De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Să scriem corect româneşte!

672 posts, 179183 views
 
Go to page:  1  ... 11 12 13 14 15 16 17  ... 48
 
 

📖 Pagination options
Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

Pentru # serbanandrei
Conjugarea verbului a fi

 


Re: Să scriem corect româneşte! serbanandrei

Ai dreptate ,dar am scris in viteza sub imperiul nervilor ,pentru ca vad in fiecare zi si mai ales la acest tronson cum isi bat joc de noi.
Imi cer scuze de greseala.

 


Re: Să scriem corect româneşte! bercenicity

viewtopic.php?p=230780#p230780
ca și = la fel ca
ca = în calitate de sau drept

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

Multumesc de observatie, am corectat, poti verifica. Am specificat si greseala mea si cine a semnalat-o.

 


Re: Să scriem corect româneşte! bercenicity

Nu. Ma refeream la
Blocurile de 10 etaje din zona Minis au ca si structura de rezistenta stalpi si grinzi

Iar corectura e gresita, trebuia lasat
Ca denumire de strazi ma refer.


Am mai zis de "ca si" aici viewtopic.php?p=212621#p212621 - sunt vreo doua linkuri cu explicatii acolo la care mai adaug
http://www.avocatnet.ro/content/article...teanu.html
http://www.viridium.ro/2008/ca-vs-ca-si/

Ca P.S. - eu nu cred in cacofonii. Daca pe cineva umfla rasul/ii trimite mintea la toaleta cand aude "-ca ca-" in vorbire nu cred a trecut de nivelul clasei a treia.

 


Re: Să scriem corect româneşte! Florinds

In orice caz, cacofoniile sunt suparatoare, iar unele sunt chiar vulgare. Dar trebuie reformulat enuntul si nu folosit "ca si", adevarat...

http://www.limba-romana.net/lectie/CACOFONIA--Definitie-si-exemple/61/

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

^^^ De acord.

 


Re: Să scriem corect româneşte! cris_m

Mesajul colegului @GPS de aici are lipsa al doilea "i" din cuvintele subliniate.

IMG-20170215-WA0015.jpg (173.47 KB; downloaded 3063 times)

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

Multumesc, corectat.

 


Re: Să scriem corect româneşte! abc_XC

In topicul trenurilor CAF colegul Steff are un mesaj cu cateva greseli:https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=23&t=2104&start=2674#p231929
Pana una alta, totisa fim sanatos, nu?
Caf si-a umplut buzunarul, a livrat niste trenu vai de ele si comisioanele curg. NU?
Cand se vor rezolva probleme semnalate?
1303 care a stat saptamani bune pe dreapta? 1313 si altele, acestea fac 0.05 la suta.
Apropo echipa, se circula de dimineata si cu rezerva: 21 + 1 tren (care e rezerva), total 22 rame de metrou, adica 21 CAF + 1 BM si 5 trenuri CAF pe BARA?
In era BM-urilor tot la felaceau procentu de circulatie: din 16 BM-uri circulau 11-12? si restu IVA?

 



Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

Probabil se implementeaza noul sistem de siguranta a traficuluiBazilescu - Straulesti si e afectat tot sistemul de siguranta de pe toata reteaua.
sau
Probabil se implementeaza noul sistem de siguranta al traficuluiBazilescu - Straulesti si e afectat tot sistemul de siguranta de pe toata reteaua.

Mă poate lamuri cineva ?
viewtopic.php?f=21&p=233294#p233294

 


Re: Să scriem corect româneşte! mradulescu

andrei11 wrote:
Probabil se implementeaza noul sistem de siguranta a traficuluiBazilescu - Straulesti si e afectat tot sistemul de siguranta de pe toata reteaua.
sau
Probabil se implementeaza noul sistem de siguranta al traficuluiBazilescu - Straulesti si e afectat tot sistemul de siguranta de pe toata reteaua.


Varianta cu "al" inseamna ca "sistemul este "al" traficului
Varianta cu "a" inseamna ca este vorba de "siguranta" "traficului "

Deci este vorba de un "sistem" DE "siguranta" A "traficului".

 


Re: Să scriem corect româneşte! TibiV

Absolut corect.

 


Go to page:  1  ... 11 12 13 14 15 16 17  ... 48
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422241 posts in 5260 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use