De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Să scriem corect româneşte!

670 posts, 177425 views
 
Go to page:  1  ... 17 18 19 20 21 22 23  ... 48
 
 

📖 Pagination options
Re: Autobuzele Volvo/Hess cris_m

ADK wrote:
YYZ a stat (dacă încă nu stă) pe dreapta ”datorită” lunetei sparte. :roll:

viewtopic.php?f=92&t=4459&p=296376#p296281

"Datorita" sau "din cauza"?... aceasta este intrebarea  :ugeek:

 


Re: Vehicule produse la Rocar (Tudor Vladimirescu/Autobuzul) TibiV

@ADK...

”Promit să fac numai lucruri bune”.
numai=doar lucruri bune. Un singur cuvant.

”Promit să nu mai fac o altă postare” .
nu mai fac=nu voi mai (face). Doua cuvinte.

Nu mai am bani sa cumpar un palton, imi ajung sa cumpar numai un sacou....

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele Volvo/Hess ADK

Ghilimelele ce rol au? normal că din cauza... lunetei, care apropo s-a spart în garaj din prostia unui șofer. :evil: :roll:

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Vehicule produse la Rocar (Tudor Vladimirescu/Autobuzul) ADK

Am înțeles, era singura mea nedumerire din toată gramatica. :lol:

 


Re: Autobuzele Volvo/Hess Victor92

Colegul meu a vrut sa fie putin subtil cu tine, dar se pare ca nu ai inteles mesajul.
Se utilizeaza in urmatoarele cazuri:
- datorita - prepozitie utilizata cu sensul de a multumi;
- din cauza - locutiune preopozitionala - se transmit efecte negative desfasurate.

Te las acum pe tine sa intelegi cum trebuia formulata postarea ta.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Să scriem corect româneşte! ADK

Eu am înțeles, dar cred că unii dintre voi n-ați înțeles rostul ghilimelelor că am zis în mod ironic. :roll: Înfine, las-o baltă.

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

Aici evident că ai dreptate...

 


Re: Să scriem corect româneşte! Victor92

In fine, mergem inainte ...

 


Re: Să scriem corect româneşte! SPA29

ADK wrote:
Dar răspundem cu problema taxiurilor, ele de ce nu au geam de securitate ? De ce nu sunt agresați șoferii
O parte din răspunsul meu mi l-ai furat Tom :), deșii au existat și taximetriști jefuiți, tâlhăriți, înjunghiați, duși pe câmp etc :roll: :? Plecai de acasă și nu știi dacă te mai întorceai. Un caz comic a fost cu un șofer de taxi care a fost obligat de o femeie să întrețină relații intime cu ea, acesta a refuzat și vă dați seama ce s-a întâmplat pe urmă. :roll:
Deșii sunt șofer, am clienții mei (nu de taxi, nici nu mi-aș dori vreodată din cauza eventualilor clienți doar pe față serioși) care-mi sunt ca niște prieteni. În primul rând cu taxiul nu se circulă decât ocazional (părerea mea), la o nevoie mare sau din criză de timp. Nu știu cât de des ar merge un om obișnuit cu taxiul, față de cât ar merge cu un autobuz din cauza tarifului zic eu (2 lei dai la autobuz, pe când la taxi e vreo 2 lei/km, iar noaptea e mai scump).
În mijloaele de trasnsport există și spiritul de turmă al unor cetățeni și posilbilitatea ca agresorii să fie într'un grup mai mare, iar orice mijloc de transport nu poate dispărea de acolo repede ca taxiul în caz de ceva

În Berceni dacă circulați, poate ați observat cum mereu sunt în troleibuze diverse găști și când se întâmplă ceva, bineînțeles că în nici-un caz șoferul n-are dreptate... doar călătorul ”supărat” cu nici 1,30 lei achitați venit tocmai de la Unirii.
În afară de asta, același taxi să mai treacă pe acolo a doua oară prea curând după un incident, poate să nu se întâmple, dar autobuzul trebuie să vină pentru că acolo are traseul

Exact așa pățise taică-miu când i-au rupt unii cetățeni  pe 139 ștergătoarele la Ikarus, i-au zis ăia ”las că te-ntorci tu” :evil:, bine înafară că erau mulți, nu s-a dat jos de la volan (gândiți-vă ce ar fi însemnat atunci să nu aibă cabină) iar în acei ani n-avea telefon mobil să sune la poliție.
Asta dacă ar fi să discutăm de ce taximetriștii nu sunt agresați mai des decât șoferii și vatmanii. Dar totuși să continuăm cu istoria STB.

De acord și eu, să revenim la discuțiile pe tema subiectului.

Un desi
Doi desii
Trei desiii.
Treaba sta exact ca la cuvantul "copil".

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

Am corectat, nu știu cum de mi-a scăpat...

 



Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

Da, parcă e mai bine cu "doar", deși nici "decât" nu cred că e o greșeală.
Am corectat eu discret.
Mulțumesc pentru atenționare.

 


Re: Să scriem corect româneşte! Costin

Ba este gresit. "Decat" (semnificand "o cantitate mica") se foloseste doar daca este intr-o propozitie negativa:
Nu am luat decat o paine.

in schimb daca propozitia este una pozitiva (fara negatie), atunci se foloseste intotdeauna "doar":
Am luat doar o paine.

Evident, "decat" cu sensul comparativ, se poate folosi in orice fel de propozitie:
E mai mare decat celalalt
Nu e mai mare decat celalalt.

 


Re: Să scriem corect româneşte! ByOnu

TibiV wrote:
minimum ... nota de serviciu


Jos palaria!

Prea multi folosesc minim/maxim si servici. Deja nici nu mai corectez oamenii care gresesc (prieteni sau familie). Aceste greseli sunt atat de raspandite incat nu cred ca mai este prea mult pana vor fi acceptate de Academia Romana.

 


Go to page:  1  ... 17 18 19 20 21 22 23  ... 48
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421262 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use