De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Să scriem corect româneşte!

670 posts, 177442 views
 
Go to page:  1  ... 14 15 16 17 18 19 20  ... 48
 
 

📖 Pagination options

Re: Să scriem corect româneşte! mcosmin

Vezi sa nu cumva sa dai cu palma accidental pe touchpad.

 


Re: Să scriem corect româneşte! TibiV

No way...
Se intampla de atata vreme incat am inceput sa imi urmaresc degetele...
Inclusiv intentionat am lovit/apasat/mangaiat touchpad-ul. Nimic...
In mod cert NU e de la touchpad... :(

 


Re: Să scriem corect româneşte! mcosmin

Nu cu degetele ci cu podul palmei. Eu sunt 100% sigur ca asta se intampla.

 


Re: Să scriem corect româneşte! TibiV

NU, am incercat sa ating intentionat si nu s-a intamplat nimic.

La fel cum am scris si cu mainile mult ridicate, doar din degete, si tot se intampla "fenomenul".
Este pur si simplu o "anomalie"...

Mai folosesc ocazional si laptopul sotiei, iar cu ala nu am patit niciodata asa ceva...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Brb398

Stimate coleg # Brb398 e a nu stiu câtea oară cînd vă corectez mesajele, începeţi  multe cuvinte de nume proprii cu literă mică şi nu ştiţi să conjugaţi verbul " a fi". Pe viitor rog mai multă atenţie şi sa consultati un manual de gramatică elementară. Multumesc.
PS : Dacă e cu roşu inseamna ca e cu ATENTIE MARE !

Stimate coleg # Brb398 e a nu stiu câtea oară cînd vă corectez mesajele, începeţi  multe cuvinte de nume proprii cu literă mică şi nu ştiţi să conjugaţi verbul " a fi".


Imi cer iertare , probabil am avut cateva scapari , niciodata nu e tarziu sa inveti, apropo cred ca ne-ar prinde bine amandurora o carte de gramatica ( cand e corect , nu cind). Seara buna !

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Da, evident, si eu mai am scapari  dar dvs le cam repetati.
PS :
Multumesc de corectie  cînd / când.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Brb398 wrote:
...cred ca ne-ar prinde bine amandurora o carte de gramatica (cand e corect , nu cind). Seara buna !

In cazul de fata este vorba de o carte de ortografie, nu de gramatica... Gramatica lui Andrei nu sufera pe nicaieri..

Iar la "ortografie"... Te rog "sa  ma lesi" cu noile reguli "post-revolutionare"....
(Vezi decizia Academiei privind "o data" si "odata"... Este durerea mintii... :(  Mai lipseste ca Academia sa reglementeze daca cuvantul "mișto/mishto" se scrie cu "ș" sau cu "sh"...  :x )

Tu probabil esti "under 30", si ai invatat abecedarul dupa noile reguli post-revolutionare...
Dar daca ai invatat timp de 30 de ani ani ca este corect "cind", si dupa aia vine Academia Romana cu "cand" (culmea, fara motivatii convigatoare), este greu sa te re-adaptezi, caci suntem oameni, nu calculatoare...
Noi, oamenii, nu avem buton "Reset"...

Dar in toate formele acceptate de Academie de-a lungul timpului, numele proprii au inceput intotdeauna cu litera mare...

Nu vreau sa te "trag de urechi", dar asta este un forum, nu este WhatsApp:
"iubi, este obo ?
nu, sunt sunt plicti..."

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului GPS

@Tibi :lol:

Dacă ar fi după ăștia ar trebui sa tăiem toate cărțile vechi că-s scrise cu "î" in loc de "â" sau cu "nici o" in loc de "nicio"... am mai dezbătut subiectul și la momentul respectiv s-au adus câteva argumente pertinente, astfel încât sa înțelegem ca nu este un capăt de țara aceasta greșeală, care nu e chiar o greșeală. Mai bine ne batem capul cu pleonasmele de toată frumusețea din media.
P.S.: Scuze de Off.

 


Re: Dialog cu administratia andrei11

GPS wrote:
Andrei e nicio, nu nici o. :!:

Hm...Care e varianta corectă ?
Nu accept nicidouă postari agramate
sau
Nu accept nici  două postari agramate  ?

 


Re: Dialog cu administratia Victor92

Conform DOOM 2006, varianta corecta: nicio

 



Re: Să scriem corect româneşte! WT_fan06

Eu stiam ca e corect cum a scris @andrei11, atunci cand intre "nici" si "o" poti strecura cuvantul "macar", atunci se scriu dezlegate. "nici macar o postare", deci merge "nici o postare".

 


Re: Să scriem corect româneşte! TibiV

Faptul ca Academia a acceptat sa "legalizeze" o prostie, nu o face mai putin prostie...

Este adevarat ca nu este singura prostie oficializata de Academie.
Dar nici o prostie nu devine "logica", nici doua sau mai multe...

Conform exemplelor de aici http://vorbesc.ro/6353/nicio-sau-nici-o reiese cam asa:

Corect este "Nu am nicio masina".
Dar tot corect este "Nu am nici o mașină, nici două".

Da, perfect logic... :D

 


Go to page:  1  ... 14 15 16 17 18 19 20  ... 48
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421266 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use