Rahova subway guru

Dominatrix wrote:
N-ai cautat cu atentie :P
Anunt de participare 88315/13.10.2009
Anunt de atribuire 74955/31.12.2009

Ba am cautat dar 'cu prea mare atentie'  ;)  lucrarea e licitata nu de PS5 ci de ADP5...

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Cartierul Rahova Mircea G

subway guru wrote:
Ba am cautat dar 'cu prea mare atentie'  ;)  lucrarea e licitata nu de PS5 ci de ADP5...

Nu cunosc eu bine care ar fi diferenta ...deci , care este ???

 


Re: Cartierul Rahova subway guru

Diferenta e ca daca dai cautare pentru licitatiile primariei sector 5 nu obtii licitatiile puse de adp...
Oricum, la prima lectura apar lucruri 'amuzante' ce suna din nou a 'manele' marca Vanghelica...dar pt ca nu vreau sa 'bruiem' stirile interesante despre lucrare, am sa ti le spun doar tie 'in particoler'...
Toate cele bune!
Si tine-ne la curent cu ceea ce se intampla 'in teren'...

 


Re: Cartierul Rahova Dominatrix

Un nou mall cu terenuri de sport și parc pe acoperiș, în Sectorul 5. VEZI IMAGINI

http://b365.ro/news/complex ... i-imagini/

 


Re: Cartierul Rahova DanCld

Detaliul cu spatiile verzi de pe acoperis il voi lua ca o mostra de umor involuntar. In orice caz sa nu uitam ca vorbim de un camp care a stat gol 5 ani de zile si de o companie care se afla in proprietatea celebrului Iancu-puscarie de la Timisoara. Dupa cimitir si mall am putea sa ne asteptam si la ridicarea vreunui penitenciar, prima puscarie privata din Romania  :lol:

 


Re: Cartierul Rahova mihai_tomaro

ceva noutati din zona?

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Cartierul Rahova Mircea G

mihai_tomaro wrote:
ceva noutati din zona?

Din care zona , mai precis ?

 


Re: Cartierul Rahova DanCld

Absolut nimic notabil de cel putin 2 luni; pe Trafic Greu a trecut febra nivelarilor si demolarilor ultimelor hale sau pavilioane administrative, gunoiul se strange din cand in cand si cat sa nu ne sufoce la modul propriu, RATB-ul repara linii de tramvai noaptea, tot noaptea dispar copertine de la statiile de tramvai (care au avut asa ceva vreodata).

A, si pe 3-4 ianuarie a venit plicul cu impozitele de dat la primarie la Vanghelie, evident cu o scrisorica metaforico-agramata. Sper sa o fi scris-o el personal, altfel mi se face un pic teama legat de calitatea resursei umane din primarie  :twisted:

Oricum, ti se pare ceva demn de mentionat?  :lol:

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Cartierul Rahova Mircea G

Nu inteleg ce are " scrisorica " din pct de vedere literar , dar  pt nemultumiti , penultima fraza rezolva tot .
De ! Primarie cu buget mic , cel mai mic , si ambitii mari .

 


Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use